Jaký je rozdíl mezi mateřídouškou a tymiánem?

Jak poznat mateřídoušku

Porovnáme-li tymián a mateřídoušku, všimneme si několika drobnějších rozdílů. Tymián kvete o něco dříve, již na přelomu května a června dle sezóny, zatímco mateřídouška až o měsíc později. Odlišnosti najdeme i v růstu: tymián tvoří dřevnaté keříky asi 30-40 cm vysoké, mateřídouška je nižší, spíš plazivá rostlina.
Archiv

Co je to mateřídouška

Mateřídouška patří ke starým a velmi oblíbeným léčivým bylinám. Droga má silné antiseptické, antibakteriální, fungicidní, spazmolytické a uklidňující účinky, navozuje příjemný spánek, pomáhá proti stresu a nervovému vypětí a podporuje imunitní systém organismu.

Co to je tymián

Tymián obecný (Thymus vulgaris), neboli mateřídouška obecná, je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Jedná se o druh rodu mateřídouška (Thymus), pocházející ze Středomoří. Je nazývána též mateřídouška dymián. Na rozdíl od původních českých druhů mateřídoušky má silně dřevnatějící lodyhy a na okrajích podvinuté listy.

Co léčí tymián

Říká se žemá příznivé účinky při zánětech trávicího traktu.zabraňuje průjmům a nadýmánípůsobí proti křečovitým bolestem.má protizánětlivé a antiseptické účinky.účinně působí proti plísním, bakteriím a parazitům.pomáhá při léčbě nachlazení a chřipky.čistí plíce.má močopudné účinky.

Jak poznat tymián

Porovnáte-li tymián a mateřídoušku, všimnete si několika drobnějších rozdílů. Tymián kvete o něco dříve, již na přelomu května a června dle sezony, zatímco mateřídouška až o měsíc později. Odlišnosti najdete i v růstu: tymián tvoří dřevnaté keříky asi 30 – 40 cm vysoké, mateřídouška je nižší, spíš plazivá rostlina.

Jak vypadá tymián

Tymián je vytrvalý, stálezelenýi, 20 až 30 cm vysoký keř nebo polokeř. Má čtyřhranné stonky, které postupně odspodu dřevnatí. Listy mají vrchní stranu hladkou, z rubu jsou plstnaté. Tymián má bělavé, růžové nebo modrofialové květy.

Na co pomáhá mateřídouška

Mateřídouška obsahuje silice s dezinfekčním účinkem (zejména thymol a cymol), má antibakteriální a protiplísňové účinky a pomáhá s celou řadou potíží. Sáhněte po ní při zánětu dutin, dráždivém kašli nebo při chronickém ranním zahlenění.

Na co je dobrá mateřídouška

Obvykle se používá do čajových směsí proti nachlazení. Dobře působí při suchém kašli. Velmi dobrá je i při potížích spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže i při křečích hladkého svalstva.

Co obsahuje tymián

Tymián obsahuje silice (thymol), třísloviny, hořčíny, saponiny, fenolické sloučeniny (luteion, luteolin a thymosin), flavony, aromatické kyseliny, vitamíny A, C, K, E, vitamíny skupiny B (i kyselinu listovou), minerály (draslík, vápník, železo, mangan, hořčík, selen).

Jak stříhat tymián

Během roku můžeme tymián stříhat průběžně a používat jako čerstvé koření. Po odkvětu keřík tymiánu zkrátíme zhruba na třetinu. Pravidelným sestřihováním rostlinka zesílí a keř zhoustne a bude mít pěkný kompaktní vzrůst. Tymián v našich podmínkách bez problémů přezimuje na záhoně.

Jak vypadá bylinka tymián

Popis rostliny

Tymián je vytrvalý, stálezelenýi, 20 až 30 cm vysoký keř nebo polokeř. Má čtyřhranné stonky, které postupně odspodu dřevnatí. Listy mají vrchní stranu hladkou, z rubu jsou plstnaté. Tymián má bělavé, růžové nebo modrofialové květy.

Na co se používá Mateřídouška

Mateřídouška obsahuje silice s dezinfekčním účinkem (zejména thymol a cymol), má antibakteriální a protiplísňové účinky a pomáhá s celou řadou potíží. Sáhněte po ní při zánětu dutin, dráždivém kašli nebo při chronickém ranním zahlenění.

Jak se starat o tymián

Tymián vyžaduje chráněné místo na slunci, ve stínu se mu příliš dařit nebude. Půdu má rád hlinitopísčitou, propustnou, spíše chudou na živiny a suchou. Můžete ho pěstovat i na zelených střechách. Tymián jako obruba květinového nebo zeleninového záhonu odradí od hostiny slimáky.

Kam zasadit mateřídoušku

Nejlépe se mateřídoušce daří v písčité půdě na slunném a teplém místě, dobře snáší sucho. Místo by mělo být chráněné před prudkým větrem. Je odolná proti vymrzání.

Kdy se sklízí Mateřídouška

Mateřídouška sběr a sušení

Mateřídoušku pro léčebné účely sbíráme od června do září v poledne při slunečném počasí. Odstřiháváme vrchní nezdřevnatělé části kvetoucí nati. Suší se ve stínu na dobře větraných místech rozprostřená ve slabých vrstvách.

Jak a kdy stříhat mateřídoušku

V létě, na jaře a na podzim (i po odkvětu) se doporučuje mateřídoušku pravidelně seřezávat. Mateřídouška vám potom zesílí a rozkošatí se. Mateřídouška hnojit doopravdy nepotřebuje. Je to vytrvalá rostlina, která na svém stanovišti vydrží až 5 let.

Jak voní Mateřídouška

Mateřídouška, až opojně vonící bylinka s nahořkle štiplavou chutí, je něco jako sestra tymiánu.

Jak často pít Tymiánový čaj

Pomáhá při nachlazení, kašli, rýmě, bolestech v krku a dalších respiračních potížích. Nejčastější otázky a odpovědi. Q:Jak často je vhodné konzumovat tymiánový čaj A:Doporučuje se pít tymiánový čaj až 3x denně, přičemž jedna dávka by neměla překročit jednu šálku.

Jak užívat tymián

Z tymiánu se užívá nať s lístky, a to v čerstvé či sušené podobě.Při vaření jej můžete přidávat do polévek, omáček nebo k pečenému masu. Na nespavost si můžete z tymiánu vyrobit voňavý polštářek.Pro léčivý tymiánový čaj si připravte lžičku sušeného tymiánu a v hrnku zalijte vařící vodou.

Kdy zasít tymián

Drobná semínka tymiánu vyséváme začátkem března do výsevního substrátu, sejeme řídce a zatlačíme do zeminy, nezasypáváme a udržujeme vlhké, případně překryjeme novinovým papírem nebo textilií. Důležité je, abychom semínka jen velmi lehce vtlačili do zeminy – potřebují totiž dostatek světla, jinak by nevyklíčila.

Jak často zalévat tymián

A:Tymián obecný má rád sucho a není nutné ho často zalévat. Stačí jej pravidelně kontrolovat a zalévat pouze tehdy, když je půda vyschlá. Zalévání by mělo být mírné, aby nedocházelo k zamokření kořenů.

Kdy se sklízí mateřídouška

Mateřídoušku sbíráme během června až srpna za slunečného dne, nejsilnější je mezi polednem a druhou hodinou odpolední.

Jak hnojit tymián

Q:Jak často je třeba hnojit tymián obecný A:Tymián obecný není náročný na živiny a příliš časté hnojení by mohlo být dokonce škodlivé. Stačí pouze jednou ročně po odkvětu přidat do půdy trochu kompostu nebo organického hnojiva.

Kdy se stříhá tymián

Po odkvětu tymián ostříháme. Podpoříme tak růst nových výhonků, čímž získáme mnohem více natě, kterou budeme moci sbírat i během zimních měsíců. Když ho nebudeme stříhat, zdřevnatí a přibližně po třech letech bude zralý na přesazení a pořádný řez. Když zakoření, měl by léto vydržet i bez zálivky.

Kdy se stříhá mateřídouška

Bylina nevyžaduje nijak zvláštní péči a na jednom místě vydrží mnoho let. Stonky po odkvětu vždy seřízneme, rostlina dobře obrůstá. Při pěstování v nádobách je potřeba dávat pozor, abychom ji nepřelévali. Mateřídoušku pro léčebné účely sbíráme od května do září v poledne při slunečném počasí.