Jaké jsou překážky na straně zaměstnance?

Jaké jsou překážky na straně zaměstnavatele

Mezi překážky v práci na straně zaměstnavatele patří zejména: prostoj, přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí, jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele.
Archiv

Jak je placena překážka na straně zaměstnavatele

Překážky na straně zaměstnavatele lze zjednodušeně charakterizovat jako stav, kdy zaměstnavatel neplní nebo nemůže plnit svoji povinnost přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy, jak je vymezeno v ustanovení § 38 ZP ve spojení s ustanovením § 34b ZP, a to z důvodů na straně zaměstnavatele.
Archiv

Kdy může zaměstnavatel nařídit 60%

Pokud zaměstnavatel nepřiděluje práci z důvodu částečné nezaměstnanosti, tj. z důvodu omezení odbytu výrobků/poptávky po službách, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku, je-li uzavřena dohoda s odborovou organizací.

Co si může zaměstnavatel dovolit

Podívejte se, co si podle pražského právníka Romana Moussawiho může šéf dovolit a kde už ho skřípne zákoník práce.Sebere vám prémie.Sníží plat.Odmítne vám dát dovolenou v termínu, který jste si vybrali.Zruší vám na poslední chvíli už schválenou dovolenou.Přeřadí vás na horší práci.Posílá vám vytýkací dopisy.

Jak se platí překážka v práci

Zpravidla je s nárokem na pracovní volno spojen nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku, neplatí to ale vždy. Náhrada mzdy nebo platu za dobu zameškanou pro překážky v práci se vyplácí ve výplatních termínech určených pro výplatu mzdy nebo platu.

Kdy je zaměstnavatel povinen převést zaměstnance na jinou práci

Zaměstnavatel může převést zaměstnance i bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána, jestliže to je třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu.

Jak se proplácí návštěva u lékaře

Vyšetření nebo ošetření

Náhrada mzdy se poskytuje ve výši průměrného výdělku zaměstnance. Zaměstnanec má ale povinnost plánovat si návštěvu lékaře tak, aby nezasahovala do jeho pracovní doby.

Co nesmí zaměstnavatel

zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Co delat kdyz zaměstnavatel porusuje zákoník práce

Pokud máte podezření, že váš zaměstnavatel porušuje pracovněprávní předpisy, můžete podat podnět k provedení kontroly, a to buď přímo na příslušném oblastním inspektorátu práce, nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce. Podnět je možno podat písemně poštou, osobně, telefonicky nebo elektronicky.

Na co má zaměstnavatel právo

K právům zaměstnavatele patří mimo jiné určení množství práce a pracovní tempo, vyžadování náhrady škody po zaměstnanci, který nějakým způsobem porušil pracovní kázeň, a způsobil tak nadřízenému újmu. Mezi další právo zaměstnavatele patří také výpověď podřízenému ve zkušební době bez udání důvodů.

Jak je to když zaměstnavatel nemá práci

Zaměstnavatel může zaměstnance také i bez jeho souhlasu takzvaně poslat na překážky v práci, což v praxi znamená, že mu nařídí, aby se na určitou dobu nedostavoval na pracoviště. V tomto případě zaměstnanci náleží náhrada mzdy až do ve výše 100 % průměrného výdělku.

Jak dlouho dopředu musí zaměstnavatel oznámit směny

O rozvržení pracovní doby musí být zaměstnanec podle zákoníku práce informován alespoň 2 týdny předem, pokud není dohodnuto něco jiného. Zaměstnavatel tedy může změnu oznámit i v kratším předstihu, ale jen se souhlasem dotčeného zaměstnance.

Na koho si můžu vzít propustku

Podle uvedeného nařízení vlády si tedy pracovní volno na pohřeb s náhradou mzdy nebo platu může vzít osoba v nejbližším příbuzenském vztahu a člověk, který žil se zemřelým/ou ve společné domácnosti. Vyhláška zahrnuje i ty, kteří se zúčastní pohřbu spoluzaměstnance.

Jak má vypadat propustka

Zaměstnanec poté propustku předloží zaměstnavateli jako důkaz, že skutečně navštívil lékaře. Co by měla propustka zpravidla obsahovat: ✅ Jméno, příjmení zaměstnance a datum návštěvy: Potvrzení by mělo obsahovat vaše údaje, včetně jména a příjmení, a také datum, kdy zaměstnanec navštívil lékaře.

Na co se nesmí ptát zaměstnavatel

sexuální orientace, náboženství, rasa, politika

Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.

Co delat kdyz zaměstnavatel porusuje zakonik práce

Pokud máte podezření, že váš zaměstnavatel porušuje pracovněprávní předpisy, můžete podat podnět k provedení kontroly, a to buď přímo na příslušném oblastním inspektorátu práce, nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce. Podnět je možno podat písemně poštou, osobně, telefonicky nebo elektronicky.

Kdy dělá dané zaměstnavatel

Zaměstnavatel musí provést podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za zdaňovací období 2022 do 1. března 2023 (nikoliv elektronicky) a elektronicky do 20. března 2023.

Co musí zaměstnavatel vydat při skončení pracovního poměru

V České republice není vždy běžné vydávat posudek o pracovní činnosti, avšak zaměstnavatel má tuto povinnost, jestliže o to zaměstnanec požádá. Jaká potvrzení se obvykle vystavují Při skončení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen vydat vám potvrzení o zaměstnání (zápočtový list).

Za co mě můžou vyhodit z práce

V praxi může jít podle okolností např. o opakované pozdní příchody zaměstnance do práce, kouření na pracovišti, drobné prohřešky proti nastaveným pravidlům apod. 2. Soustavnost porušování. Platí zákon „třikrát a dost“, tedy pokud dojde alespoň ke třem méně závažným prohřeškům.

Na jakou dobu platí propustka

Obecně platí, že zaměstnanec by měl chodit k lékaři mimo pracovní dobu a pouze v případech, kdy to není možné, má nárok na placené pracovní volno po dobu nezbytně nutnou. Přesná doba nezbytně nutná není zákonem stanovena, ale závisí na celkovém čase stráveném u lékaře a také na čase cesty tam a zpět do zaměstnání.

Jak casto můžu mít propustku

b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a). Počet propustek zde nijak zakotven není.

Jak casto mám narok na propustku

Na lékaře má zaměstnanec právo, a proto není omezená doba, kterou může čerpat. Pozor: Bez ohledu na výše uvedené však platí, že pokud budete v pracovní době lékaře navštěvovat častěji, u zaměstnavatele to s největší pravděpodobností vzbudí nevoli.

Co neříkat při pohovoru

5 nejčastějších chyb v komunikaci uchazeče o zaměstnání1/ Neznají firmu, kam se hlásí2/ Chybějící motivace.3/ Stěžování si na bývalé kolegy/vedoucí/náplň práce.4/ Výše mzdy v hlavní roli.5/ Bez otázek na pohovoru.

Který zaměstnavatel dělá roční zúčtování

Zajištují jej mzdoví účetní firem, které vás zaměstnávají. „Roční zúčtování ale není automatické, zaměstnanec o něj musí svého zaměstnavatele požádat, a to vždy do 15. února,“ připomíná poradce Michal Dvořáček. Zúčtování za předchozí rok provádí podnik vždy do konce února.

Jaké daně platí zaměstnavatel za zaměstnance

Výpočet daně z příjmů

V konečném výsledku se tak vypočítaná daň z příjmů může u zaměstnanců se stejnou výší hrubé mzdy lišit. Zaměstnavatel za zaměstnance každý měsíc odvádí i sociální pojištění ve výši 24,8 % z vyměřovacího základu a zdravotní pojištění ve výši 9 %.