Jaké jsou základní povinnosti zaměstnance?

Co je povinností zaměstnavatele

Mezi základní povinnosti zaměstnavatelů patří: Dodržování zákonů a předpisů v souvislosti s pracovní smlouvou. Přidělování práce pracovníkům dle jejich zkušeností, dovedností a dle jejich pracovní smlouvy. Respektování práva pracovníků na jejich odborné sdružování.
Archiv

Co patří mezi povinností zaměstnavatele

Zaměstnavatel je povinen zajistit BOZP s ohledem na rizika možného ohrožení života a zdraví zaměstnanců, která se týkají výkonu práce. Péče o BOZP je nedílnou a rovnocennou součástí pracovních povinností vedoucích zaměstnanců na všech stupních řízení v rozsahu jejich kompetencí.
Archiv

Jaké jsou základní povinností zaměstnavatele v oblasti BOZP

Povinností každého zaměstnavatele je zajištění školení a prověrek BOZP na všech svých pracovištích a pro všechny své zaměstnance, a to nejméně jednou za rok. Školení BOZP se provádí po dohodě s odborovou organizací nebo zástupcem zaměstnanců pro oblast BOZP.

Která práva a povinnosti má zaměstnanec

Zaměstnanec je dle slov zákoníku povinen pracovat řádně dle svých sil, znalostí a schopností. Musí také plnit pokyny svých nadřízených v souladu s právními předpisy a spolupracovat s týmem. Zaměstnanec je povinován zacházet řádně s majetkem zaměstnavatele, chránit jej před poškozením a jinými negativními vlivy.
Archiv

Co musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci

Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu; na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem, též ochranné nápoje.

Co vše musí být v pracovní smlouvě

Je jedno jaký typ pracovní smlouvy uzavíráte, pokaždé v ní musí být uvedeny identifikační údaje obou smluvních stran a minimálně tyto tři body:den nástupu do zaměstnání,druh práce,místo výkonu práce.

Jaké jsou povinností zaměstnance v oblasti BOZP

Každý zaměstnanec má povinnost: dbát o svou bezpečnost, ale také o bezpečnost jiných osob, kterých se může týkat jeho pracovní výkon. účastnit se školení a pravidelných prověrek v oblasti BOZP.

Co si může zaměstnavatel dovolit

Podívejte se, co si podle pražského právníka Romana Moussawiho může šéf dovolit a kde už ho skřípne zákoník práce.Sebere vám prémie.Sníží plat.Odmítne vám dát dovolenou v termínu, který jste si vybrali.Zruší vám na poslední chvíli už schválenou dovolenou.Přeřadí vás na horší práci.Posílá vám vytýkací dopisy.

Co nesmí zaměstnavatel

zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Kdy můžu odmítnout práci

Kdy mám právo odmítnout vykonávat práci Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, která bezprostředně ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. Takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.

Na co mám nárok jako zaměstnanec

Zaměstnanec má právo na náhradu mzdy od zaměstnavatele ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku po dobu prvních 14 dnů, a pokud se zaměstnanec nevrátí do práce, pak má od 15. dne nárok na nemocenské (§ 192 zákoníku práce). Pokud je má firma uzavřená kvůli mimořádným opatřením, kolik dostanu

Co nesmí být v pracovní smlouvě

Obecně se nedoporučuje zahrnovat do pracovní smlouvy mzdový výměr nebo pracovní náplň zaměstnance. Rozhodně ani s odkazem na to, že mzdový výměr nebo pracovní náplň je „nedílnou součástí pracovní smlouvy“.

Jaká je minimální délka dovolené

Při práci na plný úvazek zákoník práce stanovuje minimální výměru dovolené na 4 týdny v jednom kalendářním roce (160 hodin). Tato minimální výměra dovolené se odvíjí od toho, jak velkou část roku zaměstnanec u zaměstnavatele pracoval.

Kdy musí být sepsán záznam o úrazu

Záznam o úrazu (467.74 kB) (vzor je příloha č. 1 k nařízení vlády č. 201/2010 Sb.) vyhotovuje zaměstnavatel úrazem postiženého zaměstnance neprodleně, nejpozději však do 5 pracovních dnů ode dne, kdy se o úrazu dozvěděl.

Na co se nesmí ptát zaměstnavatel

sexuální orientace, náboženství, rasa, politika

Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.

Jak dlouho můžu být bez práce

Podporu v nezaměstnanosti budete brát maximálně 11 měsíců

V Česku vás můžou – a je to asi světová rarita – vyhodit i ze zaměstnání, které nemáte.

Na co si dát pozor při podpisu smlouvy

Na co si dát pozor při podpisu pracovní smlouvyÚstní dohoda.Platnost smlouvy.Nejdůležitější body pracovní smlouvy.Lhůty v pracovní smlouvěZkušební doba.Výše mzdy.Na čem se domluvit předem.

Po jaké době nemoci se krátí dovolená

Krácení dovolené z důvodu nemoci

Za každých následujících 21 dní pak o další 1/12. Od roku 2021 platí, že pracovní neschopnost v rozsahu do 20násobku týdenní pracovní doby se počítá jako vykonaná práce. Teprve v případě delší pracovní neschopnost má zaměstnavatel právo zaměstnanci krátit dovolenou.

Kdo sepisuje záznam o pracovním úrazu

Záznam o úrazu zaměstnavatel sepisuje bezprostředně po úraze, nejpozději však do 5 pracovních dnů ode dne, kdy se o úrazu dozvěděl. Shrnují se v něm výsledky šetření každého úrazu, které musí být zahájeno hned po úrazu, jakmile se zaměstnavatel o něm dozví.

Kdo podepisuje záznam o úrazu

Podle aktuálních nařízení je ihned po sepsání úrazu vyhotoven i záznam z knihy úrazu, který následně podepisuje zaměstnanec, kterému se úraz stal spolu s nadřízeným pracovníkem. Pokud toto aktuální zdravotní stav zaměstnance nedovoluje, podepisuje tento výpis zaměstnanec, který byl svědkem úrazu.

Co neříkat při pohovoru

5 nejčastějších chyb v komunikaci uchazeče o zaměstnání1/ Neznají firmu, kam se hlásí2/ Chybějící motivace.3/ Stěžování si na bývalé kolegy/vedoucí/náplň práce.4/ Výše mzdy v hlavní roli.5/ Bez otázek na pohovoru.

Kdy může zaměstnanec odmítnout práci

Kdy mám právo odmítnout vykonávat práci Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, která bezprostředně ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. Takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.

Co musím platit jako nezaměstnaný

Za všechny občany v evidenci na úřadu práce platí zdravotní pojištění stát. Bez ohledu na skutečnost, zdali mají nárok na podporu v nezaměstnanosti či nikoliv. Pokud se však zaměstnanec po ztrátě zaměstnání neregistruje na úřadu práce, tak je pro účely placení zdravotního pojištění osobou bez zdanitelných příjmů.

Kdy mě muzou vyhodit z úřadu práce

Kdy vás vyřadí ze evidence na úřadu práce Z úřadu vás mohou vyřadit už jen proto, že nesplníte oznamovací povinnost, čili nenahlásíte změnu skutečností, které jsou stěžejní pro vedení v evidenci nejpozději do 8 dnů. Patří sem např., že se stanete dočasně práce neschopným, invalidním ve III. stupni apod.

Co by nemělo chybět v pracovní smlouvě

co musí být v každé smlouvě

Ať už uzavřete jakoukoliv pracovní smlouvu, neměly by v ní chybět tři základní věci – druh práce, místo a den nástupu.