Jak je zdravá kedlubna
Kedlubny obsahují velké množství vitamínu C a cenný selen, takže zejména první jarní plody pomáhají zvyšovat imunitu organismu. Kedlubnové listy většinou končí v koši, což je ovšem škoda, protože obsahují mnohem více vitamínu C, vápníku, draslíku a železa než samotná bulva.
ArchivPodobné
Co udělat z kedlubny
12 nejlepších receptů s kedlubnou na jednom místě. Je libo omáčku, salát či polévku⭐ Nakládané kedlubny s česnekem a zázvorem.⭐ Kedlubnová omáčka.⭐ Kedlubnová polévka se zakysanou smetanou.⭐ Vietnamský salát s kuřecím masem, mrkví a kedlubnou.⭐ Smažené kedlubny.⭐ Gratinovaný kedluben s parmazánem.⭐ Dušená zelenina.
Archiv
Co jíme z kedlubny
Právě teď tedy začíná jejich sezóna. Kedlubny mají široké využití v kuchyni, ale to není jediný důvod, proč si je zamilovat. Obsahují totiž vitamín C a vápník – ale pozor, obojího najdeme více v listech, které často zbytečně vyhazujeme, protože jíme hlavně hlízy.
Archiv
Proč kedlubny Dřevnatí
Když kedlubny během růstu polehávají, nevadíto tak moc, jako když jsoupříliš hluboko. Kedlubny dřevnatí: Pokud zalévámemálo, kedlubny mají potřebu se proti výkyvům vlhkosti obrnit. A to udělají tak, že při nadměrném suchu začnou dřevnatět.
Jak se dělá Kedlubnová polévka
Cibuli pokrájejte nadrobno, 2 a půl kedlubny a brambory na menší kostičky, česnek na plátky. V kastrolu zpěňte lžíci másla, cibuli orestujte dosklovita, přidejte kedlubny a restujte asi 2 minuty. Přidejte brambory a česnek, zalijte vývarem, přiveďte k varu a na mírném plameni vařte doměkka asi 15 minut.
Jak uchovat kedlubny
Kedlubny uchováváme při teplotě kolem 0°C pro lepší zachování čerstvosti a relativně vyšší vlhkost 90 – 95%. Delší dobu než 2 týdny však kedlubny v lednici nevydrží, začnou postupně měknout a tzv. “babčet”. V paneláku se zkrátka smiřte s tím, že ji buď zavaříte, zamrazíte nebo sníte do dvou týdnů.
Jak se vaří kedlubny
Postup přípravy. Kedlubny oloupejte, nakrájejte na plátky a pak na hranolky o síle 1 x 1 cm. Vložte je do kastrolu s vroucí osolenou a citronem okyselenou vodou (mladé lístky povařte spolu s kedlubnou) a pomalu vařte asi 5 minut (kedlubny by měly zůstat pěkně křupavé).
Jak smažit kedlubnu
Vložíme do vroucí vody a vaříme asi 10 minut. Poté kedlubny z vody vyjmeme a necháme je vychladnout. Obalíme v mouce, v osoleném a opepřeném vajíčku a strouhance. Smažíme na oleji dozlatova.
Jak dlouho zraje kedluben
Kedlubny se obvykle pěstují z předpěstované sadby (odrůdy rané a polorané), kterou si však můžeme připravit v teplém pařeništi a nebo ve skleníku. Odrůdy pozdní se pak vysévají přímo na záhon. Vegetační doba raných odrůd je od výsadby 60 až 90 dnů, pozdních odrůd od výsevu až 150 dnů.
Jak dlouho rostou kedlubny
Brassica oleracea acephala gongylodes
Kedluben patří do čeledi brukvovitých a tudíž jeho pěstování je rychlé a jednoduché. Semínka jsou kulatá a mají hnědou barvu. Klíčky ke konzumaci vypěstujete během 5-6 dnů.
Co s Drevnatou Kedlubnou
Mladé kedlubny jsou křehké, sladké a šťavnaté. Staré kedlubny jsou dřevnaté, ty používáme spíše na vývar. Nevyhazujeme ani slupky od kedluben, ty využijeme na přípravu vývaru. Syrový, nastrouhaný kedluben se hodí do salátů či do pomazánek.
Jak konzervovat kedlubny
Kedlubny se mohou konzervovat sterilizací ve sladkokyselém nálevu jako součást zeleninových směsí nebo se mohou zmrazovat.
Jak zpracovat kedlubny na zimu
Kedlubny si, stejně jako další zeleninu, můžete uchovat na zimu kvašenou. Mléčné kvašení je pro náš organismus velmi příznivé, díky němu se vytváří v pokrmech potřebná probiotika. Kedlubny si můžete nechat kvasit samostatně jako zelí nebo ji přidat do směsi a připravit si čalamádu (pickles).
Jak dlouho se vaří kedluben
Kedlubnu okrájíme, očistíme a omyjeme. Zeleninu nakrájíme na kousky. Vaříme v páře asi 10 minut, dokud kedlubna není úplně měkká. Pokud je potřeba, přidáme kojeneckou vodu či mateřské mléko, aby se příkrm lépe mixoval.
Jak se dělá Zelí z kedlubny
Postup přípravy receptu
Oloupané a očištěné kedlubny nastrouháme na hrubém struhadle. Na kostičky nakrájenou cibuli orestujeme na oleji přidáme kedlubny, mírně podlijeme vodou a okořeníme kmínem. Když je zelí téměř měkké, zaprášíme je hladkou moukou a dodusíme. Dochutíme.
Jak poznam zralou kedlubnu
Kedluben je zralý ke sklizni asi šest až osm týdnů po výsevu.
Jak rostou kedlubny
Kedlubny se obvykle pěstují z předpěstované sadby (odrůdy rané a polorané), kterou si však můžeme připravit v teplém pařeništi a nebo ve skleníku. Odrůdy pozdní se pak vysévají přímo na záhon. Vegetační doba raných odrůd je od výsadby 60 až 90 dnů, pozdních odrůd od výsevu až 150 dnů.
Jak dlouho dusit kedlubny
Kedlubny oloupeme, nakrájíme na čtvrtky, a čtvrtky nastrouháme na lupínky (co nejtenčí). Na sádle osmažíme cibulku s klobásou, přidáme kedlubny, nakrájený česnek, osolíme, opepříme, pokmínujeme, podlijeme 0,1 l převařené horké vody, necháme 15-20 minut dusit pod pokličkou.
Jak zmrazit kedlubny
Kedlubny oloupeme, omyjeme a dáme do hrnce. Zalijeme vodou, osolíme a vaříme 20 minut. Scedíme vodu a vychladnuté nakrájíme a kostičky. Vložíme do sáčků a dáme do mrazáku.
Jak dlouho vydrží kedlubna
Pro co nejdelší dobu uskladnění nezbavujeme kedlubnu kořenů. V chladném sklepě ji i s kořenovým balem dáme do vlhkého písku a občas vlhkost zkontrolujeme. Takto by kedlubny měly vydržet 2 – 3 měsíce.
Jak se vaří kedluben
Kedlubny oloupejte, nakrájejte na plátky a pak na hranolky o síle 1 x 1 cm. Vložte je do kastrolu s vroucí osolenou a citronem okyselenou vodou (mladé lístky povařte spolu s kedlubnou) a pomalu vařte asi 5 minut (kedlubny by měly zůstat pěkně křupavé).
Kdy může dítě kedlubnu
Mezi vhodné potraviny od 6 měsíců patří tyto: Banán, jablko, hruška, meruňka, broskev, borůvky, švestky. Mrkev, karotka, červená řepa, hrášek, cuketa, dýně, čočka. Květák, brokolice, špenát, kedlubna.
Co se hodí ke Kedlubnovemu zelí
➜ Co ke kedlubnovému zelí
Kedlubnové zelí podávejte teplé, podobně, jako byste servírovali běžné dušené zelí. Hodí se k pečeným i dušeným masům, zejména k vepřovému, ale také k pečené kachně nebo huse. Dále na talíř přidejte houskový knedlík, bramborový knedlík nebo vařené brambory.
Kdy se můžou dát ven kedlubnu
U letních odrůd kedlubny se semínka sází v březnu nebo v dubnu. Délka vegetačního období je 100 – 140 dní. Když preferujete spíše letní sklizeň, zvolte raději kedluben modrý (bílé rané odrůdy kedlubny nesnášejí vyšší letní teploty). Délka vegetace je 110 dní a můžete jej zasadit v první polovině května.
Jak se dělá Kedlubnová omáčka
Kedlubny oloupeme, nakrájíme na nudličky a dáme vařit do vody. Přihodíme masox. Až jsou kedlubny měkké (poznáme ochutnáním), zahustíme záklechtkou (rozkvedlaná mouka a voda), ještě lehce povaříme s moukou, dochutíme harmonií a popř. i maggi.