Co je petúnie
Petúnie (Petunia) je rod rostlin z čeledi lilkovité. Jsou to jednoleté byliny s jednoduchými střídavými listy a nápadnými květy, které jsou u většiny druhů opylovány včelami. Plodem je tobolka s mnoha drobnými semeny. Rod zahrnuje asi 16 druhů a je rozšířen v jižních oblastech Jižní Ameriky.
Proč nekvetou surfinie
V příliš vlhkém prostředí rostliny přestávají růst, trpí chorobami, nekvetou a uhnívají. Důležité je proto nechat pěstební substrát vždy mírně vyschnout a teprve pak zalívat. Nikdy ho však nenechte vyschnout úplně. Za chladných a vlhkých dní zálivku omezte.
Archiv
Kam umistit petúnie
Umístění petúnií
Petúnie potřebují ke svému bohatému růstu dostatečně teplé stanoviště se slunečním svitem. Stanoviště by mělo být chráněné před silnými deš ťovými srážkami. Na místech, kde jsou petúnie vystaveny silnému větru a dešti, je větší riziko poškození křehkých květů nebo celých rostlin.
Kam umístit surfinie
Surfinie mají rády hodně světla, proto je nezbytné umístit je na slunné místo. Co surfinie ale na rozdíl od muškátu nemají rády, jsou silné deště a vítr. Jejich výhonky jsou totiž mnohem křehčí a větší vítr je brzy poláme, déšť pak lehce poničí jemné květy.
Jak dlouho vydrzi petúnie
Ozdobte ho záplavou barevných květů petúnií, které vydrží kvést od počátku léta až do podzimu. Když si petúnie vypěstujete ze semínek, dost na tom ušetříte, a navíc budete moci vybírat z většího množství kultivarů. Abyste si vypěstovali vlastní sazeničky ze semen, musíte začít už v únoru.
Jak vypadají petúnie
Rostlina je poměrně nízká, tvoří však bohatě větvené lepkavé lodyhy. Listy jsou drobné a vejčité a spolu s květy tvoří hustý koberec. Květy mají nálevkovitý tvar a mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Kromě toho můžete vybírat z jednobarevných, dvoubarevných, vícebarevných nebo s pruhovaných.
Jak často zalévat petúnie
Na slunečných místech je nejlepší zalévat každé dva dny. Tam, kde je stín, zalévejte méně, aby nedošlo k přelití a následné hnilobě kořenů. Rostliny jako takové jsou značně odolné proti suchu, pokud je pěstujete na záhonech.
Jak často zalévat surfinie
Zálivka a jak na ni
Surfinie potřebují hodně vody, protože velmi rychle rostou. Zemina v truhlících se nesmí nechat nikdy vyschnout. V horkém počasí je třeba rostliny zalévat leckdy dvakrát denně. Ideální pro jejich pěstování jsou proto samozavlažovací květináče, které vám odpustí občasné zapomenutí.
Kdy Zalevat petúnie
Na slunečných místech je nejlepší zalévat každé dva dny. Tam, kde je stín, zalévejte méně, aby nedošlo k přelití a následné hnilobě kořenů. Rostliny jako takové jsou značně odolné proti suchu, pokud je pěstujete na záhonech. Jiná situace nastává při pěstování v nádobách.
Jak vypadá petúnie
Vždyť petúnie kvetou od bílé barvy přes žlutou, růžovou, červenou, fialovou až po temně modrou. Mnohé kultivary jsou i pěkně žíhané a páskované nebo mají výrazně zbarvenou žilnatinu. Květy mohou být vedle základního tvaru také poloplné či plné, různé velikosti a charakteru okraje a jeho zkadeření či zvlnění.
Jak uchovat petúnie na zimu
Surfinie i petunie se v našich podmínkách pěstují jako letničky – přezimování jsou schopné, ale je to dost náročné, proto je jednodušší ke konci léta posbírat semínka a rostlin se zbavit. Pokud se chceme pokusit o zazimování, sestříháme je na polovinu a umístíme na světlé a chladné místo s minimální zálivkou.
Jak přesadit petúnie
V dubnu se rostliny přesazují do květináčů o průměru 7–8 cm. Ve druhé polovině května se začínají ukazovat květy a v této době se mohou vysazovat ven. Do truhlíku o délce 1m vysazujeme 8–10 rostlin, na záhon pak do sponu 30 × 30 cm. Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování plným hnojivem.
Jak zastřihnout petúnie
Květy petúnií není potřeba nijak zvlášť stříhat, většinou samy opadají. Pokud však výhony rostlin přesáhnou délku 60 cm, zkraťte je, protože tak se rostlina může dále rozvětvovat a ještě bohatěji kvete. Převislé petúnie pěstujte v závěsných květináčích.
Jakou zeminu pro petúnie
Důležité je také použití kvalitního substrátu. Protože petúnie patří k velmi pěstovaným květinám, můžeme v zahradnictví koupit také speciální „petúniový“ substrát, který splňuje všechny požadavky. Má pH 6–6,5 s dostatečným obsahem makroživin i hořčíku a vápníku, který rostliny potřebují.
Kdy dát ven petúnie
Ven můžeme petúnie umístit až v polovině května, kdy už nehrozí mrazíky.
Jak zachranit surfinie
Pokud se jeví rostlina zvadle, ale přitom je její substrát vlhký, jedná se s největší pravděpodobností o přelití. V takovém případě rostlinu ještě zachráníte, ale musíte ji okamžitě přesadit do nového substrátu. Nezapomínejte, že několik dní není vhodné surfinii zalévat. Jakmile bude půda proschlá, mírně ji zalijte.
Jak zastřihávat petúnie
Květy petúnií není potřeba nijak zvlášť stříhat, většinou samy opadají. Pokud však výhony rostlin přesáhnou délku 60 cm, zkraťte je, protože tak se rostlina může dále rozvětvovat a ještě bohatěji kvete.
Jak dlouho rostou petúnie
Petúnie jsou na rozdíl od muškátů jednoleté, a proto je vždy pěstujeme jen jednu sezónu. Představují krásné, moderní a vysoce dekorativní květiny pro pěstování v okenních truhlících, ale i pro výsadbu na záhony. Petúnie jsou na rozdíl od muškátů jednoleté, a proto je vždy pěstujeme jen jednu sezónu.
Kdy schovat petúnie
Petúnie milují slunce. Dopřejte jim je, zastínění rostlinám nesvědčí – vytahují se a slabě kvetou. Do kontejnerů, truhlíků nebo větších nádob vysazujte petúnie až v polovině května, kdy pomine nebezpečí posledních jarních mrazíků.
Kdy stříhat petúnie
Důležité je především jejich správné zastřihnutí. To by mělo být provedeno na konci léta v srpnu nebo nejdéle v polovině září. Pokud na něj nezapomenete, pak vám tyto květiny budou bohatě kvést ještě dlouhou dobu.
Jak zachránit petúnie
Petúnie, surfínie, které nemají samočistící schopnost (zbavit se tvořících se semeníků), semena tvoří a to je příčinou zastavení růstu a kvetení. Rostlina vše investuje do tvorby semen. Když včas ještě zelené semeníčky odstříháme nebo odštípneme, rostlina bude s chutí kvést dál.
Čím hnojit petúnie
Jak je to se správným hnojením
Zpočátku preferují zejména dusík, později je pro tvorbu poupat a květů důležitý spíše draslík a fosfor. Doporučená jsou zejména hnojiva na list, obsahující dostatečný počet makroelementů. Přednost dávejte těm, v jejichž složení najdete i železo.
Jak Vystipovat petúnie
Venkovní rostlina
Po odkvětu je totiž nutné rostlině odkvetlé hnědé části i se stopkou vyštipovat, jinak začne tvořit semena a kvetení se oslabí. Drobné květy druhu millionbells, které jsou příbuzné vyštipovat není třeba. Jde o tzv. samočisticí rostliny.