Jaké jsou znaky skutkové podstaty trestného činu?

Jaké jsou znaky trestného činu

Mezi pojmové znaky trestného činu řadíme znaky obecné (věk, příčetnost a v případě mladistvých také rozumová a volní vyspělost), znaky typové (znaky, které od sebe odlišují jednotlivé druhy trestných činů a které vyjadřují typovou škodlivost daného druhu trestných činů) a protiprávnost.
Archiv

Co je to skutková podstata trestného činu

Skutková podstata je souhrn typických, základních, právně relevantních znaků určitého právního institutu (například: trestného činu). Pokud osoba naplní svým jednáním takové znaky (například spáchá trestný čin), naplní skutkovou podstatu, což s sebou přináší právní následky stanovené příslušnou právní normou.

Jaké jsou fakultativní znaky TČ

Fakultativní znakyMísto (např. veřejnosti přístupné)Čas (např. stav ohrožení státu)Hmotný předmět útoku (např. těhotná žena)Způsob (sensu stricto) (např. zvlášť surový)Následek (např. zvlášť závažný)a další

V jakém právním předpise najdeme popsané skutkové podstaty všech druhů trestných činů

40/2009 Sb., trestní zákoník.
Archiv

Co všechno je trestný čin

(1) Trestným činem je protiprávní čin, který trestní zákon označuje za trestný a který vykazuje znaky uvedené v takovém zákoně. (2) K trestní odpovědnosti za trestný čin je třeba úmyslného zavinění, nestanoví-li trestní zákon výslovně, že postačí zavinění z nedbalosti.

Kdy je to trestný čin

Trestný čin je označení pro jednání, kterým pachatel zásadním způsobem poškozuje nebo ohrožuje státní mocí chráněné zájmy a které proto stát trestá. Méně závažný delikt se nazývá přestupek.

Co to je skutkový stav

Soudy zjištěný skutkový stav věci, kterým je dovolací soud vázán, je při rozhodování o dovolání hodnocen pouze z toho hlediska, zda skutek nebo jiná okolnost skutkové povahy byly správně právně posouzeny, tj. zda jsou právně kvalifikovány v souladu s příslušnými ustanoveními hmotného práva.

Jaké jsou trestné činy

Trestné činy se dělí na přečiny a zločiny, přičemž přečiny jsou všechny nedbalostní trestné činy a ty úmyslné trestné činy, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do pěti let. Zločiny jsou pak všechny trestné činy, které nejsou podle trestního zákona přečiny.

Kdy se jedná o trestný čin

Trestný čin je označení pro jednání, kterým pachatel zásadním způsobem poškozuje nebo ohrožuje státní mocí chráněné zájmy a které proto stát trestá. Méně závažný delikt se nazývá přestupek.

Co je to subjektivní stránka trestného činu

Subjektivní stránkou trestného činu rozumíme psychický vztah pachatele, jenž není možné přímo pozorovat, a proto je nutné usuzovat na zavinění ze všech okolností, za kterých došlo ke spáchání trestného činu. Takovými okolnostmi chápeme mj. určité chování pachatele, protože i jednání je projevem vůle.

Kdy je pomluva trestným činem

Pomluva jako trestný čin

(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Kdy je to přestupek a kdy trestný čin

Pro posouzení, zda se v konkrétním případě jednání posoudí jako přestupek nebo jako trestný čin, je rozhodující výše způsobené škody na cizím majetku. Pokud je škoda vyšší než 10 000 Kč, bude se jednat o trestný čin. V ostatních případech jde zpravidla o přestupek.

Co je skutkové zjištění

Jednotlivé prokázané skutečnosti (skutková zjištění) je tedy třeba promítnout do závěru o skutkovém stavu věci (do tzv. skutkové věty), který stručně a výstižně vyjadřuje skutkový stav věci (§ 153 odst. 1 o.s.ř.) a který je východiskem pro právní posouzení věci.

Co hrozí za trestný čin

Trestné činy jsou podle tohoto trestního zákoníku rozlišovány na: přečiny – všechny nedbalostní trestné činy a ty úmyslné, za něž hrozí trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do 5 let, zločiny – všechny úmyslné trestné činy, za něž hrozí trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nad 5 let.

Co je to objektivní stránka trestného činu

Objektivní stránka trestného činu charakterizuje způsob, kterým byl trestný čin spáchán a jeho následky. Obligatorní znaky objektivní stránky jsou: jednání, následek trestného činu a příčinný vztah mezi jednáním a následkem. Tyto obligatorní znaky musí být naplněny u každé skutkové podstaty.

Jak dokázat pomluvu

Jak podat trestní oznámení pro pomluvu Jako vždy kdy máte podezření spáchaní přestupku nebo trestního činu věc musíte ohlásit na místně příslušnou policejní stanici nebo na státním zastupitelství. Trestní oznámení od policie pak můžete přiložit jako důkaz k žalobě spolu s ostatními podklady jsou-li k dispozici.

Jak reagovat na pomluvy

Jak se proti pomluvě bránit Proti pomluvě je možné se bránit podáním žaloby na ochranu osobnosti u místně příslušného okresního soudu. Krom podání žaloby na ochranu osobnosti je také doporučováno ohlásit toto jednání formou trestního oznámení na policii nebo státním zastupitelství, jak již bylo řečeno výše.

Jaké jsou sankce za přestupek

Správní právo umožňuje udělit pachateli napomenutí, pokutu, zákaz činnosti, propadnutí věci či zvěřejnění rozhodnutí o přestupku. Jednotlivé tresty lze i různým způsobem zkombinovat. Výjimku představuje napomenutí, které nelze uložit současně s pokutou.

Co všechno je přestupek

Přestupek je společensky škodlivý protiprávní čin, který je v zákoně za přestupek výslovně označen a který vykazuje znaky stanovené zákonem. Jde o jednání nižšího stupně závažnosti než trestný čin. Klasickými příklady jsou přestupky dopravní, proti veřejnému pořádku nebo proti občanskému soužití.

Kdo nemá oznamovací povinnost

Oznamovací povinnost nemá pouze advokát nebo jeho zaměstnanec, který se o spáchání trestného činu dozvěděl v souvislosti s výkonem advokacie nebo právní praxe, a duchovní registrované církve a náboženské společnosti s oprávněním k výkonu zvláštních práv, dozví-li se o spáchání trestného činu s výkonem zpovědního …

Co hrozí za pomluvy

Pomluva jako trestný čin

(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Co následuje po podání trestního oznámení

Po podání zahájí policejní orgány tzv. prověřování, v rámci kterého dochází k zajištění potřebných důkazů, stop případného trestného činu a podání vysvětlení prověřovaných osob. V této fázi policejní orgány teprve zjišťují, zda k trestnému činu vůbec mohlo dojít a kdo by mohl být údajným pachatelem.

Jak dlouho trvá řízení o přestupku

Rozhodnutí o přestupku

Příslušný správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bezodkladně; není-li to možné, tak nejpozději do 60 dnů ode dne zahájení řízení.

Jak dlouho se evidují přestupky

Údaje o pravomocném rozhodnutí o přestupku se dále z evidence přestupků vyřadí, pokud bude zrušeno rozhodnutím správního orgánu nebo soudu. Takto vyřazené údaje se následně uloží v úschovně dokumentace, a to na dobu (dalších) 10 let od jejich uložení.

Jak prokázat úmysl

Z hlediska současného trestního zákoníku platí, že pro trestnost činu je třeba úmyslné zavinění, nestanoví-li zákon výslovně, že postačí zavinění z nedbalosti. V praxi tedy při zkoumání, zda se jedná o úmyslný nebo nedbalostní trestný čin postačí většinou nahlédnout do dikce trestního zákoníku.