Jaké jsou fermentované potraviny?

Co patří mezi fermentované potraviny

“ Známými zástupci fermentovaných potravin jsou jogurty, kefíry, sýry, tvaroh, zmiňované kysané zelí a kvašená zelenina obecně.
Archiv

Co je fermentovaná

Fermentování neboli kvašení můžeme definovat jako metabolický proces, při kterém je získávána energie z rozkládajících se sacharidů a cukrů, které se mění na enzymy a aminokyseliny bez přítomnosti vzduchu (anaerobní proces), čímž zabraňují oxidaci složek a přispívají k zachování zdraví prospěšných látek ve …
Archiv

Co je to fermentace potravin

Fermentace (kvašení) je biotechnologický proces, při němž se organické látky postupně přeměňují za účasti mikrobiálních enzymů (fermentů) na jednodušší látky. V potravinářství se fermentace využívá při výrobě alkoholických nápojů, octa, droždí, kysaných mléčných výrobků (tvarohů, másla, kefíru aj.)
Archiv

Co to je fermentovaná zelenina

Zelenina, která projde mléčným kvašením, tzv. fermentací, je pro náš organismus důležitým zdrojem přírodních probiotik, látek, které zlepšují trávení a posilují imunitu organismu. Je to také velmi chutný způsob, jak si dopřát pořádnou dávku zdravé vlákniny.

Jakou zeleninu lze fermentovat

Fermentovat lze téměř cokoliv, a to od okurek, salátu, dýně, mrkve, ředkviček, celeru až po květák nebo brokolici. Benefitem takto upravené zeleniny je dobrá stravitelnost pro tělo. Vybírejte vždy čerstvou zeleninu, a nikoliv natlučenou nebo nahnilou.

Jakou zeleninu fermentovat

Naložit můžete cokoliv. Cibuli, mrkev, červenou řepu, čínské zelí, bílé nebo červené zelí, ředkvičky… Na 1 kilogram zeleniny je třeba 20 g soli. Zeleninu nejdříve nakrájejte, dochuťte (můžete použít pepř, česnek, chilli, kmín, kopr) a důkladně osolte.

Co vše se dá fermentovat

Nejčastější fermentované potravinykvašená zelenina – kysané zelí, kimči, okurky “kvašáky”…kysané mléčné výrobky (a jejich rostlinné alternativy) – jogurt, kefír, zrající sýry.fermentované luštěniny – tempeh, sojová omáčka, miso, natto.fermentované obiloviny – kváskové pečivo a placky, fermentované kaše – amazaké

Jak fermentovat jablka

Vodou zalijeme jablka v nádobě. Zakryjeme a necháme 3–7 dní v pokojové teplotě (do vzniku bublinek). Čím déle necháme fermentovat, tím bude chuť silnější. Podáváme vychlazené.

Jak fermentovat v medu

Fermentace se tedy rozjíždí ve chvíli, kdy med zvlhne při špatném skladování – anebo se nastartuje záměrně, stačí trocha vlažné vody a pokojová teplota. Vyšší vlhkost rázem aktivuje přítomné enzymy a mikroorganismy a ty zahájí fermentační proces. V průběhu kvašení se produkují kyseliny, tudíž stoupá kyselost medu.

Jak fermentovat včelí pyl

Krásný den, pane Slanino, včelí pyl je nejlépe vstřebatelný, pokud ho přidáte do kvalitního (tepelně neupraveného) medu v poměru 1:10 a necháte zavřené fermentovat 1-2 týdny, sklenici párkrát převrátíme, aby se pyl s medem dobře promíchal.

Jaké jsou včelí produkty

Dalším široce rozšířeným, ale obecně už méně známým, je propolis, pryskyřičná látka s desinfekčími účinky. Dalšími včelími výrobky jsou také pyl, mateří kašička, vosk a včelí jed. Pravými produkty včel jsou pouze vosk a jed, ostatní látky sice získáváme od včel, ale jejich původ je rostlinný.

Na co je dobrý pyl

Na co včelí pyl působí příznivě normální fungování: imunitního systému – díky obsahu enzymů a vitamínů hormonálního systému žen – u žen například v období klimaktéria a období mentruace. na všechny metabolické funkce těla, na naše srdce a správné složení krevních tuků

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Co to je propolis

Propolis či včelí tmel (vzácněji označovaný jako smoluňka či dluž) je hmota, kterou včely vyrábějí smísením nasbírané pryskyřice z pupenů stromů s výměšky svých hlavových žláz a voskem.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Co by nebylo bez včel

Jen díky včelám máme velké množství zeleniny a ovoce, ale i některé druhy ořechů, oleje a další produkty. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří 90 % světové produkce potravin, jich včely opylují většinu! Některé plodiny by bez včel zcela zmizely, například kakao, káva nebo vanilka.

Co by se stalo bez včel

Pokud zmizí včely, člověku zbývají 4 roky

Pokud by tyto pracovitě dělnice vyhynuly, drasticky by utrpěl ekosystém, který je na nich závislý, a lidská civilizace s ním. Jejich schopnosti přesahují jejich velikost. Pracují od východu slunce až do jeho západu. Mezitím opylují třetinu všech rostlin a stromů na zemi.

Co léčí propolis

Blahodárný vliv propolisu na kůži se využívá u ekzémů, také lze aplikovat propolis na akné. Mastí s propolisem můžete ošetřit akutní rány, odřeniny, popáleniny i omrzliny, protože podporuje hojení ran a zároveň tlumí bolest. Účinky propolisu objevila také kosmetika.

Co nemají rádi včely

Včely obecně nemají rády výrazné pachy. Je tedy dobré vyvarovat se výrazných parfémů a parfemovaných kosmetických přípravků, dále není doporučeno se v blízkosti úlů pohybovat se zapálenou cigaretou, po požití alkoholu nebo zpocený.

Jaký máme užitek že včel

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Co se stane když vymřou včely

Je to malé, nenápadné, ale na jeho existenci jsou závislé až čtyři pětiny všech rostlin. Jabloně, hrušky, třešně, švestky a angrešty by bez včel měly nižší úrodu až o dvě třetiny, řepka nejméně o třetinu. Do pár let by mohly zmizet tisíce druhů rostlin a s nimi i další hmyz, pro který jsou zdrojem potravy.

Co by se stalo kdyby nebyly včely

Bez nich by zemědělci měli problémy s vypěstováním základních potravin, jako je ovoce a zelenina či bavlna. Chytrý hmyz, kromě toho, že pomáhá vypěstovat jídlo, opyluje také 80 % rostlin světa, které by se bez nich dále nešířily. Jediná včelí kolonie opyluje každý den 300 milionů květin.

Jaký je rozdíl mezi vosou a včelou

Rozdíl mezi včelou a vosou je například v tom, že vosa je mnohem větší a silnější. Zároveň mají také tvrdé tělo, takže je včely nemohou píchnout žihadlem. Některé druhy včel si však vyvinuly obranný systém proti vosám, který ale funguje jen tehdy, když úl napadne jen jedna vosa.

Jak dlouho uzivat propolis

Propolis je velmi účinný i v malých dávkách a koncentracích. Proto je vhodné vždy po 3 týdnech aplikace, 1 týden přestávka. Jinak by propolis při dlouhodobé léčbě místopomoci mohl uškodit. To platí i u alergických osob na propolis!

Jaká je cena propolisu

AKTUÁLNĚ VYKUPUJEME PROPOLIS ZA 1000 – 1300,-Kč/kg.