Jaký je rozdíl mezi PVC a linoleum?

Jaký je rozdíl mezi PVC a linoleem

PVC podlahy, neboli podlahy z polyvinylchloridu, jsou na rozdíl od linolea vyráběny z umělých surovin. Jsou ale levnější, obdobně jako lino příjemné na dotek, snadno se čistí a hodí se i do prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí.
Archiv

Co je lepší vinyl nebo PVC

Obecně se dá říci, že PVC je vhodnější do domácností a bytových prostor, neboť je oproti vinylu měkčí a teplejší. Vinylové podlahy jsou svými vlastnosti ideální především do komerčních a více namáhaných bytových prostor, jako je kuchyně, chodby a další hojně využívané místnosti.

Co je lepsi lino nebo vinyl

Vinylová podlaha: Moderní krása

Vlhkosti odolá lépe než lino, a proto jej můžete položit i do koupelny. Standardně se dodává po dílcích, které usnadňují pokládku. Péče o vinyl je snadná: při mokrém čištění stačí univerzální čisticí prostředek a hadr či mop.

Co je to PVC podlaha

Věděli jste, že tyto podlahy jsou vyrobeny ze stejného materiálu – polyvinylchloridu, což je polymer, neboli jednoduše řečeno velmi pevný a měkčený plast. Do vinylových podlah se navíc přidává skelné vlákno, které působí na rozdílné vlastnosti materiálu mezi PVC a vinylem – PVC je měkčí a pocitově teplejší než vinyl.
Archiv

Jak poznat kvalitní linoleum

Jak poznat kvalitu

Při výběru PVC podlahové krytiny by vás mělo vždy na prvním místě zajímat její provedení a technické parametry. Hodnotným ukazatelem může být i cena, od které často odvíjí kvalita podlahy. Levnější lino mívá často slabší nášlapnou plochu a v důsledku toho je pak i méně odolné.

Jak dlouho vydrží lino

Lepší linolea mají vysokou odolnost proti poškození. Linoleum je voděodolné. Velkou výhodou je jeho dlouhá životnost, která se pohybuje až okolo 40 let.

Co dát pod PVC podlahu

Stejně jako pod jiné podlahové krytiny, i pod PVC s pěnovou nebo filcovou podložkou je třeba mít dobře připravený podklad, například pomocí samonivelační stěrky. Nivelační stěrka.

Na co polozit PVC

PVC podlahovou krytinu můžete pokládat následujícím způsobem: Volné pokládání se zajištěním krytiny pomocí oboustranné lepenky (vhodné pro menší místnosti) nebo celoplošné přilepení PVC krytiny (doporučuje se ve větších místnostech).

Co to je linoleum

Linoleum, lidově zkracováno na lino, je druh podlahové krytiny vyrobené z obnovitelných materiálů, jako je ztuhlý lněný olej, borovicová kalafuna, korkový prach, dřevitá moučka a z minerálních plniv, jako je uhličitan vápenatý.

Jak poznat kvalitní PVC

Při výběru PVC krytiny dobře počítejte a vyberte vhodnou šířku, ať vznikne co nejméně spojů. Dejte pozor na zátěžovou třídu a sílu nášlapné vrstvy – čím jsou hodnoty vyšší, tím je podlaha kvalitnější, odolnější, ale také dražší. PVC podlaha je snadná na pokládku i údržbu.

Jak vybrat kvalitní PVC

Řiďte se pravidle, že čím méně spojů, tím lépe. Dejte pozor na zátěžovou třídu a sílu nášlapné vrstvy – čím jsou hodnoty vyšší, tím je podlaha kvalitnější, odolnější, ale také dražší. Vždy velmi záleží na tom, do jakých prostor je PVC podlaha určená.

Jak se starat o lino

Linoleum, marmoleum

Mnoho lidí se navíc domnívá, že je nutné jej pravidelně dopouštět speciálními oleji. Nic z toho však neplatí. Základním a ideálním zároveň je čištění suché, kdy volné nečistoty prostě vysajete vysavačem či použijete prachový mop k vytření běžného prachu.

Co to je vinyl

Vinyl může být: ethenyl – též vinyl, uhlovodíkový zbytek vzniklý odtržením atomu vodíku z molekuly ethenu. polyvinylchlorid – chemická látka a materiál vzniklý polymerací vinylchloridu, známý pod zkratkou PVC. gramofonová deska – lidově zvaná vinyl, médium pro mechanický záznam zvuku.

Jak položit PVC bez lepení

Volná pokládka bez lepení je možná v místnostech s plochou maximálně do 30 m², a to jen u vybraných typů PVC a vinylů a pouze pro domácí použití. K fixaci doporučujeme oboustranné lepicí pásky, například oboustrannou textilní pásku s textilním nosičem.

Jaký podklad pod PVC

Podklad pro linoleum, PVC a vinyl musí být dokonale pevný, bez prasklin, soudržný (nedrolivý), bez kamínků, důlků a vlnek… prostě dokonalý. Realizační firma by se měla zaručit, že podklad vydrží alespoň tak dlouho, jako samotná podlahová krytina.

Jak polozit PVC lino

PVC krytinu pro místnost s menší plochou cca do 20 m2 je možné pokládat volně. Pro zafixování ji stačí na okrajích podlepit oboustrannou samolepicí páskou. Větší plochy PVC podlahy ale doporučujeme k podkladu přilepit. Bude pak lépe držet na místě, zabráníte vzniku různých vad, třeba zvlnění podlahy.

Z jakého materiálu je lino

Linoleum (Lino)

Lino je vyrobeno ze směsi lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, pigmentů, vápence a juty. Lze tedy říci, že se jedná o přírodní podlahovou krytinu. Mezi vlastnosti lina patří izolace tepla a zvuku, pružnost a dobrá odolnost proti oděru.

Jaké PVC do kuchyně

Bezvadným a osvědčeným materiálem do kuchyně je určitě umělé PVC (měkčený vinyl). Nevadí mu odstřikující mastnota, zvládne louže vody, vylité kakao od snídaně, skvrny i drobky.

Čím umýt linoleum

Vytírání – doporučujeme PVC podlahu vytírat každý týden, k tomu používejte teplou vodu smíchanou s vhodným saponátem, v závěru pak podlahu ještě omyjte čistou vodou.

Jak oživit lino

Na vinylovou podlahu, linoleum a PVC s jemným saponátem

Jakmile podlaha vyschne, doporučujeme ji alespoň dvakrát do roka ošetřit leštidlem – například pomocí přípravku Dr. Schutz na podlahy, který vytvoří ochranný film. Existuje varianta pro lesklé i matné povrchy.

Jak Tlustý vinyl

Moderní vinylová podlaha je tlustší než tomu bývalo v minulosti, což znamená, že je nejen odolná vůči vodě, je prakticky zcela vodotěsná. Tloušťka vinylové podlahy bývá obvykle až 5 mm . Na rozdíl od laminátové podlahy nabízí vinylová podlaha také významnou všestrannost.

Jakou značku vinylové podlahy

Nejlepší vinylové podlahy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Název Určení
1. Brased Easyline Click 8203 Dub originál Bytová, komerční
2. Fatra FatraClick 5451-3 dub letní Komerční
3. Fatra FatraClick 6328-E dub toskánský Bytová
4. Fatra Imperio Dub Californský 29503-1 Bytová

Co dát pod PVC

Stejně jako pod jiné podlahové krytiny, i pod PVC s pěnovou nebo filcovou podložkou je třeba mít dobře připravený podklad, například pomocí samonivelační stěrky. Nivelační stěrka.

Jak řezat PVC

PVC se dá dobře řezat zalamovacím nožem. Spára slouží k tomu, aby se v teplejších dnech podlaha nevyboulila, až se trošku roztáhne. Pokud budou dilatační spáry o kousek větší, nevadí.

Jaká je nejvhodnější podlaha do kuchyně

Dobrou volbou bude PVC podlaha, korek nebo keramická dlažba. Všechny materiály jsou trvanlivé, odolné, nevadí jim delší kontakt s vodou, snadno se udržují v čistotě. Navíc jsou finančně přijatelné. Máme-li kuchyň propojenou s obývacím pokojem, ve kterém je dřevěná či laminátová podlaha, můžeme navázat i v kuchyni.