Jaké jsou tvary zájmena já?

Jaký druh zájmena je jí

Druhy zájmen

druh zájmen zájmena
PŘIVLASTŇOVACÍ můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich + svůj
UKAZOVACÍ ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž + sám
TÁZACÍ kdo co jaký který čí (+ přípona -pak -že)
VZTAŽNÁ kdo, co, jaký, který, čí, jenž

Jak se píše já

Jak zájmeno já skloňujeme

Skloňování zájmena já
1. pád
2. pád mě, mne
3. pád mi, mně
4. pád mě, mne

Archiv

Jak se pozná zájmeno

Zájmena jsou ohebný slovní druh. Ve větě obvykle zastupují podstatná nebo přídavná jména, případně je blíže určují. Příklady zájmen: já, my, ona, náš, jejich, jaký, někdo, žádný, se, jenž. Mluvnické kategorie zájmen: pád, číslo, rod, druh, vzor (ne všechna zájmena mají všechny kategorie).

Kdy se píše jí a kdy jí

Tvar ji používáme ve 4. pádu jednotného čísla. Tvar jí naopak ve všech ostatních pádech, nejčastěji ve 3. pádu.

Co je za slovní druh já

Zájmena jsou ohebný slovní druh. Ve větě obvykle zastupují podstatná nebo přídavná jména, případně je blíže určují. Příklady zájmen: já, my, ona, náš, jejich, jaký, někdo, žádný, se, jenž.

Jak poznat jí jí

Ji × jí (ni × ní)

podoby ni a ní) se setkáváme poměrně často. Pravidla nám říkají, že krátká forma (ni, ji) se užívá pouze ve 4. pádě a ve všech ostatních je forma dlouhá (ní, jí).

Koho co já

Tam, kde říkáte tobě, se píše mně. Tam, kde říkáte tebe, se píše mě.

pád jak se to píše
1. (kdo, co) já [ty]
2. (koho, čeho) mě [tebe] (knižně mne)
3. (komu, čemu) mně [tobě] (mi)
4. (koho, co) mě [tebe] (knižně mne)

Jak určit mě mně ve slově

Pomůcka pro psaní mě a mně

Zájmeno ty má totiž tu výhodu v tom, že v jednotlivých pádech mění tvary jak v podobě mluvené, tak i v té grafické. Máte-li tedy pochybnosti, stačí si místo zájmena já dosadit právě zájmeno ty. Pokud tvar druhé osoby bude tobě, pak píšeme mně. Je-li tvar tebe, použije se mě.

Co jsou druhy zájmen

Druhy zájmenosobní – já, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, ony, ona + zvratné zájmeno se (si)přivlastňovací – můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich + zvratné zájmeno svůj.ukazovací – ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.tázací – kdo, co, jaký, který, čívztažná – kdo, co, jaký, který, čí, jenž

Jaký druh zájmena je si

Zájmena se podle funkce a významu dělí na: zájmena osobní (též personalia) – já, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, ony, ona a zvratná zájmena se a si. zájmena přivlastňovací (též posesiva) – můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich a zvratné zájmeno svůj.

Jaký druh zájmena

Přehled druhů zájmen

Druhy zájmen Příklady
tázací kdo, co, jaký, který, čí
vztažná kdo, co, jaký, který, čí, jenž
neurčitá někdo, něco, nějaký, některý, něčí, kdosi, cosi, jakýsi, kterýsi, cokoli, jakýkoli, málokterý, máločí, ledakdo, ledaco, ledajaký, ledakterý, lecjaký, lecčí, ledasco, ledaskdo, ledaskterý, každý, všechen

Jak jaký je to slovní druh

6. Příslovce – vyjadřují bližší okolnosti dějů. Odpovídají na otázky kde, kam, kdy, jak (např.

Jaké zájmeno je ní

Typy zájmen

zájmena přivlastňovací (též posesiva) – můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich a zvratné zájmeno svůj. zájmena ukazovací (též demonstrativa) – ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.

Koho co

Pády a pádové otázky

Pády Pádová otázka (pomocná předložka)
1. pád nominativ kdo, co
2. pád genitiv (bez, u, do) koho, čeho
3. pád dativ (ke) komu, čemu
4. pád akuzativ (o, na, za) koho, co

Jaké jsou pády

V češtině rozlišujeme 7 pádů:pád. nominativ. Kdo Co Pracuje jako dělník.pád. genitiv. Koho Čeho Cesta vedla z města.pád. dativ. Komu Čemu Navzdory počasí přišel včas.pád. akuzativ. Koho Co Viděl lupiče krást.pád. vokativ. Oslovujeme, voláme. Honzo, pojď sem! Pane Vomáčko, děkuji.pád. lokál. O kom O čempád.

Jak se určuje mě a mně

Nahraďte v každé větě zájmeno já zájmenem ty.

Tam, kde řeknete tě, patří kratší mě, tam, kde můžete říct tobě, je správný delší tvar mně. Případné tebe lze nahrazovat méně obvyklým mne.

Kdy se píše saz

Nejčastější výrazy, které se tedy vždy píší s předponou s, jsou následující: Sklidit, schovat se, skonat, skončit, skoupit, spáchat, skoupý, spálit, spasit, splatit, splašit, splnit, spotřebovat, spořádat, sprovodit (ze světa), spropitné, stěžovat si, stmívat se, strnout, strávit, strpět, stvořit, stýskat si, stržit.

Kdy se učí mě mně

Naopak mi je spojeno s třetím pádem – k čemu mi jste. Dobrou pomůckou, jak si určit, zdali se píše mě/mně, je si v duchu nahradit pády zájmena já pády zájmena ty. Jeho druhý a čtvrtý pád je tebe/tě (jsem bez tebe/mě, vidím tebe/mě), zatímco třetí a šestý pád je tobě (jdu k tobě/mně, mluvím o tobě/mně).

Jaké zájmeno je ti

Zájmeno ti – osobní (Podal ti knihu.) X zájmeno ukazovací (Ti to ale umí.) Zájmeno jeho – přivlastňovací (Jeho kniha se nám líbila.)

Jaké je zájmeno sám

Zájmena ukazovací slouží k označení něčeho nebo ukázání na něco (např. TOHLE auto, TA židle). Příklady: ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.

Jaké jsou vzory zájmen

Tabulka – skloňování zájmen

Skloňování zájmen podle vzorů
skloňování vzor zájmena (příklady)
zájmenné náš náš, váš, co, jenž, něco, ledaco, lecco, ledaccos, cosi, cokoli, nic, on, všechen
adjektivní mladý můj, tvůj, svůj, takový, týž, tentýž, sám, samý, jaký, který, každý, nijaký, žádný
jarní její, jejíž, čí, ničí, něčí

Jak poznat spojky

Spojky patří mezi neohebné slovní druhy, to znamená, že se nedají skloňovat ani časovat, zkrátka spojky nemění svůj tvar. ☝️Spojky označujeme jako neplnovýznamový slovní druh = samotné spojky nenesou význam.

Co je 3 pád

Dativ. Dativ (D, 3. pád) se pojí se slovesy ve funkci předmětu s významem prospěchu či neprospěchu, a to buď jako tzv. první objekt (např.

Jaký je 4 pád

Cvičení

1. pád nominativ Kdo Co
3. pád dativ Komu Čemu
4. pád akuzativ Koho Co
5. pád vokativ Oslovujeme, voláme
6. pád lokál O kom O čem

Jak zní 4 pád

Cvičení

1. pád nominativ Kdo Co
3. pád dativ Komu Čemu
4. pád akuzativ Koho Co
5. pád vokativ Oslovujeme, voláme
6. pád lokál O kom O čem