Jaké jsou právní předpisy?

Jaké máme právní předpisy

Právní řád České republiky je hierarchicky uspořádán. V čele stojí Ústava a další ústavní zákony, které mají nejvyšší právní sílu a mohou být měněny zase jen ústavním zákonem. Pod ústavními zákony stojí zákony, na jejichž základě jsou vydávány prováděcí předpisy, které mají nejnižší právní sílu.

Jak se označují právní předpisy

Druhy právních předpisůzákony. ústavní zákon, zejména Ústava; je pochybné, že postavení ústavního zákona nemá zákon o Ústavním soudu. zákon. zákonné opatření Senátu.nařízení (tzv. podzákonné právní předpisy) vládní nařízení vyhláška (ústředního správního úřadu, obvykle ministerstva, nebo České národní banky)
ArchivPodobné

Které právní předpisy jsou základní v oblasti zaměstnaneckých vztahů

Základním právním předpisem na úseku pracovního práva je zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále také jen „zákoník práce“), který upravuje především právní vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci při výkonu závislé práce nebo v souvislosti s ním.

Jaké právní předpisy mohou vydávat obce

Obce a kraje mohou při spravování svých záležitostí vydávat vlastní právní předpisy – obecně závazné vyhlášky a nařízení. Obecně závazné vyhlášky vydávají zastupitelstva v oblastech samosprávy obce nebo kraje (tzv. samostatná působnost), nařízení pak v oblastech, kde obec nebo kraj vykonávají státní správu (tzv.
Archiv

Jaké jsou druhy právních norem

S ohledem na jejich závaznost se právní normy rozdělují na kogentní a dispozitivní právní normu. Dalším dělícím prvkem je rozdělení podle použité legislativní techniky. Právní normy se tak rozdělují např. na taxativní a demonstrativní.

Co tvoří právní rád ČR

Český právní řád, jenž je součástí kontinentálního typu právní kultury, je založen na psaném právu a patří do něj právní předpisy, ratifikované a vyhlášené mezinárodní smlouvy (netýká se všech států, jen těch co mají inkorporační normu), k nimž dal souhlas Parlament ČR a nálezy Ústavního soudu, kterými Ústavní soud …

Kdo vydává právní předpisy

Zákony jsou vydávány parlamentem České republiky, tedy mocí zákonodárnou. Zákonná opatření jsou vydávána senátem, a to v případech, kdy je rozpuštěná poslanecká sněmovna. Vyhlášky vydávají jednotlivá ministerstva jako prováděcí právní předpisy k zákonům.

Jak se vyznat v právních předpisech

Nejvyšší právní sílu mají ústavní zákony. V hierarchii dále následují zákony a nej- nižší právní sílu mají právní předpisy, které jsou od zákonů odvozené a tyto zákony provádějí; tedy – prováděcí právní předpisy či podzákonné normy. Specifické právní normy co do tvorby představují obecně závazné vyhlášky měst a obcí.

Co je předmětem pracovního práva

1.1 Předmět pracovního práva

Upravuje práva a povinnosti subjektů týkající se výkonu práce a stanovuje právní následky plnění nebo neplnění právních závazků. Pracovní právo tedy je samostatný soubor právních norem, které upravují společenské vztahy, které vznikají při námezdní práci, a vztahy s nimi úzce související.

Co řeší BOZP

BOZP je souhrnem všech opatření ze strany zaměstnavatele, která mají za cíl zamezit vzniku ohrožení či poškození zdraví nebo ztrátám na životech pracovníků. Opatření mohou mít povahu technologickou, technickou, právní, organizační či administrativní. Soubor těchto opatření je obecně nazýván prevence rizik.

Jak dělíme právní normy

S ohledem na jejich závaznost se právní normy rozdělují na kogentní a dispozitivní právní normu. Dalším dělícím prvkem je rozdělení podle použité legislativní techniky. Právní normy se tak rozdělují např. na taxativní a demonstrativní.

Co to je právní rád

Právní řád je objektivní právo určitého konkrétního státu, uspořádaný soubor všech právních norem, které na jeho území platí a které daný stát buď sám vytvořil, nebo alespoň za své právní normy uznal. Jak se mění platné právní normy, mění se i právní řád.

Co je to ústavní právo

Ústavní právo je právní odvětví veřejného práva vymezujícího stát a obsah státní moci. Ústavní právo je tvořeno souhrnem právních norem nejvyšší právní síly určujících formu státu a vlády, rozdělení a výkon státní moci a základní práva a svobody.

Co je to veřejné právo

Veřejné právo (ius publicum) je souhrn právních norem, které vytvářejí určitý protipól vůči právu soukromému. Toto dělení pochází již z římského práva a je dodnes uznáváno. Netýká se ovšem jen práva objektivního, ale i subjektivních práv, lze proto také hovořit o „subjektivním veřejném právu“.

Co je ucinnost právního předpisu

Dnem své platnosti se stává právní předpis součástí právního řádu. Účinnosti právní předpis nabývá dnem, kdy počíná zakládat, měnit nebo rušit právní vztahy, tedy takzvaně „vstupuje v život“. Dnem účinnosti je možná aplikace právního předpisu, normy v něm stanovené jsou od této doby právně vynutitelné.

Jaký je rozdíl mezi zákonem a vyhláškou

Vyhláška je druh podzákonného právního předpisu. Vyhlášku ve smyslu právní terminologie smí vydat jako prováděcí předpis k zákonu ústřední orgán státní správy (například ministerstvo) nebo i jiný úřad, který k tomu zákon zmocní.

Jaké jsou prameny pracovního práva

Hlavními prameny pracovního práva v České republice jsou zákoník práce, zákon o kolektivním vyjednávání a zákon o zaměstnanosti.

Jaké jsou základy pracovního práva

Základním pramenem pracovního práva je zákoník práce. Mezi další patří např. zákon o zaměstnanosti, zákon o kolektivním vyjednávání, zákon o inspekci práce a některé další. Kromě toho české pracovněprávní vztahy ovlivňují i nadnárodní právní normy, např.

Kdo je odpovědný za BOZP

Za zajišťování BOZP odpovídají vedoucí zaměstnanci na všech stupních řízení v rozsahu pracovních míst, která zastávají. Péče o BOZP je rovnocennou a nedílnou součástí jejich pracovních povinností (§ 101 zákoníku práce).

Kdo může dělat BOZP

Školení BOZP může provádět osoba, která danou problematiku zná a má lektorské dovednosti. Jak uvádíte ve svém dotazu, poslední zkoušku jste absolvoval v r. 1993, což je před 16 lety. Od té doby se podstatně změnila legislativa.

Jaké jsou normy

Normy lze obecně rozdělit na : absolutní (normativní, descendentní), které předepisují a vyžadují a jsou ustaveny nějakou autoritou (kupř. Bůh, stát, zákonodárce, starosta, ředitel apod.) relativní (popisné, ascendentní), které popisují normalitu jako to, co je běžné a obvyklé (kupř.

Co je to právní subjekt

Právní subjektivita je způsobilost vystupovat v právním jednání, činit právní úkony, vystupovat v řízení před soudem apod. Způsobilost k právnímu jednání u fyzické osoby se v plném rozsahu nabývá dovršením věku osmnácti let, před tím pouze sňatkem. Osoby mladší osmnácti let mají způsobilost k právnímu jednání omezenou.

Co to je právní řád

Právní řád je objektivní právo určitého konkrétního státu, uspořádaný soubor všech právních norem, které na jeho území platí a které daný stát buď sám vytvořil, nebo alespoň za své právní normy uznal. Jak se mění platné právní normy, mění se i právní řád.

Co to je pozitivní právo

Pozitivním právem (označovaným též – ne zcela přesně – jako platné právo) se rozumí takové právo, které lze odvodit ze systému vesměs psaných právních norem, které jsou v dané době platné. Jeho protikladem je právo přirozené.

Jaký je rozdíl mezi platnosti a účinnosti smlouvy

Na rozdíl od platnosti smlouvy, která souvisí s náležitostmi právního jednání (pr. jednání je vadné, imperfektní), účinnost vypovídá o tom, zda dané právní jednání vyvolalo nebo je schopno vyvolat právní následky (účinky), tj. vznik, změnu nebo zánik práv a povinností.