Jaké jsou základní práva?

Jaké jsou základní lidská práva

Všeobecná deklarace lidských práv – zjednodušené znění všech článků

1 Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv.
16 Právo na svobodný vstup do manželství a na založení rodiny.
17 Právo vlastnit majetek, kterého nikdo nemůže být svévolně zbaven.
18 Právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství.

ArchivPodobné

Jaké máme základní práva a svobody

Jsou deklarována základní osobní práva (právo na život, nedotknutelnost osoby, svoboda pohybu, svoboda projevu…), sociální práva (právo na vzdělání, na ochranu zdraví, na příznivé životní prostředí…), politická práva (právo shromažďovat se, sdružovat se, petiční právo…), práva národnostních a etnických menšin apod.
Archiv

Co je základní právo

Základní práva jsou souborem základních práv a svobod náležejících všem lidem v EU. Jsou stejná bez ohledu na to, odkud pocházíte, v co věříte nebo jak žijete. Tato práva prosazují důležité zásady, jako je důstojnost, spravedlnost, respekt a rovnost. Stanoví normy pro to, jak dnes žijeme a pracujeme v Evropě.

Jak se dělí lidská práva

Lidská práva se dělí do několika základních skupin:osobní – politická – sociální hospodářská a kulturní – procesní. Seznam lidských práv najdete v tzv. lidskoprávních katalozích (odkaz na některé z nich najdete v sekci Dokumenty). Výčet lidských práv není konečný a nikdy konečný nebude (stále vznikají práva nová).

Jaká jsou práva

V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.

Co je to lidská práva

Lidská práva jsou souhrnem práv a svobod, které jsou přisuzovány každé lidské bytosti. v minulosti byla tato práva přiznávána pouze vladařům a šlechtě, zatímco obyčejným lidem jen v malé míře nebo zcela upírána. teprve v roce 1848 byla zrušena robota. po válce Severu proti Jihu zrušeno otroctví.

Jaká mám práva

Máš právo na to, aby při veškerém rozhodování, které se tě týká, byly chráněny tvé zájmy a aby tvůj původ, tvé názory, tvé přesvědčení nebo tvé pohlaví nebyly důvodem k diskriminaci. Máš právo na život a na vyvážený a zdravý tělesný, duševní, duchovní, morální a společenský vývoj.

Jaká práva mají děti

Základní principy Úmluvy o právech dítěte

právo na bydlení, výživu, zdravotní péči atd. Právo na rozvoj, vzdělání, svobodu myšlení a náboženské vyznání, přístup k informacím, hru a zábavu. Právo na ochranu, chránící dítě před násilím, zneužíváním a vykořisťováním. Participační práva, záležitostech, které se ho týkají.

Co je to právo

2.1. Pojem právo. Právo je charakterizované jako "soubor pravidel chování, která jsou určená státem, a jejich dodržování je zajištěno státním donucením". To, že stát má možnost donutit subjekty dodržovat tato pravidla chování, je znakem, který odlišuje právní normy od ostatních pravidel společenského chování.

Jaké mají děti práva

Každé dítě má právo na život. Každé dítě má od narození právo na jméno a státní příslušnost, stejně jako právo znát své rodiče. Stát je povinen chránit totožnost dítěte. Děti mají právo žít se svými rodiči a udržovat s nimi styky, pokud to není v rozporu s jejich nejlepšími zájmy.

Na co máme právo

Máš právo na odpočinek a volný čas, na účast ve hře a oddechové činnosti odpovídající tvému věku a také na svobodnou účast v kulturním životě a umělecké činnosti. Máš právo na jméno, na národnost a na ochranu své totožnosti.

Jaká práva mají dětí

Děti mají právo na ochranu před tělesným a duševním násilím, urážením, zneužíváním, zanedbáváním a nedbalým zacházením, týráním a vykořisťováním. Dítě má právo na ochranu a pomoc poskytnutou státem. Stát zabezpečuje dětem adekvátní náhradní péči.

Co není zákonem zakázáno

Zásada „co není zakázáno, je dovoleno“ je opakem dřívější praxe, podle níž bylo možné podle ZP č. 65/1965 Sb., sjednávat v pracovněprávních vztazích jen to, co bylo dovoleno. Tato nová zásada není v ZP výslovně vyjádřena, ale je společným jmenovatelem pro většinu zákonných ustanovení.

Kdy se musí postarat děti o rodiče

Dítě má vyživovací povinnost vůči rodičům jen za předpokladu, že už je samo schopno se živit, a jen tehdy, pokud toho rodiče potřebují. Například pokud výživu nezajistí manžel nebo rozvedený druh. Navíc rozsah vyživovací povinnosti je stanoven tak, že jde o zajištění slušné výživy.

Kdo má větší právo na dítě

Samozřejmě že dítě má právo na to vídat oba rodiče, proto soud stanoví také četnost a pravidelnost kontaktů s druhým rodičem, než je ten u koho bude dítě žít. Péče tedy může být výhradní – pouze u jednoho z rodičů, dále střídavá, která se nyní upřednostňuje, anebo společná – s tou ale musí souhlasit oba rodiče.

Kdy zaniká nárok na alimenty

Výživné se dle § 911 občanského zákoníku platí na děti do doby, než jsou schopny se samy živit. Vyživovací povinnost není jakkoli omezena věkem oprávněného dítěte, v praxi běžně souvisí vyživovací povinnost s jeho studiem a soustavnou přípravou na další povolání.

Kdo platí alimenty

Kdo je povinen platit výživné na dítě Každý rodič má vůči svému potomkovi, který není schopen se sám živit, zákonnou povinnost poskytovat mu výživu. Nejčastěji se setkáváme se stanovením výživného rodiči, který nemá dítě svěřené do své péče. Pečující rodič totiž díl své výživy často nahrazuje osobní péčí.

Na co má dítě právo

Úmluva deklaruje právo dítěte na život a přežití, osobní rozvoj, ochranu proti násilí, vykořisťování a právo na sdělování svého názoru v záležitostech týkající se jeho osoby. Dítě má právo žít s oběma rodiči a udržovat s nimi styk.

Jaké práva má dítě

Dítě má právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství. Svoboda projevovat náboženství může být podrobena pouze zákonem pro ochranu veřejné bezpečnosti, pořádku, zdraví a morálky. Dítě má právo na svobodu sdružování a shromažďování, tato svoboda může být omezena pouze zákonným opatřením.

Kdy přestat platit výživné

Obecně se výživné platí až do dokončení studií, tedy do doby, kdy je dítě schopno samo se živit. I zde se ale najdou výjimky – například pokud potomek studuje ještě ve 30 letech, můžeme polemizovat o tom, zda už není schopen uživit se sám, a v takovém případě je možné obrátit se na soud se žádostí o zrušení výživného.

Jak dlouho se musí platit alimenty

U vyživovací povinnosti platí, že trvá, po dobu, dokud se oprávněný není schopen sám živit. Tedy pokud oprávněný nemá jiný příjem, ze kterého by se mohl živit, je povinný povinen výživné nadále poskytovat. Pokud si již dítě našlo práci po studiu, tak již je schopno se samo živit a povinný již nemusí výživné poskytovat.

Co se stane kdyz nebudu platit alimenty

Pokud druhý rodič neplatí na své dítě výživné, musíte podat návrh na exekuci nebo návrh na soudní výkon rozhodnutí. V této věcí se můžete obrátit na kteréhokoliv soudního exekutora nebo na soud, který rozhodl o výživném. Jakmile je návrh podán, máte nárok na náhradní výživné.

Co vše se má platit z alimentů

Alimenty, neboli výživné jsou peníze, které jsou určeny pro zajištění kvalitního a plnohodnotného života potomka. Primárně jsou určeny pro zajištění živobytí, bydlení, stravy, oblečení, školy, sportovních a dalších aktivit atd… Obecně platí, že dítě by mělo mít stejnou úroveň jako jeho rodiče.

Kdy se nemusí platit alimenty

U vyživovací povinnosti platí, že trvá, po dobu, dokud se oprávněný není schopen sám živit. Tedy pokud oprávněný nemá jiný příjem, ze kterého by se mohl živit, je povinný povinen výživné nadále poskytovat. Pokud si již dítě našlo práci po studiu, tak již je schopno se samo živit a povinný již nemusí výživné poskytovat.

Kdy vymahat alimenty

Zákon stanovuje, že výživné lze vymáhat již od vzniku dluhu, tedy okamžikem, kdy výživné není uhrazeno. Žádná minimální částka není určena. Na základě dosavadních zkušeností však doporučujeme vymáhat dlužné výživné nejméně za dva měsíce.