Jaký je rozdíl mezi Kopretinou a Sedmikráskou?

Na co je dobrá Kopretina

Pleťová voda z kopretiny se hodí na rány, modřiny, vředy. Dále působí jako diuretikum (je močopudná) a má stahující účinky (adstringens) – proto se hodí např. na hemoroidy. Někteřé ženy ji využívají na vaginální střiky.

Na co je dobrá sedmikráska

Hojivá sedmikráska

Pomůžou vám od nachlazení, kašle a zahlenění. Působí hojivě a protizánětlivě; osvědčily se při zánětech ledvin a močových cest. Čaj z květů sedmikrásek pročistí organismus, šťáva z čerstvě rozmělněného listu zase zmírní otok a svědění po bodnutí hmyzem.

Jak je léčivá sedmikráska

Látky obsažené v sedmikráskách totiž mimo jiné pomáhají při onemocnění dýchacích cest a kašli (podporují odkašlávání) a jsou přírodním lékem proti zimničné horečce a chřipce. Konzumace květů sedmikrásek se doporučuje i jako močopudný prostředek a zlepšuje látkovou výměnu v játrech či žlučníku.

Co znamená Kopretina

Kopretina jako symbol

Pro Evropany se kopretiny staly symbolem čistoty, nevinnosti, nového zrození a veselosti. Kytice kopretin údajně přináší do domu harmonii, jas a radost. Kopretina je také symbolem nových začátků.

Jak poznat kopretinu

Botanický popis rostliny

Listy jsou střídavé, světle zelené až žlutozelené, široce vejčité, dolní řapíkaté, horní přisedlé. Čepel listu bývá 5-8 cm dlouhá, 3-5 cm široká, na konci tupá, na rubu žláznatá, peřenoklaně vykrojená s pilovitě vroubkovanými okraji. Listy a lodyha voní po heřmánku.

Co se dělá z kopretiny

Korunní lístky se uplatní na zdobení jemných výtvorů zejména ve studené kuchyni. Kopretina má velkou výhodu ve své trvanlivosti. Květy mohou zůstat ve váze několik dní a dají se stále otrhávat jako třeba bylinky z květináče. Podobně se dají využívat květy, nikoliv lístky, kopretiny velkokvěté.

Jak zpracovat sedmikrásky

Zpracování – čaj, odvar, tinktura, směs se sedmikráskou na jarní detox, sušení, využití v kuchyni. Nálev (čaj): Jednu lžičku čerstvých květů a listů zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Přeceďte a pijte několikrát denně. Čaj lze také osladit medem.

Jak se dělá sirup ze sedmikrásek

Do velké sklenice vložíme omyté květy sedmikrásek, zalijeme je vařící vodou a necháme 24 hodin louhovat. Poté vše přecedíme přes jemné sítko a výluh přivedeme k varu. Do sirupu přidáme cukr a citronovou šťávu a vaříme jej, dokud nezhoustne. Nakonec jej přelijeme do pěkné sklenice a máme hotovo.

Na co je čaj ze sedmikrásek

Říká se žeMá protizánětlivé a hojivé účinky.Pomáhá při léčbě zánětů močových cest a ledvin.Příznivě ovlivňuje činnost žlučníku a jater.Pomáhá při kašli a zahlenění organismu.Podporuje vykašláváníPoužívá se na špatně se hojící rány.Zlepšuje stav pokožky a léčí vyrážky, akné, lupénku, bercové vředy.

Jak se dělá Sirup ze sedmikrásek

Do velké sklenice vložíme omyté květy sedmikrásek, zalijeme je vařící vodou a necháme 24 hodin louhovat. Poté vše přecedíme přes jemné sítko a výluh přivedeme k varu. Do sirupu přidáme cukr a citronovou šťávu a vaříme jej, dokud nezhoustne. Nakonec jej přelijeme do pěkné sklenice a máme hotovo.

Co se vyrabi z kopretiny

Kopretina se odedávna využívala v lidovém léčitelství, jako lék proti dávivému kašli a astmatu. V dnešní době se z ní vyrábí různé esence, katary a sirupy.

Jak vypadá kopretina

Fyzicky jsou kopretiny charakterizovány velkými květy, které mohou mít až čtyři centimetry v průměru. Ve středu lístků kopretiny je žlutý disk. Květy se skládají ze dvou řad okvětních lístků. I když květ vypadá jako jedna květina, je vlastně tvořená z mnoha menších květin.

Jak často zalévat kopretiny

Rostlina není náročná ani na zalévání, tudíž nevyžaduje pravidelnou zálivku. Nesnáší přemokření. Jako zahradní květiny vyžadují kopretiny dostatek slunce a dostatek vláhy – s vláhou ale platí, že všeho moc škodí – nesnáší totiž přemokření.

Jak se starat o kopretiny v květináči

Před příchodem prvního mrazu ji umístíme na světlé místo při teplotě +5 až 10°C a omezíme zálivku. Na jaře výhony asi o 1/3 zkrátíme. Není-li k dispozici světlé místo, je lepší nechat bal téměř vyschnout, rostlinu asi na polovinu seříznout a uložit. Rostlinu přes zimu zaléváme jen velmi málo a na jaře jí přesadíme.

Jak dlouho vydrzi kopretiny

Kopretina patří ke kráskám, které vás v zahradě potěší opravdu dlouho. Jejich nádherné bílé květy mohou zdobit zahradu po celý podzim. Pokud si z nich budete chtít udělat výzdobu i doma, vydrží se váze s pravidelně vyměňovanou vodou v plné kráse i čtyři týdny.

Jak sbírat sedmikrásky

Jelikož se sesbírané květy sedmikrásky moc dobře nemyjí, ideální je sběr na vlastní zahradě. Pokud takovou možnost nemáte, vyrazte na louku a květy nesbírejte přímo u silnice nebo vedle chemicky ošetřovaného pole. Ideální je sběr na jaře, kdy jsou kvítky ještě mladé a plné vitamínu C a minerálů.

Kdy se sbírá sedmikráska

KDY KVETE: Tato květina roste a kvete téměř po celý rok, na jaře se její hlavičky objevují velmi brzy – vyskytuje se již od začátku března. Je možné ji sbírat prakticky celý rok. I proto se suší spíše výjimečně. CO SBÍRÁME: Nejvíce ale kvete od dubna do srpna, kdy je také nejvhodnější čas na sběr květů a listů.

Jak se jmenuje kopretina

Kopretina se jmenuje latinsky Chrysanthemum leucantheum nebo Leucanthemum vulgare. V angličtině se používá názvu Daisy nebo Marguerita, ve francouzštině jde rovněž o Marguerite a německy je to Margerita. V tomto případě se jedná o kopretinu bílou.

Co s kopretinami po odkvětu

Kopretiny platí za jedny z nejdéle kvetoucích rostlin, jejich nádherné bílé květy vydrží v plné kráse i čtyři týdny. Po odkvětu se dají výhony seříznout a koncem sezony rostliny většinou vykvetou znovu.

Kdy začínají kvést kopretiny

Kvete v květnu až říjnu. Květní úbory jsou 4–6 cm široké. Vyrůstají na konci lodyhy obvykle jednotlivě nebo v řídkém chocholíku.

Co potřebují kopretiny

Zeminu volíme propustnou, bohatou na živiny, nejlépe zahradní zeminu s přidáním kompostu a případně i kostní moučky, pak budou i bohatě kvést. Kopretiny nepotřebují pravidelnou zálivku, zavlažujeme jen v době většího sucha. Kořeny před vysycháním i před mrazem chráníme mulčovací kůrou.

Jak se mnozi Kopretina

Množení a sázení kopretin

Protože jsou náchylné na vymrzání, doporučuje se je každoročně nebo alespoň každý druhý až třetí rok dělit a znovu rozsazovat a pak nevymrzají. Množí se dělením trsů nebo v srpnu řízky s kouskem podzemního dřeva. Jednoduché druhy lze množit i ze semen. Kopretiny jsou vhodné k řezu.

Kdy sbírat sedmikrásky

KDY KVETE: Tato květina roste a kvete téměř po celý rok, na jaře se její hlavičky objevují velmi brzy – vyskytuje se již od začátku března. Je možné ji sbírat prakticky celý rok. I proto se suší spíše výjimečně. CO SBÍRÁME: Nejvíce ale kvete od dubna do srpna, kdy je také nejvhodnější čas na sběr květů a listů.

Jak poznat sedmikrásku

Bezlistý květní stvol je jednoúborový. Úbory obsahují oboupohlavné kvítky, mají kuželovité lůžko, v jejich středu jsou droboučké žluté trubkovité květy, na obvodu bílé až narůžovělé jazykovité květy. Sedmikráska je samosprašná, nebo ji opyluje hmyz (typicky dvoukřídlý).

Kdy stříhat kopretiny

Po odkvětu můžeme výhony seříznout a rostliny ke konci léta většinou znovu vykvetou. Pevné tmavozelené výhony s kopinatými listy dorůstají do výšky 50-100 cm a ukončuje je jeden květní úbor se žlutým středem, plnokvěté odrůdy mají střed méně nápadný.