Jaký je rozdíl mezi přímou a nepřímou úměru?

Co je přímá a nepřímá úměrnost

Úměrnost je v matematice závislost, která zachovává konstantní poměr (přímá úměrnost) nebo součin (nepřímá úměrnost) dvou veličin. V běžném životě i ve fyzikálních zákonech se jedná o nejběžnější funkční závislosti.

Jak vypočítat nepřímá úměrnost

Nepřímou úměrnost tedy můžeme popsat vztahem y = k x y=\frac{k}{x} y=xk. Grafem nepřímé úměrnosti je hyperbola.
Archiv

Jak se počítá Trojčlenka přímá úměra

Přímá úměra u trojčlenky a příklady

Příklad trojčlenky: Za dvě hodiny jsem ujel 150 km. Jak dlouho mi bude trvat ujet 450 km (Přímá úměra – čím déle jedu, tím více ujedu.) Výsledek tedy je, že 450 km ujedu za 6 hodin.

Co je to úměra

Úměra je v matematice zápis rovnosti dvou poměrů (např. 24:8=12:4 – úměra geometrická) či součtů nebo rozdílů. (např. 12+5=9+8 – úměra aritmetická).

Jak poznat nepřímou úměru

Např.: Čím více hodin člověk pracuje (veličina x), tím více peněz si vydělá (veličina y). Nepřímá úměrnost je závislost veličiny y na druhé veličině x, kdy se při zvýšení veličiny x sníží poměrně hodnota veličiny y. Např.: Čím více zedníků (x) staví zeď, tím méně času (y) zabere, než bude postavená.

Co je graf nepřímé úměrnosti

Grafem nepřímé úměrnosti je křivka – hyperbola. (Při sestrojení NÚ potřebujeme více uspořádaných dvojic). kolikrát se zmenší hodnota x, tolikrát se zvětší hodnota y.

Jak poznat přímou úměrnost

Přímá úměrnost je závislost veličiny y na druhé veličině x, kdy se při zvýšení veličiny x zvýší poměrně i hodnota veličiny y. Např.: Čím více hodin člověk pracuje (veličina x), tím více peněz si vydělá (veličina y).

Jak poznat přímou a nepřímou úměru

Šipku začínáme psát vedle neznámé x. Pokud se jedná o přímou úměru, tak šipka na druhé straně tabulky jde stejným směrem. Když máme nepřímou úměru zapíšeme šipku opačným směrem.

Jak poznám přímou a nepřímou úměru

Např.: Čím více hodin člověk pracuje (veličina x), tím více peněz si vydělá (veličina y). Nepřímá úměrnost je závislost veličiny y na druhé veličině x, kdy se při zvýšení veličiny x sníží poměrně hodnota veličiny y. Např.: Čím více zedníků (x) staví zeď, tím méně času (y) zabere, než bude postavená.

Kdy se bere Trojčlenka

Trojčlenka se používá při jednoduchých výpočtech přímé a nepřímé úměry. Většinou známe tři na sobě závislé údaje a máme vypočítat čtvrtý. V trojčlence musíme přímou a nepřímou úměru pečlivě rozlišit, má totiž rozdílné výpočty.

Co je Grafem přímé úměrnosti

Grafem přímé úměrnosti je přímka procházející bodem [ ] 0; 0 (počátkem soustavy souřadnic).

Jak poznat graf přímé úměrnosti

Grafem přímé úměrnosti je přímka procházející bodem [ ] 0; 0 (počátkem soustavy souřadnic). Domluva: Od tohoto okamžiku budeme za definiční obor přímé úměrnosti, která přímo nepředstavuje reálnou situaci, považovat množinu všech čísel, pro která dokážeme určit hodnotu, tedy množinu všech reálných čísel R.

Jak určit předpis nepřímé úměrnosti

Rovnice: y = k*x Rovnice: y = k/x Koeficient: k = y : x Koeficient: k = y*x Kolikrát se zvětší (zmenší) hodnota proměnné x, tolikrát se zvětší (zmenší) hodnota proměnné y. Kolikrát se zvětší (zmenší) hodnota proměnné x, tolikrát se zmenší (zvětší) hodnota proměnné y.

Jak rozlišit přímou a nepřímou úměrnost

Pokud se jedná o přímou úměru, tak šipka na druhé straně tabulky jde stejným směrem. Když máme nepřímou úměru zapíšeme šipku opačným směrem.

Jak vysvětlit Trojčlenku

Trojčlenka je grafický zápis výpočtu neznámého členu přímé nebo nepřímé úměry. Tři známé hodnoty a jedna neznámá napíšeme na dva řádky a doplníme šipky směrem od menších hodnot k větším hodnotám.