Jaký je rozdíl mezi synchronním a asynchronním motorem?

Kde se používá synchronní motor

Synchronní motor je v používán jako elektrický generátor (v autě alternátor, v elektrárnách turbogenerátor, hydrogenerátor).

Jak funguje synchronní generátor

Synchronní generátor odvádí do sítě tím více energie, čím výkonnější má pohon. Aby si generátor přifázovaný k síti s pevným kmitočtem udržel i při zatížení synchronní otáčky, musí točivé pole předbíhat synchronní otáčky o zatěžovací úhel ύ, který se zvětšuje úměrně se zatížením (obr. 35).

Co roztáčí rotor

Na tyče, jimiž protéká proud, působí magnetické pole silou, která celý rotor roztáčí. Čím rychleji se rotor točí, tím menší je rozdíl mezi otáčkami rotoru a točivého magnetického pole, a tím menší proud se v rotoru indukuje.
Archiv

Kde se v praxi využívá elektromotor

Používají se např. k pohonu čerpadel, kompresorů, důlních ventilátorů, brusek, v přečerpávacích elektrárnách, kde pracují buď jako synchronní motory (k čerpání vody) nebo jako alternátory (k výrobě střídavého třífázového proudu). Asynchronní elektromotor patří mezi nejpoužívanější motory.
Archiv

Jak funguje asynchronní motor

Základem činnosti asynchronního stroje je vytvoření točivého magnetického pole statoru, které vznikne průchodem střídavého trojfázového proudu vinutím statoru. Toto magnetické pole indukuje ve vinutí rotoru napětí a vzniklý proud vinutím rotoru vyvolává magnetický tok, který je spřažen se statorem.

Jak funguje synchronní motor

U synchronních motorů se rotor otáčí stejnou rychlostí jako magnetické pole statoru generované vinutím. Otáčení je tudíž synchronní. V případě asynchronním se rotor motoru otáčí pomaleji než magnetické pole statoru. Tento rozdíl otáček znamená indukci napětí na rotoru, čímž vzniká magnetické pole.

Co to je stator

Stator je netočivá část elektrického stroje, která tvoří část magnetického obvodu a v níž je uloženo vinutí statoru. U stejnosměrných elektrických strojů je stator tvořen magnetickými póly složenými z plechů přišroubovaných ke kostře z litiny, kterou se uzavírá magnetický obvod.

Co to je rotor

Rotor (z lat. rotare, otáčet se) je v elektrotechnice otáčivá část různých točivých strojů (elektromotor, dynamo, alternátor). Rotor, zejména při vysokých otáčkách, musí být dobře vyvážen. V ose rotoru obvykle prochází hřídel, která z daného stroje vyčnívá.

Co znamená asynchronní motor

Asynchronní motor je točivý elektrický stroj (elektromotor), pracující na střídavý proud. Jde o nejrozšířenější elektromotor v elektrotechnice vůbec, který slouží jako základní součást pohonů mnoha strojů v různých oblastech společenské praxe.

Co je to skluz asynchronního motoru

Indukované napětí vyvolá průtok elektrického proudu klecovým rotorem (obr. 7). Točivý moment je úměrný rozdílu otáček rotoru a pole statoru, který nazýváme skluzové otáčky asynchronního motoru. Asynchronní motor potřebuje skluz otáček k indukci proudu v rotoru.

Kde se pouzivaji asynchronní motory

Asynchronní motor je točivý elektrický stroj (elektromotor), pracující na střídavý proud. Je také nejrozšířenějším pohonem v elektrotechnice vůbec. Tok energie mezi hlavními částmi motoru (stator a rotor) je realizován výhradně pomocí elektromagnetické indukce, proto se často tento motor označuje jako motor indukční.

Co je to indukční motor

Třífázový indukční motor je zařízení, které převádí elektrickou energii střídavého proudu na mechanickou energii. Třífázový indukční motor sestává hlavně z elektromagnetického vinutí nebo distribuovaného statorového vinutí použitého k vytvoření magnetického pole a rotační kotvy nebo rotoru.

Jak poznat asynchronní motor

Asynchronní motory mají v rotoru hliníkové (měděné) vinutí, ve kterém se indukuje velký proud. Pokud je motor cyklicky zatěžován, nebo je vystaven rázům (třeba v lise) může dojít k prasknutí rotoru a přerušení rotorového vinutí.

Jak zapojit asynchronní motor

K třífázové síti (3×400 V; dříve 3×380 V) lze běžný 3f asynchronní motor připojit dvojím způsobem – v konfiguraci hvězda, nebo v konfiguraci trojúhelník. Existují další asynchronní motory s odlišným vinutím, které však nejsou tak časté.