Jak jedí Mniší?

Co jedí mnisi

Během tří postních dní se musejí zřeknout mléčných produktů, ryb, masa, alkoholu, vajec, oleje a jedí menší porce ořechů, ovoce, zeleniny, semínek a fazolí. Po tři normální dny jedí normální středomořskou stravu: vejce, olivy, ryby, mléčné výrobky – pozor, polotovary a cukr jsou ale stále mimo jídelníček.
Archiv

Co dělá mnich

Mnich (lat. monachus, z řec. μοναχός monachos – osamocený) je muž praktikující formu života ve víře podřízenou konkrétnímu cíli víry. Cvičí mysl a tělo podle své víry – buď sám, nebo s ostatními lidmi podobného zaměření – zatímco udržuje odstup od lidí, kteří toto zaměření nesdílejí.

Co jedli Mniší

Tibetští mniši nebyli přísnými vegetariány, přesněji řečeno vegany, občas jedli i vejce a sýr, nicméně žádné maso, ryby ani drůbež, z vejce jedli jen syrový žloutek. Vzhledem k dnešnímu chovu a krmení slepic, jakož i skladování vajec a jejich převozu, se to však nedoporučuje, protože hrozí nebezpečí otravy salmonelami.

Co je to refektář

Refektář (latinsky refectorium, pocházející z reficere, tzn. „obnovit“) je společná jídelna mnichů v křesťanských klášterech nebo řeholních domech, ale i v jiných sakrálních stavbách. Některé kláštery, budované především v časech baroka, měly refektář letní a zimní.

Kde žijí mniši

V klášteře Nový Dvůr na Toužimsku žijí mniši, kteří se věnují nejen modlitbám, ale chovají i ovce, hospodaří v lese a vyrábí výbornou horčici a další výrobky, které pocházejí z mateřského kláštera Sept-Fons ve Francii, kde mniši sídlí již od 12. století. Hořčice je vyráběna podle originální trapistické receptury.

Jak se stát mnichem

Pokud nějaký mladý muž zaslechne hlas Boží a ucítí touhu stát se mnichem, může k nám nezávazně přijet a strávit s námi několik dní. Když se pak rozhodne pokračovat, nastoupí do první etapy – postulátu, který trvá přibližně jeden rok.

Co Nejedi buddhisté

Buddhističtí mniši se živí tím, co jim lidé dají. Živé zvíře nezabiješ! Víra v reinkarnaci zůstala u obou směrů a má souvislost i se způsobem stravování. Jelikož buddhisté věří, že se může člověk převtělit do zvířete, jsou automaticky vegetariány.

Co nesmí buddhista

Buddhismus se dělí na dva základní směry, na velký a malý búz. Víra zakazuje působení bolesti živým tvorům, braní si, co mi není dáno, lhaní, užívání alkoholu a sexuální nemorálnost. Pro mnichy platí ještě asketičtější předpisy – nesmí pít žádný alkohol, konzumovat maso, nesmí si zdobit tělo.

Jak ziji mniši

Klášterům ve kterých mniši žijí, se říká waty. Součástí každého watu je chrám pro vykonávání modliteb, ubytovna, místo pro výuku náboženství a společná jídelna. Waty vždy bývaly útočištěm mladých chlapců z chudých rodin, kteří hledali jídlo a přístřešek během studií.

Jaké práci se věnovali mniši

Mnich – mniši pocházeli většinou z bohatých nebo šlechtických rodin. Do kláštera přišli buď až v dospělosti, nebo tu byli vychováváni a vzděláváni už od dětství. Mniši se věnovali modlitbám, studiu knih a přepisování knih.

Jak se žije v klášteře

Je to Bůh, kdo každého z nás zná a volá na tu cestu, která je pro něj nejlepší. A život v klášteře určitě není jednoduchý. Znamená dát se zcela k dispozici Bohu a druhým lidem, neustále být připraven ke službě, vždy znovu se přizpůsobovat potřebám ostatních.

Jak se přidat do kláštera

sdělit, že přichází s tímto úmyslem a nikoliv pouze k přátelskému či duchovnímu rozhovoru, nebo jako účastnice některé z aktivit domu. Komunita jí může nabídnout několikadenní zkušenost života v klášteře, případně jinou vhodnou formu, jak se postupně seznamovat se spiritualitou řeholního společenství.

Jak začít s buddhismem

Kde začít Nejjednodušší cestou v západní společnosti je najít místní buddhistické centrum, kde se můžete dozvědět úvodní informace o buddhismu a naučit se meditovat. V centrech jsou obvykle k dispozici také knihy, časopisy a nahrávky.

Jak žít podle buddhismu

Aby se člověk mohl stát buddhistou, musí přijmout odpovědnost za vytváření svého vlastního života, s důvěrou, že příčina a následek neboli karma skutečně funguje. Prostřednictvím myšlenek a posuzování si vytváříme návyky a postoje, která nás buď omezují, nebo osvobozují.

Kde jsou mniši

V klášteře Nový Dvůr na Toužimsku žijí mniši, kteří se věnují nejen modlitbám, ale chovají i ovce, hospodaří v lese a vyrábí výbornou horčici a další výrobky, které pocházejí z mateřského kláštera Sept-Fons ve Francii, kde mniši sídlí již od 12. století. Hořčice je vyráběna podle originální trapistické receptury.

Co se dělá v klášteře

K tomu mu pomáhá společenství bratří vedené opatem. Mlčenlivý, od světa oddělený život uvnitř kláštera je zcela zaměřený na Boha. Několik základních činností pomáhá mnichovi v jeho životě s Bohem: především společná a osobní modlitba, dále studium, lectio divina (duchovní četba) a manuální práce.

Co nejí buddhisté

Buddhističtí mniši se živí tím, co jim lidé dají. Živé zvíře nezabiješ! Víra v reinkarnaci zůstala u obou směrů a má souvislost i se způsobem stravování. Jelikož buddhisté věří, že se může člověk převtělit do zvířete, jsou automaticky vegetariány.

Co to je Nirvana

Pojem nirvána (sanskrt) nebo nibbána (pálí) označoval původně vyhasnutí ohně. Gautama Buddha použil toto slovo ve smyslu ustání nesprávných skutečností, když přirovnal pominutí "žádostivosti" (taňhá), příčiny veškeré "strasti" (duhkha), k vyhasnutí plamene.

Co je to opat

Opat je představený kláštera některých mužských řádů. Zpravidla stojí v čele opatství. Podobnou roli jako opat má u ženských řádů abatyše.

Co to je abatyše

Abatyše či Matka představená je označení pro představenou ženského kláštera u některých katolických řeholí, obdoba opata v mužský klášterech. Její povinností je řídit patřičný klášter nebo ústav a bdít nad tím, aby v něm byla zachovávána pravidla řehole.

Co nosí buddhista

Tradičně buddhističtí mniši nenosí běžné obleky, ale mnišská roucha. Původně byla roucha sešita z několika kusů látky a obarvena barvou země. V současné době se u jednotlivých škol barva rouch liší.

Co je to Samsara

Sansára či samsára (v sanskrtu a páli saṃsāra [výslovnost: sansára], písmem dévanágarí संसार) je označení pro koncept neustálého znovuzrozování známý zvláště ve východních náboženstvích (hinduismu, buddhismu a džinismu).

Co to je stúpa

Stúpa (ze sanskrtského स्तूप; v páli thúpa, tibetsky čhörten) je buddhistická stavba, která je symbolem klidu a míru. Je naplněna buddhistickými relikviemi, například ostatky Buddhy. Nejstarší stúpy se nacházejí zejména v tradičně buddhistických zemích, v Indii, Nepálu, Tibetu a dalších asijských zemích.

Co to je klášter

Klášter (z německého Kloster z latinského claustrum, uzavřené místo, latinsky monasterium) je instituce a budova nebo komplex budov, které slouží jako dlouhodobý příbytek pro duchovní a pracovní činnosti mnichů (monachů), mnišek (jeptišek) či laiků, kde žijí společně jako komunita na rozdíl od osaměle žijících …

Co je to karma

Karma je hinduistický filosofický koncept, podle kterého je lidský život pouze článkem v řetězci životů a štěstí v životě závisí na skutcích vykonaných v životě předešlém (reinkarnace) a současném (kauzalita). Každý čin, slovo a myšlenka – pozitivní či negativní – zanechává otisky v mysli (samskára).