Jaké jsou druhy střešních krytin?

Jaká střešní krytina je nejlepší

Průsečíkem všech ideálních vlastností střechy je betonová střešní krytina. Tento druh střechy je pevný, odolný, stálobarevný a odráží sluneční záření. Betonová střešní krytina je navíc relativně lehká a snadno se pokládá. Je tedy nejlepší střešní krytinou pro většinu domů.
Archiv

Jakou střešní tašku

V technických materiálech výrobci uvádějí, pro jaký sklon střechy se daná krytina hodí a z toho je při výběru třeba vycházet. Například pálená střešní taška je doporučována pro šikmé střechy o sklonu zhruba 22° až 40°, betonové tašky se doporučují u střech se sklonem okolo 22°.

Jak vybrat plechovou střešní krytinu

Povrchová úprava jednoznačně ovlivňuje životnost střechy a je tudíž nejdůležitějším kritériem při výběru. Plechové střešní krytiny se vyrábějí z ocelového nebo z hliníkového plechu s barevnou povrchovou úpravou po obou stranách. Výrobci střešních krytin plechy jako takové nevyrábějí, pouze z nich lisují své produkty.

Co to je krytina

Střešní krytina je vnější povrch střechy, který chrání budovu před povětrnostními vlivy. U šikmých střech je většinou složen z drobnějších dílů, které svým tvarem a způsobem pokládání zabraňují protékání vody. Ploché střechy bývají tvořeny souvislou nepropustnou vrstvou.

Jak vybrat střechu

Při výběru nejvhodnější typu střešní krytiny hraje sklon důležitou roli. V případě sedlové střechy máte na výběr výrazně větší množství střešních krytin, než v případě střechy ploché. Pálené střešní krytiny mají minimální sklon mezi 20-25 stupňů. Plechové střešní krytiny naopak snesou mnohem více.

Čím pokrýt střechu

Střešní krytina chrání nejen části střešního pláště, ale i samotný interiér před povětrnostními vlivy. Současný trh nabízí mnoho možností čím pokrýt střechu. Můžete si vybrat z materiálů jako plech, keramika,beton, plast, břidlice, vláknocement či asfalt. Pohybují se v rozdílných cenových relacích.

Jaký je rozdíl mezi betonovou a pálenou taškou

Na rozdíl od pálených tašek se betonové tašky bez povrchové úpravy neprodávají. Betonová střešní krytina bývá opatřena akrylátovým nebo silikátovým nástřikem. Mezi běžný nástřik patří právě akrylátový, který se nanáší ve dvou vrstvách (možné jsou i čtyři vrstvy). Betonové tašky pak mají matný povrch.

Co se dává pod plechovou střechu

Jako podklad pod tyto druhy krytin se používá laťování nebo bednění a to podle druhu krytiny. Krytiny lze z hlediska tvaru v zásadě rozdělit na tři druhy: tvar tašek, tvar falcované krytiny a tvar trapézového profilu. Krytina ve tvaru tašek se dále dělí na maloformátové a velkoformátové.

Jak dlouho vydrží střecha

Životnost střechy je ovlivněna nejen materiálem, ze kterého je vyrobena, ale také sklonem střechy a dalšími faktory. U plochých střech se obvykle uvádí životnost krytiny 30–40 let, u šikmých střech je životnost zhruba následující: Plechová střecha: 25–40 let. Hliněné střešní tašky: 40–60 let.

Co je to střešní plášť

Střešní plášť je část střechy nacházející se nad nosnou střešní konstrukcí, chránící objekt před vnějšími vlivy a zajišťující požadavky vnitřního prostředí. Skládá se z jedné či více dílčích vrstev nebo konstrukcí.

Co dát na střechu

Přírodní krytiny

Jde zejména o dřevěný šindel, slámu a rákos. Výjimkou jsou ovšem střechy zelené, které jsou moderní a populární. V podstatě je na střeše určitá vrstva zeminy a v ní nasazené rostliny vhodné pro zelenou střechu. Taková “krytina” dobře izoluje a pohltí asi polovinu srážek, které na ni dopadnou.

Která střešní krytina je nejlevnější

Typy střešní krytiny – jaký je nejlevnější typ krytinyPálené tašky – od 300 Kč za m2.Betonová taška – od 200 Kč za m2 .Vláknocementová krytina – od 200 Kč za m2 .Hliníková střešní krytina – od 230 Kč za m2 .Asfaltový šindel – od 200 Kč za m2 .Bitumenové krytiny – od 180 Kč za m2 .

Co dát na střechu zahradního domku

Asfaltové střešní šindele jsou jednoznačně nejpoužívanější střešní krytinou na pergoly a zahradní domky. Zároveň se hojně používají jako střešní krytina na garážová stání. A není se čemu divit – jejich pokládku zvládne i šikovný kutil, jsou lehké, a dobře odolávají povětrnostním vlivům.

Jak dlouho vydrzi Betonova taska

Srovnání životnosti střešních krytin

Hliněné střešní tašky: 40–60 let. Betonové tašky: 60–80 let. Břidlicové tašky: 60–100 let.

Jak dlouho vydrží pálená taška

Velký vliv na to, jak bude taška vypadat za několik let, má právě povrchová úprava, která zajišťuje delší funkčnost a životnost střechy. Obecně se životnost keramických střešních krytin – v závislosti na zvolené povrchové úpravě – pohybuje kolem 90-100 let.

Jak chodit po plechové střeše

Po krytině lze chodit, je však dobré našlapovat ve spodní části vlny a v místě kde krytinu podpírají latě. Doporučujeme používat boty s měkkou podrážkou. Pokud dojde k poškození povrchové úpravy je třeba toto místo opatřit správkovou barvou.

Jakou izolaci pod plechovou střechu

Obvykle aplikujeme izolace ze skla nebo čediče, které odolávají zvýšeným teplotám pod krytinou. Mezi krokve je lze tzv. vecpat a utěsnit veškeré spáry. Obě tyto izolace mají poměrně vysokou nasákavost a vlivem vlhkosti se zhoršují jejich tepelně izolační vlastnosti.

Jak dlouho trvá udělat střechu

Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.

Jak dlouho vydrzi sindelova strecha

Mezi hojně rozšířené střešní krytiny patří asfaltové šindele. Jejich životnost se pohybuje mezi 25 až 50 lety a vydrží i extrémní počasí, ovšem záleží na jejich kvalitě i na provedení pokládky.

Jaké jsou typy střech

Jaké jsou druhy střechŠikmá střecha. Sedlová střecha je historicky nejběžnějším typem střechy používaným stovky let až dodnes po celém světě.Plochá střecha.Valbová a polovalbová střecha.

Co je to sedlová střecha

Sedlová střecha je tvořena dvěma částmi, které zakrývají objekt. Ohraničení těchto částí tvoří dva štíty domu a odvodňující žlaby. V pomyslné špici, tedy v místě, kde se dvě části střechy stýkají pak vzniká štít domu. Sedlové střeše se také často říká střecha áčková.

Jakou střechu na zahradní domek

Doporučujeme zvolit jako finální střešní krytinu asfaltový šindel nebo samolepíci lepenku z modifikovaného pásu. Samolepící lepenka se přilepí k podkladu a navíc se přibije hřebíky lepenáči. Nenasákavá lepenka V13. Jedná se o podkladní krytinu určenou pod asfaltový šindel nebo asfaltovou lepenku.

Co dát na rovnou střechu

Na malé stavby jako jsou pergoly, dřevníky, garážová stání nebo zahradní domky se dá použít cokoliv. Hlavním kritériem je spád střechy a cena. Na střechy s malým spádem použijeme asfaltové pásy, nebo PVC fólii. Tam kde je spád větší můžeme dát různé plechové krytiny typu Ruuki, asfaltové šindele nebo i tašky.

Jakou střechu na pergolu

Volba zastřešení pergoly by proto měla vycházet už ze samotné její konstrukce. Vzhledem k tomu, že se jedná o lehkou stavbu, neměli byste ji zatížit těžkou krytinou jako například u rodinného domu. Pro tento účel budou tedy vhodnější lehké krytiny jako sklolaminát, polykarbonát, asfaltové či dřevěné šindele nebo plech.

Jak správně položit lepenku na střechu

Asfaltová střešní krytina je nejčastěji pokládána ve dvou vrstvách – nejprve podkladní asfaltový pás a na něj vrchní finální pás. Podkladní pásy pokládejte rovnoběžně s okapovou hranou nebo kolmo na ni. Od sklonu střech 5° a výše je nutné pokládat pouze kolmo.