Jaký je rozdíl mezi mikrovláknem a Mikroplyšem?

Co to je Mikroplys

Mikrovlákno, případně mikroplyš nebo mikroflanel, jednoduše téměř vše, co začíná slovem mikro, se vyrábí ze 100% polyesteru. Základní surovinou pro výrobu tohoto materiálu je ropa. Ptáte se, jak může být materiál vyrobený z ropy tak oblíbený
Archiv

Jak vypadá Mikroplyš

Mikroplyš má velmi krátká a hustá vlákna s hladkou strukturou. Díky tomu textilie nepouští žádná vlákna ani při opakovaném praní a netvoří se na ní neoblíbené žmolky. Navíc tato látka tím, že je umělá, je 100% antibakteriální a tudíž vhodná i pro alergiky.

Jak prát Mikroflanel

Povlečení vyrobené z polyesteru, jako je mikrovlákno, mikroplyš a mikfroflanel, stačí vyprat na 30 °C. Materiál je totiž sám o sobě hypoalergenní a má skvělé antibakteriální schopnosti. Praní na více než 60 °C už opravdu není potřeba.

Co to je mikrovlákno

Mikrovlákno se vyrábí z polyesteru a tkanina je velmi hustě pletená, to omezuje přítomnost pylů a roztočů. Na rozdíl od přírodních materiálů, jako je vlna, nebo peří, které jsou zdrojem alergenů. Díky velmi jemné struktuře vláken perfektně drží teplo a hřeje. Kvalitní mikrovlákno je hebké a překvapivě jemné.

Jak Susit Mikroplysove povleceni

Mikroplyšové povlečení, prostěradlo z mikroplyše nebo plyšovou deku před prvním použitím minimálně jednou vyperte. Doporučená prací teplota je 30 °C. Tento materiál velmi rychle schne proto jej můžete sušit volně. Při volbě sušení v sušičce doporučujeme jemný program s nižší teplotou sušení.

Co je to Mikroflanel

Mikroflanel je tvořen hustými krátkými chloupky, které jsou velmi jemné a příjemné na dotek. Hustota těchto chloupků dává tušit i hřejivé vlastnosti mikroflanelu. Tento materiál i při prvním doteku nestudí, takže zahřát se pod ním vám nebude trvat nijak dlouho.

Na co prát deku

Deku perte samostatně bez dalšího prádla. Na pračce zvolte prací program pro ruční praní, jemné textilie nebo vlnu (podle složení vaší deky). Obzvlášť důležité je používat přípravky, které jsou určené na konkrétní typ vlákna. Například na vlněnou deku jsou to ty s obsahem lanolinu.

Co je 100% mikrovlákno

Mikrovlákno je velmi jemná a příjemná tkanina ze 100% polyesteru na omak připomínající hedvábí. Ložní povlečení z mikrovlákna je až neuvěřitelně jemné a hebké, zároveň také stálobarevné – i po několika vypráních si zachovává jasné barvy. V létě chladí a v zimě naopak udržuje tělesnou teplotu.

Jak vypadá mikrovlákno

Jak již název napovídá, mikrovlákno je látka vyrobena z velmi tenkých vláken. Na dotek připomíná semišovou useň, ale na pohled vypadá luxusně. Díky svým výborným vlastnostem patří dnes mezi nejoblíbenější a nejvyužívanější potahové materiály na sedací soupravy.

Jak sušit Mikroplyš

U mikroplyše a flanelu byste měli v ideálním případě vystačit s 30 °C. Bavlně můžete dopřát i 60 °C. Povlaky perte naruby a zapnuté. Sušení v sušičce nedoporučujeme, pokud přesto budete sušit, zvolte program s nízkou teplotou.

Jak prát deku s berankem

Pokud se vám teplá deka s beránkem zašpiní, vyperte ji. Vždy ale maximálně na 40 °C. Ideálně nižší otáčky. Nikdy nepoužívejte aviváž.

Jak prát ovčí deku

Jak tedy vyprat vlněnou deku v ruce Napusťte do vany vlažnou vodu maximálně do 30°C a kápněte do ní trochu pracího gelu na vlnu. Deku ve vodě několikrát promáchněte a nechte odmočit. Poté ji vymáchejte v čisté vodě (opět pozor na teplotu vody).

Jaký materiál je mikrovlákno

Mikrovlákno se vyrábí z polyesteru a tkanina je velmi hustě pletená, to omezuje přítomnost pylů a roztočů. Na rozdíl od přírodních materiálů, jako je vlna, nebo peří, které jsou zdrojem alergenů. Díky velmi jemné struktuře vláken perfektně drží teplo a hřeje. Kvalitní mikrovlákno je hebké a překvapivě jemné.

Jak sušit Mikroplysove povlečení

Mikroplyšové povlečení, prostěradlo z mikroplyše nebo plyšovou deku před prvním použitím minimálně jednou vyperte. Doporučená prací teplota je 30 °C. Tento materiál velmi rychle schne proto jej můžete sušit volně. Při volbě sušení v sušičce doporučujeme jemný program s nižší teplotou sušení.

Na jaký program sušit povlečení

Povlečení sušte na nižší teploty, zabráníte tak přílišnému opotřebení povlečení. Ideální je přímo program na ložní prádlo, pokud ho sušička nemá, volte jemný cyklus. Sušte ho naruby, ochráníte tak barvy. Před sušením zapněte všechny zipy a knoflíky.

Jak vyčistit ovčí deku

Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.

Jak vyčistit ovčí kůži

Klasická ovčí kůže se srstí 5 – 7 cm. Údržba: ovčí kožešinu pouze jednou za čas vykartáčujte vyčesávacím hřebenem nebo kartáčem, v žádném případě kožešinu neperte v pračce nebo nenamáčejte zadní stranu kožešiny. Kůži můžete vyklepat i ve sněhu, ale né v mokrém – nejlepší je prašan.

Co je to ovčí rouno

Rouno (angl.: fleece, něm.: Vlies) je plošná vrstva vzájemně se prolínajících textilních vláken. Rouno z ovčí vlny se získává střihem zvířat. Vlákna jsou v něm slepená potem, tukem a nečistotami (cca 15–50 %). Hmotnost ovčího rouna je závislá na druhu ovce a podmínkách chovu, v průměru bývá 4–7 kg.

Na jaký program prát povlečení

DOPORUČENÍ: Obecně platí, že ložní prádlo pereme v teplotním rozmezí 40 až 60°C. Bílé nebo bavlněné povlečení lze prát až na 60°C, zatímco u krepu je vhodné zvolit teplotu nižší Ždímáním na vysoké otáčky může dojít k poškození vláken a povlečení ztratí původní tvar.

Co se nesmí sušit v sušičce

Co nesmí do sušičkyplavky a elastické stahovací prádlo.silonové punčocháče.tenisky a boty s lepenými podrážkami (ostatní obuv ANO pouze v případě, že je sušička na tyto účely vybavená speciálním košem)vlněné či kašmírové oblečenítextilní a jiné hračky.kabelky.

Jak provonět prádlo v sušičce

Místo ubrousků můžete použít také tuhá vonítka do sušičky. Ta vydrží vonět v řádech týdnů až měsíců, nejsou ale na trhu zatím příliš rozšířená. Přírodní variantu vůně do sušičky představuje éterický olej. Ten můžete nakapat do speciálních vlněných koulí nebo gumových „vajíček“ a provonět tak prádlo.

Jak prát ovčí kůži

Ovčí kůže nemůžeme prát, kůže by ztvrdla. Při čištění kožešin se musíme zaměřovat na čištění srsti. Nejdříve doporučujeme kožešinu důkladně vysát nebo vyklepat. Poté problematická místa přetřeme vlhkým hadříkem, který jsme namočili v roztoku vody a přípravku na čištění ovčích kožešin.

Jak prát ovčí rouno

Vlna je výjimečný materiál, který má mimo jiné samočistící vlastnosti, takže ji můžete prát minimálně a vydrží dlouho jako nová. Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů.

Jak dlouho roste ovčí vlna

BIOLOGICKY ROZLOŽITELNÁ Ve chvíli, kdy je životnost materiálu u konce, vrací se ovčí vlna do půdy, kde se přirozeně rozkládá. V této fázi uvolňuje cenné živiny do země. Přírodní ovčí vlna se rozkládá velmi krátkou dobu, zatímco většina syntetických materiálů se rozkládá dlouhé roky.

Jak na plstění

Při mokrém plstění se využívá schopnosti vlněného vlákna natahovat se ve vlhku a pak zase smršťovat. Při suchém plstění s pomocí plstící jehly se chuchvalec rouna propichuje. Ovčí vlákno je na povrchu pokryto drobnými šupinkami, ty se propichováním plstící jehlou do sebe zaplétají, a rouno se tak zaplstí.