Jak Stare jsou Krkonose
krkonošsko-jizerského krystalinika, který je budován starohorními a prvohorními krystalickými břidlicemi (zejména svory, fylity a ortorulami) o stáří 600 milionů až jedné miliardy let.
Archiv
Co to jsou Krkonoše
Krkonoše (v místním nářečí Kerkonoše, polsky Karkonosze, německy Riesengebirge) jsou geomorfologický celek a nejvyšší pohoří Česka a České vysočiny. Leží v severovýchodních Čechách (západní částí leží v Libereckém kraji, východní v Královéhradeckém) a na jihu polské části Slezska (v Dolnoslezském vojvodství).
Kde začínají Krkonoše
Krkonoše patří mezi nejoblíbenější horská místa v Česku. Krkonošský hřeben je dlouhý 35 km a začíná na západě v Novosvětském sedle (888 m) a končí na východě v Královeckém sedle (516 m). Vrcholové partie pohoří jsou ploché a na severovýchod spadají prudce do Polska.
Jak vznikl název Krkonoše
výraz Krkonoš se poprvé připomíná v roce 1492, kdy byl užíván jako pojmenování horského vrcholu. Později se rozšířil na pojmenování celého pohoří. Jméno je složeno ze slovanských základů krk, krak (kleč) a noš (nosit). Spojení těchto slov značí vrchy porostlé klečí.
Jaké jsou hory v Krkonoších
Sněžka1 603 mSzrenica1 362 mMedvědín1 235 mVysoké Kolo1 509 mViolík1 471 mStudniční hora1 554 m
Krkonoše/Hory
Jak vysoké jsou Krkonoše
1 603 mKrkonoše / Nadmořská výška
Jak se řeknou anglicky Krkonoše
Krkonoše {vlastní jméno}
Giant Mountains {vl. jm.}
Kde se vzal Krakonoš
Postava vládce hor vzešla z lidové obraznosti. Rázovité rysy krajiny lidé přetvořili do postavy, která v průběhu času měnila podoby. První doložitelná zmínka a první vyobrazení pochází z roku 1561, kdy vydal vratislavský kartograf Martin Helwig mapu Slezska. Krakonoše v ní zakomponoval jako jediného obyvatele.
Kde žije Krakonoš
U Kozích hřbetů. Pokud má mít vládce hor krkonošských někde své obydlí, tak jedině na místě zvaném Krakonoš. Začínají tu Kozí hřbety, místo leží vysoko, moc turistů sem nechodí a navíc to je v samém srdci hor.
Co musíte vidět v Krkonoších
Podívejte se na ta, která byste si v Krkonoších neměli nechat ujít.Sněžka a Obří důl.Pramen Labe a Cesta česko-polského přátelstvíŠpindlerův Mlýn a Labská přehrada.Sněžné jámy.Labský vodopád, Labský důl a Labská bouda.Úpské rašeliništěWielki Staw a Maly Staw.Janské lázně, Černá hora a Černohorské rašeliniště
Kdy jet do Krkonoš
Kdy jet do Krkonošského národního parku
Zde je několik informací, které vám pomohou při rozhodování: Nejlepší měsíce pro dobré počasí v Krkonošském národním parku jsou Květen, červen, červenec, Srpen a Září
Co roste v Krkonoších
Koniklec jarní alpínský na Sněžce a v Modrém sedle.Prvosenka nejmenší nad horní hranicí lesa.Violka dvoukvětá na prameništích ve vyšších polohách.Pampeliška krkonošská na vrcholu Sněžky.Česnek hadí v rýchorském pralese.Sasanka narcisokvětá a prha arnika u Rýchorské boudy.
Kdo to je Krakonoš
Kdo to je – Krakonoš Krakonoš je postava známá jako vládce, ochránce či bájný duch našich hor, který ochraňuje celé Krkonoše před pytláky, hledači pokladů a jinými dareby, kteří chtějí svými nekalými úmysly horám jakkoli uškoditi. Jméno Krakonoš však obdržel až v roce 1824, kdy ho takto pojmenoval V. K.
Jak vypadá Krakonoš
Krakonoš tu vypadá jako nefalšovaný horský démon a pán větrů, vody a jiných živlů; kdo ho spatří, pro toho představa dobráckého pána hor, bafajícího z fajfky, většinou zmizí v nenávratnu.
Co dělat v Krkonoších když prší
Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Krkonoše a PodkrkonošíMuzeum textilního tisku ve Dvoře KrálovéMuzeum krkonošských řemesel v PonikléProtiatomový kryt v hotelu Harmony Club Hotelu ve Špindlerově MlýněDům Dotek.Kulturní centrum Uffo v Trutnově – se smečkou Gabrielových šelem.
Jak nejlépe na Sněžku
Lanovkou až na vrchol
Nejjednodušší způsob, jak se dostat na Sněžku, je svézt se lanovkou. Nachází se v Peci pod Sněžkou, je kabinová a nahoru jede zhruba 14 minut. Má jednu mezizastávku na Růžové hoře, kde můžete vyskočit a zbytek dojít.
Co je typické pro Krkonoše
Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny.
Jaká zvířata žijí v Krkonoších
Z větších savců se v lesích dnes vyskytuje jelen evropský, srnec obecný a ojediněle i divoké prase. K krkonošským šelmám patří liška obecná, kuna a lasice. Nejhojněji jsou v lesních porostech zastoupeny ptáci. Jedná se především o pěnkavu, hýla obecného, kosa horského nebo datla.
Co nevynechat v Krkonoších
10 NEJ MÍST KRKONOŠ – co si rozhodně nenechat ujítSněžka a Obří důl.Pramen Labe a Cesta česko-polského přátelstvíŠpindlerův Mlýn a Labská přehrada.Sněžné jámy.Labský vodopád, Labský důl a Labská bouda.Úpské rašeliništěWielki Staw a Maly Staw.Janské lázně, Černá hora a Černohorské rašeliniště
Co ve Spindlu v desti
Kromě cenové dostupnosti na Vás čekají tobogány, 25m plavecký bazén, wellness, sauny, whirlpooly, dětský bazén, protiproud a mnoho dalšího! Více o Aquparku zde.
Jak náročný je výstup na Sněžku
Pěšky na Sněžku
Výchozím místem jsou Pomezní boudy kam se dostanete autem nebo autobusem. Následně se vydejte po červené značené turistické trase cca 4km (česko – polského přátelství) se dostanete pěšky k chatě Jelenka, kde je také v provozu restaurace. Odtud již budete stoupat přes Obří hřeben až na Sněžku 4km.
Jak dlouho se jde z Pece na Sněžku
Lanovkou až na vrchol
Nejjednodušší způsob, jak se dostat na Sněžku, je svézt se lanovkou. Nachází se v Peci pod Sněžkou, je kabinová a nahoru jede zhruba 14 minut. Má jednu mezizastávku na Růžové hoře, kde můžete vyskočit a zbytek dojít.
Co se jedlo v Krkonoších
Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny.
Kde se nachází NP Krkonoše
Krkonošský národní park (též KRNAP) je chráněné území nalézající se na geomorfologickém celku Krkonoše v severní části České republiky. Z velké části leží na severozápadu okresu Trutnov, ale zasahuje také do okresu Semily a Jablonec nad Nisou.
Kam na výlet v Krkonoších v zimě
Pěšky v ziměZ Harrachova na Krakonošovu snídani.Se sáňkami k Moravské bouděTrutnovský park a lesopark.Zimní procházky okolím Harrachova.Procházka kolem Labské přehrady.Zimním údolím Bílého Labe.Z Rokytnice nad Jizerou na Dvoračky.Z Horní Malé Úpy na Sněžku.