Jaký je slovní druh která?

Která je slovní druh

vztažná zájmena (kdo, co, který, jaký, čí, jenž), číslovky (kolik, kolikátý, kolikrát) a příslovce (kde, kam, kdy, jak) v sobě spojují funkci podstatného jména (resp. přídavného jména nebo příslovce) a podřadící spojky. Tázací zájmena (resp.

Který druh

Přehled druhů zájmen

Druhy zájmen Příklady
tázací kdo, co, jaký, který, čí
vztažná kdo, co, jaký, který, čí, jenž
neurčitá někdo, něco, nějaký, některý, něčí, kdosi, cosi, jakýsi, kterýsi, cokoli, jakýkoli, málokterý, máločí, ledakdo, ledaco, ledajaký, ledakterý, lecjaký, lecčí, ledasco, ledaskdo, ledaskterý, každý, všechen

Jaký slovní druh je Svůj

Zvratné přivlastňovací zájmeno má pak podobu – svůj, svoje, svá, své.

Co je to za slovní druh tak

příslovceEditovat

Udělám to tak, jak budu chtít.

Co je ktere

Jana Skřivánková: Slovo které je zájmeno. Jinak pro kontrolu slovních druhů lze snadno využít Slovník spisovné češtiny, u slov bývá uveden právě i slovní druh, ke kterému patří.

Jak se poznají částice

Částice jsou řazeny mezi tzv. neohebný slovní druh, tedy nemění svůj tvar- nedají se časovat ani skloňovat jako ohebné slovní druhy (podstatná a přídavná jména, zájmena, číslovky, slovesa). Částice také nejsou větným členem- při větném rozboru nejsou označovány jako větný člen a z rozboru je vynecháváme.

Který zájmena

Druhy zájmen

druhy zájmen příklady
tázací kdo, co, jaký, který, čí
vztažná kdo, co, jaký, který, čí, jenž
neurčitá někdo, něco, nějaký, některý, něčí, kdosi, cosi, jakýsi, kterýsi, cokoli, jakýkoli, málokterý, máločí, ledakdo, ledaco, ledajaký, ledakterý, lecjaký, lecčí, ledasco, ledaskdo, ledaskterý, každý, všechen…

Který druh zájmena

zájmena vztažná (též relativa) – kdo, co, jaký, který, čí, jenž

Jaký druh zájmena je toho

Zájmena ukazovací slouží k označení něčeho nebo ukázání na něco (např. TOHLE auto, TA židle). Příklady: ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.

Jaké je zájmeno toho

Vzory zájmen

tvrdý vzor ten příklad
1. pád ten onen
2. pád toho onoho
3. pád tomu onomu
4. pád toho onoho

Co to je tak

Význam slova tak

(hovorově) takže, tak tedy, tedy, asi: Tak už můžeme jít. (hovorově) takhle, takto, tímto způsobem: Přilep to tak, aby to drželo. (hovorově) míra: Michal je tak chytrý!

Co je to tak

TAK (kodek) – formát bezztrátové komprese zvuku. TAK (týdeník) – bývalý polský týdeník. slovanská spojka, částice a příslovce.

Který slovní

Slovo který je zájmeno, a to buď tázací nebo vztažné.

Co to je částice

Částice (partikule) je neohebný slovní druh, který signalizuje vztah mluvčího k výpovědi, vyjadřuje modalitu věty nebo zvýrazňuje větný člen. Zpravidla uvozuje větu, to znamená, že stojí na jejím začátku, ale může stát i uvnitř věty. Některé částice mají platnost věty, např. Ano.

Co je za slovní druh bohuzel

4.5 SSJČ hodnotí výrazy bohužel, bohudík jako příslovce (I, s.

Jak se píše Kéž by

ve zdvořilých žádostech: Mohl byste prosím otevřít okno, vyjadřujeme‑li přání: Já bych tak rád jel k moři. Kéž by už přišla, jako prostředek zdvořilosti a skromnosti ve větách a konstrukcích typu navrhovali bychom…, mohli bychom…, co byste si přál (v obchodě) apod.

Kteří druh zájmena

Druhy zájmen

druhy zájmen příklady
přivlastňovací můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich, svůj
ukazovací ten, tenhle, tento, onen, takový, týž, tentýž, sám
tázací kdo, co, jaký, který, čí
vztažná kdo, co, jaký, který, čí, jenž

Jaký druh zájmena je náš

Zájmena přivlastňovací určují, že někomu něco patří (např. MŮJ pes, JEHO taška). Příklady: můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich, svůj.

Která zájmeno

Zájmena vztažná připojují vedlejší věty a jsou stejná jako zájmena tázací, navíc zahrnují JENŽ (např. Nevěděl, CO chce). Příklady: kdo, co, který, jaký, čí, jenž. Zájmena neurčitá vyjadřují neurčitost osoby, věci nebo vztahu.

Který zájmeno

Zájmena vztažná připojují vedlejší věty a jsou stejná jako zájmena tázací, navíc zahrnují JENŽ (např. Nevěděl, CO chce). Příklady: kdo, co, který, jaký, čí, jenž. Zájmena neurčitá vyjadřují neurčitost osoby, věci nebo vztahu.

Jaké je zájmeno tebe

Místo zájmena já použijemeve větě ukazovací zájmeno TY (TEBE, TOBĚ).

Které slovní druhy se skloňují

Ohebné slovní druhy

Mění svůj tvar, můžeme je skloňovat (dávat do různých pádů) nebo časovat (dávat do různých časů). Mezi ohebné slovní druhy řadíme: podstatná jména, přídavná jména, zájmena, číslovky a slovesa.

Co je za slovní druh hej

citoslovceEditovat

Hej, vy tam! – Hej, vy tam!

Co je za slovní druh právě

K vytýkacím částicím patří slova: jen, také, právě, přímo, už, teprve, …

Co je za slovní druh dost

Mezi příslovce míry (inten[73]zity) řadí výrazy částečně, dost, hodně, málo, nadobro, neobyčejně, příliš, trochu, úplně, velmi, značně, mezi příslovce zřetele např. výraz celkově.