Jaké jsou manželské povinnosti?

Co jsou to manželské povinnosti

V českém zákoně o rodině (zákon č. 94/1963 Sb., o rodině) je tato úprava obsažená v § 18 a zní: „Muž a žena mají v manželství stejná práva a stejné povinnosti. Jsou povinni žít spolu, být si věrni, vzájemně respektovat svoji důstojnost, pomáhat si, společně pečovat o děti a vytvářet zdravé rodinné prostředí.
ArchivPodobné

Jak je to s majetkem po svatbě

Od uzavření sňatku manželé nabývají majetek do jejich společného jmění. Podle občanského zákoníku se jedná o zákonný režim a zjednodušeně lze říct, že až na výjimky, jako je např. dědictví nebo darování, jsou věci nabyté za trvání manželství oběma manželům společné.

Co obnáší manželství

Manželství je trvalý svazek muže a ženy vzniklý způsobem, který stanoví zákon. Hlavním účelem manželství je založení rodiny, řádná výchova dětí a vzájemná podpora a pomoc. Manželství vzniká svobodným a úplným souhlasným projevem vůle muže a ženy, kteří hodlají vstoupit do manželství (tj.
Archiv

Co zahrnuje informační povinnost mezi manželi

Manželé mají rovná práva a povinnosti. Musí si navzájem pomáhat a podporovat se. Vzájemně se mají informovat o svých příjmech a jmění. Každý z nich má povinnost přispívat na úhradu nákladů společné domácnosti podle svých schopností a možností.

Co se počítá do společného jmění manželů

V zákonném režimu patří do společného jmění manželů majetek, který získá jeden nebo oba manželé po dobu trvání manželství kromě následujících výjimek: Věci, které slouží k osobní potřebě jednoho z manželů – např. zubní kartáček, parfém, spodní prádlo apod. Věc, kterou jeden z manželů nabyl darem nebo děděním.

Co dělat když manžel nepřispívá na domácnost

ODPOVĚĎ: Manžel je povinen přispívat na domácnost, a pokud tak nečiní, nebo nejsou manželé schopni se domluvit, může jeden z manželů požádat soud, aby stanovil, jakou částku je manžel povinen druhému manželovi přispívat. Podejte tedy návrh na výživné pro manželku k okresnímu soudu.

Co není v SJM

V zákonném režimu patří do společného jmění manželů majetek, který získá jeden nebo oba manželé po dobu trvání manželství kromě následujících výjimek: Věci, které slouží k osobní potřebě jednoho z manželů – např. zubní kartáček, parfém, spodní prádlo apod. Věc, kterou jeden z manželů nabyl darem nebo děděním.

Co nespadá do dědického řízení

Předmětem dědictví bývají nejčastěji věci movité (předměty) a věci nemovité (domy, byty, pozemky), ale mohou do něj spadat také například autorská práva. V dědickém řízení je ale třeba vyřešit vše, co zemřelý vlastnil, a to jak výlučně (byl jediným vlastníkem), tak v podílovém vlastnictví.

Jaké jsou výhody manželství

Proč se brátmáte výhodnější daněsnáze získáte úvěr.můžete dědit nebo pobírat důchod.lékaři vám sdělí zdravotní stav partnera.dožijete se až od 10 let více než nesezdaní

Co nepatří do společného jmění manželů

Co nepatří do SJMdědictví nebo odkaz.dar.restituci.majetek nabytý právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví (obdoba dřívějšího majetku nabytého z výlučných prostředků)věci, které slouží osobní potřebě jednoho z manželůnáhradu za poškození zničení nebo ztrátu svého výlučného majetku.

Co není společné jmění manželů

V zákonném režimu patří do společného jmění manželů majetek, který získá jeden nebo oba manželé po dobu trvání manželství kromě následujících výjimek: Věci, které slouží k osobní potřebě jednoho z manželů – např. zubní kartáček, parfém, spodní prádlo apod. Věc, kterou jeden z manželů nabyl darem nebo děděním.

Co nespadá do společného jmění

Logicky sem nespadá ani majetek každého z manželů, který nabyl ještě před uzavřením manželství, a to i jeho závazky. Dále nejsou součástí společného jmění manželů věci, které slouží osobní potřebě jednoho z manželů. Jde například o oblečení nebo třeba o šperky.

Na co mám nárok po rozvodu

Jakmile se rozvedete, společné jmění manželů zaniká. Od této chvíle jsou peníze, které vyděláte, opět jen ve vašem osobním vlastnictví. Pokud jste se však nedomluvili při rozvodu i na vypořádání společného jmění, pak tu pořád existuje společný majetek a společné dluhy z doby manželství.

Jak donutit manžela k rozvodu

Řízení musí zahájit jeden z manželů tak, že podá na soud návrh na rozvod manželství. Následně soudce nařídí ústní jednání, na němž vyslechne oba manžele a zjišťuje příčiny rozvratu vztahu. V rámci prvního jednání se snaží soud přimět manžele k dohodě. V případě neúspěchu dochází ke druhému, případně dalšímu jednání.

Jaká práva má družka

Trestní řád řadí druh a družku mezi tzv. osoby se samostatnými obhajovacími právy. Druh a družka mají proto práva a povinnosti v trestním řízení z tohoto postavení vyplývající (např. mohou ve prospěch obžalovaného podat odvolání či mohou obviněnému zvolit obhájce).

Kdo platí žádost o rozvod

Poplatek hradí manžel, který návrh na rozvod podává, a to k soudu, u kterého bude rozvodové řízení probíhat. Soudní poplatek je možné uhradit na bankovní účet soudu (ten naleznete na webu Ministerstva spravedlnosti justice.cz) nebo kolkovými známkami, které nalepíte na návrh.

Kdy zaniká společné jmění manželů

Společné jmění manželů zaniká: zánikem manželství – rozvod, smrt nebo prohlášení za mrtvého, prohlášením konkurzu na jednoho z manželů, uložením trestu propadnutí majetku jednomu z manželů.

Kdo platí notáře při dědictví

Částku hradí dědicové podle poměru toho, co z dědictví nabyli. Je jasné, že notář nebude pracovat zadarmo, proto se i ve chvíli, kdy je hodnota převáděného majetku téměř nulová, platí poplatek minimálně 1 000,- korun.

Jak dědí manželka

ODPOVĚĎ: V případě úmrtí dědí potomci ZŮSTAVITELE (tedy po Vás Vaše dítě/děti a po Vašem manželovi všechny jeho děti). V případě úmrtí manžela budou, při neexistenci závěti, dědit všechny jeho děti spolu s Vámi, jako manželkou rovným dílem. Nezáleží, zda jsou i Vaše, nebo z předchozího manželství.

Kdy končí manželství

Účinkem manželství je manželský svazek, který je svou povahou výlučný a uzavírá se na celý život, takže platně uzavřené a dokonané manželství končí teprve smrtí jednoho z manželů.

Kdo dědí po zemřelém manželovi

V případě úmrtí dědí potomci ZŮSTAVITELE (tedy po Vás Vaše dítě/děti a po Vašem manželovi všechny jeho děti). V případě úmrtí manžela budou, při neexistenci závěti, dědit všechny jeho děti spolu s Vámi, jako manželkou rovným dílem. Nezáleží, zda jsou i Vaše, nebo z předchozího manželství.

Jak se dělí majetek

Z účetního hlediska se majetek dělí na:dlouhodobý hmotný nehmotný finančníoběžný zásoby. pohledávky. peněžní prostředky.

Na co si dát pozor při rozvodu

Manželé, kteří už spolu nechtějí žít, by si měli vyjasnit tři otázky. Kdo a jak se bude starat o děti a přispívat na jejich výživu. Zda a jak budou dále společně bydlet a jak si rozdělí společný majetek, resp. převezmou závazky.

Co vše patří do společného jmění manželů

Do společného jmění manželů v zákonném režimu patří vše, co manžele (jednotlivě, nebo společně) nabyli za trvání manželství. Zákon však stanovuje výjimky z tohoto pravidla. Do společného jmění manželů však patří zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů (např. nájemné z pronajímaného bytu).

Co když se jeden z manželů nechce rozvést

V případě, že manželé nejsou schopni se domlouvat, nejen ve věcech péče o děti, ale také na vypořádání majteku nebo se jeden z nich vlastně rozvést nechce, je třeba obrátit se na soud. Takový rozvod je pak označován jako rozvod sporný.