Čím se liší druhy uhlí
Rozlišujeme uhlí černé (geologicky starší) a hnědé. Obsah uhlíku v černém uhlí je okolo 80 %, zatímco u hnědého se pohybuje okolo 70 %. Při samovolné přeměně hnědého uhlí v černé (prouhelňování) se uvolňuje methan CH 4, též zvaný důlní plyn, který byl příčinou mnoha důlních neštěstí.
ArchivPodobné
Jaké uhlí je nejlepší
Méně příměsí, kvalitnější uhlí
Kromě výhřevnosti a zrnitosti si při nákupu uhlí doporučujeme dávat pozor také na obsah příměsí. Platí, že čím kvalitnější uhlí, tím méně obsahuje síry, popela a vody.
Archiv
Jak poznat kvalitní uhlí
Čím je uhlí kvalitnější, tím více obsahuje uhlíku a méně ostatních prvků – dusík, kyslík, vodík, případně síru. Nejvíce těchto ostatních prvků obsahuje lignit – hnědé uhlí u nás těžené zejména v Podkrušnohoří. O poznání lépe je na tom černé uhlí, které obsahuje až 95% uhlíku – antracit.
Jaký je rozdíl mezi uhlím ořech 1 a ořech 2
Ořech 2 má totiž stejné složení jako ledvická kostka nebo Ořech 1 (rozdíl je pouze ve velikosti kousků uhlí – ořech 2 je poměrně drobný), ale je prodáván za výrazně nižší cenu.
ArchivPodobné
Jaké uhlí je nejstarší
Antracit. Antracit je geologicky nejstarší typ uhlí. Je lesklý, černý a obsahuje přes 90 % uhlíku. Používá se na vytápění a k výrobě chemikálií.
Jak se těží uhlí
Černé uhlí se těží z velké části v podzemí. Jeho dobývání je proto mnohem nebezpečnější než povrchová těžba hnědého uhlí. Horníci pro jeho získávání sestupují do hloubek v rozmezí několika desítek metrů až několika set metrů. Nejhlubší doly sahají až kilometr pod povrch.
Jak vybrat uhlí
Ideálem je velikost mezi 20 a 80 mm, kterých standard požaduje aspoň čtyři pětiny z celkového množství. Dívejte se také na to, co vám o uhlí prozrazuje výrobce. V ideálním případě byste se měli dočíst údajů o zemi původu, ale také o složení dřeva.
Které uhlí je starší
Černé uhlí je starší, má větší výhřevnost, doluje se z několika kilometrové hloubky a je trochu dražší.
Jak dlouho vydrží uhlí
Podle aktuálních odhadů vystačí globální zásoby ropy a zemního plynu zhruba 50 let, uranu 100 let a uhlí 150 let.
Které uhlí má největší výhřevnost
Hnědé uhlí dosahuje výhřevnosti 10000 až 19000 kJ/kg, černé uhlí 21000 – 31000 kJ/kg, koks 23000 až 30000 kJ/kg a brikety 19000 až 26000 kJ/kg. Více méně se dnes i přes vysokou výhřevnost od vytápění uhlím ustupuje a uhlí je nahrazováno například peletami.
Co je lepsi Endiaron nebo černé uhlí
V evropských zemích většinou způsobují průjmy viry a s těmi si neporadí živočišné uhlí, ale pomůže Endiaron. „Na dovolenou do našich zeměpisných šířek doporučuji Endiaron, který působí přímo ve střevě. Užívá se třikrát denně jedna tableta dospělým, třikrát denně půl tablety dětem od dvaceti do čtyřiceti kilogramů.
Kdy použít živočišné uhlí
Živočišné uhlí je netoxické léčivo, které by mělo být první volbou při akutních průjmech způsobené dietní chybou nebo při méně závažných střevních infekcích způsobených viry a bakteriemi.
Které uhlí je nejkvalitnější a proč
Antracit – jde o nejkvalitnější uhlí, používá se na vytápění a k výrobě chemikálií. Obsahuje více než 90 % uhlíku.
Jak vzniká uhlí
Uhlí se vytvářelo v bažinných ekosystémech jezerních pánví, říčních delt nebo nízko položených území při okrajích pevnin z těl pravěkých rostlin. Ty nejdříve díky energii slunce vytvářely ze vzduchu, vody a minerálních látek uhlovodíky.
Jaký je rozdíl mezi černým a hnědým uhlím
Hnědé uhlí bývá většinou matné a je mladší než černé uhlí (tzn. méně kvalitní). Obsahuje přibližně 80 % uhlíku a těží se dnes hlavně povrchově. Dělí se na dva druhy: energetické a použitelné pro spalování v kotlích.
Jak se jmenuje černé uhlí
Při popisu černého uhlí se využívají názvy černouhelná hemifáze, černouhelná ortofáze a černouhelná metafáze, čímž se vyjadřuje zastoupení uhlíku.
Jaké uhlí do výhně
Speciální vysoce výhřevné uhlí vhodné pro kovářskou výheň. Kovářské uhlí vyniká nízkým obsahem síry, vysokou výhřevností, dobrým spalováním s optimální spékavostí, kdy se na povrchu vytvoří souvislá vrstva, pod kterou se udržuje vysoká teplota.
Kde jsou v Česku největší zásoby hnědého uhlí
Naproti tomu hnědé uhlí se nachází v severočeské pánvi a východní části pánve sokolovské. „Celkové vytěžitelné zásoby hnědého uhlí jsou z téměř 84 procent v severočeské a zbylých 16 procent v sokolovské pánvi,“ doplňuje Jaromír Starý.
Kdo těží uhlí
Černé i hnědé uhlí se mimo ČR těží pouze v Polsku a Rumunsku. V západních zemích Evropy totiž najdeme hlavně ložiska černého uhlí. Střední a jihovýchodní Evropa má oproti tomu bohaté zásobárny hnědého uhlí. K největším producentům těžby uhlí v EU patří Německo, Polsko, Řecko, Bulharsko a Česká republika.
Které uhlí je Výhřevnější
Hnědé uhlí dosahuje výhřevnosti 10000 až 19000 kJ/kg, černé uhlí 21000 – 31000 kJ/kg, koks 23000 až 30000 kJ/kg a brikety 19000 až 26000 kJ/kg. Více méně se dnes i přes vysokou výhřevnost od vytápění uhlím ustupuje a uhlí je nahrazováno například peletami.
Které dřevo hoří nejdéle
Jaké dřevo je nejvhodnější
dřevo – dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají velké množství rozžhavených uhlíků, ze kterých sálá příjemné teplo po dlouhé hodiny.
Na co je dobré aktivní uhlí
Aktivní uhlí se užívá k terapii akutních průjmů především alimentárního původu (dietní chyby), kde není podezření na bakteriální infekci, a dále u dráždivého tračníku. Lze využít i v případě akutních intoxikací (otrav), kdy brání vstřebání jedovaté látky do organismu.
Co je lepší IMODIUM nebo Endiaron
Každý lék je určen na jiný typ průjmu. Endiaron je tzv. střevní dezinficiens a volíme jej, pokud se jedná o infekční průjem. Imodium spolehlivě snižuje střevní peristaltiku a hodí se proto u silně vyčerpávajících průjmů, nicméně neřeší nijak samotnou příčinu (neodstraňuje toxiny ani neeliminuje patogeny).
Na co pouzit aktivní uhlí
Aktivní uhlí se užívá k terapii akutních průjmů především alimentárního původu (dietní chyby), kde není podezření na bakteriální infekci, a dále u dráždivého tračníku. Lze využít i v případě akutních intoxikací (otrav), kdy brání vstřebání jedovaté látky do organismu.
Co je to živočišné uhlí
Živočišné uhlí je povrchově aktivní látka, která se v trávicím ústrojí nevstřebává a váže na sebe střevní plyny, hnilobné produkty, bakterie, toxiny, různé toxické produkty metabolismu, léčiva a jiné chemické sloučeniny, které tímto inaktivuje.