Jaké jsou včelí produkty?

Co všechno produkují včely

Včely lidé chovají ze dvou hlavních důvodů: získávání včelích produktů (med, vosk, propolis, mateří kašička, jed, pyl) opylovací činnost.

Co nám dávají včely

Včela nám „dává“ med, pyl, vosk, mateří kaši, propolis …

Jaký máme užitek z včel

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Co obsahuje včelí jed

Jedový váček jedné včely obsahuje až 4 mg jedu. Jed tvoří přibližně 65 % vody, 27 % bílkovin a 8 % připadá na ostatní látky. Jed nemá stálé chemické složení, je to bezbarvá příjemně vonící látka, která po vysušení vytváří bílé krystaly.

Kde jsou včely

Včelstvo k životu nutně potřebuje úl, tedy místo, kde bydlí. Musí to být nějaká dutina, ať už přirozená nebo umělá, do které neprší; má li navíc velký prostor a malý vchod, tak je to výhodou. V našich podmínkách divoké včely využívaly většinou dutiny ve vykotlaných stromech.

Jak se včely Dorozumivaji

Včely se jako veškerý hmyz dorozumívají pomocí feromonů. Navíc se dorozumívají tanečky, což je složitý způsob fyziologického a etologického dorozumívání, které je známé zatím pouze u společenských včel. Vracející se létavka s plným medným váčkem sladiny, nabízí tuto přinesenou potravu družkám a vzápětí začne taneček.

Jaký je rozdíl mezi vosou a včelou

Rozdíl mezi včelou a vosou je například v tom, že vosa je mnohem větší a silnější. Zároveň mají také tvrdé tělo, takže je včely nemohou píchnout žihadlem. Některé druhy včel si však vyvinuly obranný systém proti vosám, který ale funguje jen tehdy, když úl napadne jen jedna vosa.

Co víme o včelách

Včely dosahují rychlosti 29 km/h a za hodinu navštíví asi 800 květů. Na 1 gram medu musí včela navštívit zhruba 7000 květů. Životní dílo jedné včely je přibližně půlka čajové lžičky medu. Na 1 kilogram medu musí včely v průměru uletět vzdálenost rovnající se 280 tisíc kilometrů, což je přibližně 7x kolem rovníku Země.

Co léčí včelí jed

Včelí jed je vysoce účinným léčivým prostředkem při různých typech revmatismu, při lumboischiatickém syndromu, při vertebrogenním syndromu, při neuralgiích, při zánětu pohrudnice a při některých kožních chorobách.

Jak získat včelí jed

Kde vzít včelí jed

To je možné několika způsoby, za šetrný způsob se přitom považuje vydráždění včely slabým elektrickým proudem, po kterém včela píchne do mikrotenové fólie, z níž ale může žihadlo vytáhnout, jed zůstane na skle a včela nezahyne.

V čem žijí včely

Včely přirozeně obývají různé dutiny, například ve stromech, ale dnes žijí především v člověkem vyrobených úlech. Včelstvo je společenství včel o třech kastách dospělých včel – matka, dělnice a trubci. Dále do včelstva náleží voskové plásty se zásobami potravy a plásty s vývojovými stádii včel – včelím plodem.

Co je to včelstvo

Včelstvo je z hlediska sociologického rodina, tvořená oplozenou matkou a jejími potomky – dělnicemi a trubci. Společně žijí pohromadě nejméně dvě generace včel a je mezi nimi aktivní součinnost.

Jak vylučují včely

Aby byly výkaly ve výkalovém vaku konzervovány a nemnožily se v nich bakterie, prostupují je výměšky rektálních žláz. Těch je celkem šest, obkružují výkalový vak v jeho přední části a pravděpodobně ovlivňují i vodní režim těla. Zažívací trakt včely je zakončen řití (anus).

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Co je jedovatější včela nebo vosa

Zatímco včely jsou nejaktivnější na jaře a na začátku léta, sršni a vosy spíše později, tedy v létě a na podzim. Vosa sice může bodnout opakovaně, její jed je ale zhruba 2krát méně toxický než ten včelí a také ho do rány vpraví podstatně méně.

Co je horší vosa nebo sršeň

Přestože sršní bodnutí je bolestivější než vosí, ve skutečnosti sršní žihadlo obsahuje až 50 krát méně jedu než to vosí! Takže zasažené místo sice oteče, zrudne a nepříjemně svědí, většinou se ale není čeho obávat. Stačí otok průběžně ledovat, a pokud se neobjeví další komplikace, nemusíte volat lékařskou pomoc.

Jak vidí včely

Včely mají fotopigmenty citlivé v oblasti modré, zelené a ultrafialové. Na rozdíl od nás tedy většina druhů včel nevidí červenou barvu. Barvy květů vidí jako modré, zelené a ultrafialové a v přechodných odstínech mezi těmito barvami.

Jak dlouho působí včelí jed

Svépomoc obecně Většině lidí bodnutí včelou nevadí. Mají sice 2 až 3 dny mírný otok, ale to není alergie je to běžná reakce organizmu na včelí jed.

Kdo produkuje včelí jed

Včelí jed je produkován jedotvornou žlázou včelých dělnic. Včelí jed je do "včelího nepřítele" vpravován pomocí žihadla. Včelí jed produkuje také včelí matka, ale ta jej používá pouze v souboji s jinou matkou.

Co dělají včely v úlu

Jejich úkolem a vyhledávání a donášení potravy, zpracování medu, konzervování pylu, výstavba plástů, krmení matky, trubců a plodu, hlídají vchod do úlu, čistí jej a tak dále.

Jaký je vývin včely

Její vývoj od vajíčka do dospělosti trvá 16 dní. Její život potom trvá něco mezi 2-3 lety. Dožívá se tedy ze včel nejdelšího věku. Dělnice je vlastně potencionální matka, které však nebylo dáno vyrůstat v buňce takové velikosti a s takovou stravou, aby se jí dovyvinuly pohlavní orgány, proto je má zakrnělé.

Kdy se rojí včely

Včely se rojí v období před první snůškou až do 20. 6., kdy je konec období rozvoje a včely se začínají připravovat na zimu. Nejčastější příčinou rojení je přitom nedostatek místa v úlu.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Co dělají včely v zimě

„Včely v zimě nespí, ale starají se o matku a teplo v úle. Vytvářejí podmínky, aby přežily. Nehibernují, ale moc se nepohybují. Potom, když teplota stoupne, mohou na chvíli opustit úl,“ říká.

Jak včely zabiji sršně

V létě a brzy na podzim napadají jejich úly. Dospělé jedince zabijí tím, že jim ostrými čelistmi ukousnou hlavu, pak spořádají jejich larvy a kukly. Jedno včelstvo dokážou zdecimovat v řádu hodin, a to tempem jedna mrtvá včela za asi 14 vteřin. Včely v Japonsku se ale naučily sršním bránit.