Jak klíčit ve sklenici?

Jak sklízet klíčky

Umístěte nádobu na teplé a tmavé místo. Klíčky se začnou objevovat za 3-5 dní. Když jsou dostatečně dlouhé, můžete je zastřihnout nůžkami a ihned použít. Neřezané klíčky budou dále růst a lze je sklidit později.
Archiv

Co nejrychleji klíčí

Co nakličovat

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice.

Co všechno se dá klíčit

Ke klíčení jsou nejvhodnější luštěniny, jako jsou například čočka, fazolky mungo, hrách nebo cizrna. Naklíčit můžete i semínka řeřichy, hořčice či vojtěšky. V domácích podmínkách vám vyklíčí i obilniny, jako jsou špalda, oves, žito, ječmen, pohanka nebo dokonce slunečnicová semínka.
Archiv

Jak klíčit v klíčící misce

Pokud máte doma mističku, sítko a talířek, můžete začít klíčit semínka ještě dnes. Pokud máte více strávníků, vezměte velké síto, pokud je to jen pro vás, stačí malé, čajové. Semínka jednoduše třikrát denně propláchnu a nechám okapat v mističce. Talířek zajistí teplo a vlhko.
Archiv

Kdy Sklizet kličky

Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvá, ale můžete je skladovat ještě pár dní v lednici, čímž prodloužíte jejich trvanlivost. Obaly semen, vnější slupky, nejsou na škodu, ale ani zdrojem množství vitamínů, tedy je před konzumací můžete vypláchnout.

Které klíčky jsou nejlepší

Pro klíčení se skvěle hodí semena munga, cizrny, řeřichy, ředkvičky, alfalfy nebo čočky. K dostání jsou i různé směsi semen pro nakličování. Na nákup semínek pro klíčení vyražte do obchodu se zdravou výživou a vybírejte ideálně semena v BIO kvalitě.

Jak často jíst klíčky

Pouhá hrst klíčků denně vám zajistí parádní přísun vitaminů a minerálů, díky čemuž posílíte i svou imunitu. Nějaká chřipka nebo kašel si na vás tak nepřijdou! Klíčky i výhonky můžete konzumovat jak samostatně, tak i jako součást salátů.

Jak dlouho vydrží klíčky

Klíčky nejsou vhodné k dlouhému skladování. Pokud je nezkonzumujete ihned, nechte je po propláchnutí co nejdéle osychat a teprve potom je dejte v plastové krabičce do lednice, maximálně ale na tři dny. Před konzumací klíčky znovu pořádně propláchněte.

Jak funguje klíčící miska

S klíčicí miskou nebudete čekat – semínka vyklíčí rychlostí blesku. Už za pár dní budete sklízet zdravé klíčky plné vitamínů a minerálů. Na posílení imunity jsou ideální a máte je hned doma, žádné chození do obchodu, což se právě teď hodí více než jindy. A ještě jedna dobrá zpráva, klíčení zabaví i vaše nejmenší.

Na co jsou dobré klíčky

Není divu, že se čerstvé klíčky uplatňují při léčbě onemocnění cév, cukrovky či při poruchách metabolismu. Skvěle působí i při detoxikaci organismu. Jsou velmi lehce stravitelné, usnadňují vstřebávání bílkovin ze stravy, čímž zajišťují správné zažívání. Pro vysoký obsah železa jsou klíčky též vhodné pro anemiky.

Proč je dobré jíst klíčky

Skvěle působí i při detoxikaci organismu. Jsou velmi lehce stravitelné, usnadňují vstřebávání bílkovin ze stravy, čímž zajišťují správné zažívání. Pro vysoký obsah železa jsou klíčky též vhodné pro anemiky. Vitamín A pomáhá zmírňovat stárnutí buněk, jejich rohovatění a předcházet tak například šerosleposti.

Jak naklíčit mungo ve sklenici

Semena namočte do vody přímo ve sklenici na přibližně 8 hodin, aby nabobtnala a probudila se k životu. Poté vodu slijte a postavte na odkapávací "stanici" dnem vzhůru.Proplachujte semínka 2x denně.Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet.

Kdy konzumovat klíčky

Klíčit sice můžeme kdykoliv, ale nadcházející jaro je nejvhodnějším obdobím, protože jsme po dlouhé zimě bez energie a tu nám zaručeně dodají právě klíčky, které jsou zdrojem vitamínů a minerálů té největší kvality.

Jak se klíčí mungo

Dvakrát denně klíčky propláchněte přes sítko a dodejte čerstvou vodu. Po třech dnech je možné klíčky přemístit na světlé místo, nikoliv však na přímý sluneční svit. Optimální doba pro klíčení je 5-7 dní. Klíčící miska nebo klíčící sklenice: frajeřinka pro ty, kdo klíčení už mají jako běžnou součást života.

Jak se jedí klíčky

Možností, jak klíčky konzumovat, je celá řada. Posypte si jimi polévku nebo chléb, přidejte je do salátů, pomazánek, dipů nebo si na nich pochutnejte jen tak – samotných. Každá naklíčená rostlinka má jinou chuť. Přidávejte je do hotových jídel, vařením byste mohli zničit cenné látky a jezte je i s kořínky a výhonky.

Jak klíčit brokolicí

Návod na klíčení:Semínka propláchněte vodou.Semínka ponechejte na tmavém a teplém místě, kde začnou klíčit.Rostlinky je potřeba pravidelně proplachovat (i kořínky ze spodní strany), abyste zabránili plísním (2-3x denně).První klíčky se objeví po 24 hodinách.Ke konzumaci jsou vhodné celé rostlinky včetně kořínků.

Jak klíčit Rukolu

Ze semínek rukoly vám vyrostou malé rostlinky, kterým se říká microgreens. Aby bylo klíčení opravdu jednoduché a úspěšné, doporučujeme použít speciální misku na klíčení. Do mělkého sítka misky vložte navlhčený perlan, nebo připravený gel. Na něj rozprostřete zhruba 5 g semínek (odpovídá 1 lžičce).

Jaké klíčky jíst

Luštěninové klíčky – například hrách, fazole, čočka. Jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a minerály, jako je železo a zinek.Semenné klíčky – například slunečnice, dýně, lněné semínko.Zeleninové klíčky – například ředkvičky, ředkve, brokolice.Obilné klíčky – například pšenice, ječmen, oves.