Co je v koření chilli con carne
Chilli con carne je směs určená k přípravě mexického národního jídla, lze ji však použít všude tam, kde chceme docílit opravdu pikantně ostré chuti. Obsahuje: chilli, sůl (max. 24%), paprika, kmín římský, kayenský pepř, česnek, oregano, pepř,paprikový extrakt,protispékavý přípravek oxid křemičitý.
Jak dochutit chilli con carne
Ostře kořeněnou sytou směs fazolí, mletého hovězího masa a rajčat dochutíme oreganem a kouskem hořké čokolády. K chilli con carne se hodí podat chléb, tortillu, tousty nebo rýži či polentu.
ArchivPodobné
Co patří do chilli con carne
Luxusní chilli con carne je jednoduchý, ale za to výborný recept, který podle postupu dovede připravit i úplný začátečník. Původní recept byl s hovězím masem a chilli papričkami, ale z hlediska geografické polohy Texasu se do pokrmu přidávají také další suroviny jako jsou fazole, kukuřice, paprika a rajčata.
Jak dlouho se vaří chilli con carne
Postup přípravy receptu
Přidáme mleté maso a dále restujeme až maso ztratí růžovou barvu. Přisypeme nasekaná rajčata, papriky, uvařené fazole, petrželku, koření, sůl a vše důkladně promícháme. Hrnec přiklopíme a směs velmi zvolna dusíme za občasného míchání asi 2 hodiny. Podáváme s čerstvým bílým pečivem.
Jak se dělá chilli con carne
Olej rozpalte v hrnci, vsypte nasekanou cibuli, po pěti minutách opékání přidejte česnek, papriku, veškeré koření a opékejte 5 minut. Přidejte maso a zprudka jej opečte ze všech stran. Pak vše zalijte 300 ml horké vody, přidejte plechovku rajčat, majoránku, cukr, passatu a vše dobře osolte a opeřete.
Jakou přílohu k chilli con carne
Typickou přílohou pro chilli con carne je rýže a také kukuřičné tortilly.
Co se dá udělat z mletého masa
Mleté maso se nejlépe hodí pro přípravu klasických pokrmů jako je sekaná, karbanátky, čevabčiči či masové kuličky do polévek. Zdomácněly však již i zahraniční speciality jako například chilli con carne, burgery či špagety bolognese, které si lze bez kvalitního mletého masa jen těžko představit.
Jak se dělají mexické fazole
Postup přípravyNa pánvi restujeme na kostičky nakrájenou slaninu a klobásu.Přidáme červené fazole z konzervy (nebo namočené a uvařené ve slané vodě), kukuřici, na větší kousky nakrájenou kapii a rajčata.Dochutíme solí, pepřem, chilli, mletou paprikou.Prohřejeme, promícháme a podáváme.
Jak vylepšit fazole z konzervy
Na oleji osmahnem cibulku,přidáme na kolečka nakrájený párek a scezené fazolky a podle chuti osolíme. Prohřejeme,přidáme smetanu a podáváme s chlebíkem.Je to naprosto vynikající.
Jak okořenit mleté maso
Nejčastěji se využívá mleté maso k přípravě různých druhů sekané nebo karbanátků. K tomuto účelu by mělo být mleté maso dobře okořeněné. Doporučuje se koření jako je česnek, majoránka, cibule, dobromysl, chilli, výborné je přidat do sekané z mletého masa také lžíci hořčice.
Jaké koření použít na fazole
Ke snížení nadýmavosti fazolí pomohou také bylinky a koření, například bobkový list, saturejka, majoránka nebo kmín. Zlepší nejen stravitelnost fazolí, ale také podtrhnou jejich chuť.
Jak okořenit fazole
Fazole zalejte alespoň dvojnásobným množstvím vody a namáčejte minimálně přes noc u menších druhů fazolí, u velkých 12 – 24 hodin. Vodu pak vylejte, přidejte čerstvou, pro snížení nadýmavosti můžete přidat bylinky jako je bazalka, saturejka, oregano, majoránka či libeček, které zároveň vylepší chuť.
Jak ochutit fazole
Fazole zalejte alespoň dvojnásobným množstvím vody a namáčejte minimálně přes noc u menších druhů fazolí, u velkých 12 – 24 hodin. Vodu pak vylejte, přidejte čerstvou, pro snížení nadýmavosti můžete přidat bylinky jako je bazalka, saturejka, oregano, majoránka či libeček, které zároveň vylepší chuť.
Jak dlouho se vaří fazole z konzervy
Před vařením je vhodné ji namočit na 8 až 12 hodin. Poté vodu slijte a zalijte novou vodou. Vařte 1 hodinu a půl. Pokud nemáte času nazbyt, zkuste ji připravit v tlakovém hrnci, čímž dobu vaření zkrátíte na pouhých 20 minut.
Co obsahuje koření na mleté maso
Obsahuje. kmín, cibule, česnek, pepř černý, nové koření, paprika pálivá, zázvor, majoránka, kardamom, tymián, sůl (19 %).
Jak ochutit maso
Jak mleté maso ochutit
Mleté maso ochutíme solí, pepřem, případně sekanou petrželkou. U kvalitního masa to většinou stačí. Můžeme také přidat např. dijonskou nebo hrubozrnnou hořčici, worcestrovou omáčku, zelený nakládaný pepř místo černého mletého, chilli, česnek nebo drobně krájenou cibuli.
Jak nejrychleji uvařit fazole
U velkých fazolí je doba varu 1-1,5 hodiny dle druhu fazole a konkrétním typu (máme zkušenost, že od jednoho dodavatele se adzuki uvaří během 20 minut a od jiného se vaří i hodinu). U fazolí vždy přidejte při vaření kousek mořské řasy, zkrátíte tím dobu varu, zlepšíte stravitelnost a dodáte minerály.
Jaké koření na fazole
Všechny fazole nadýmají. Proto se doporučuje vařit je s kořením, které od nadýmání odpomáhá. Jedná se především o kmín, tymián, saturejku a majoránku. Nadýmavé účinky údajně zmírní i podávání fazolí s vejcem či s masem, což by mělo pomoci v trávení, a rovněž tato kombinace doplní pokrm o „plnohodnotné“ bílkoviny.
Jak správně mlít maso
Maso namelte nejdřív na „ledvině“ – nástavci, který má tvar ledviny a maso namele nahrubo. Mletí pak zopakujte na jemnějším nástavci, ideálně 5–7mm. Záleží na tom, do jakého masa se chcete zakousnout. „Mlýnek by měl být chladný, proto ho nenechávejte dlouhou stát třeba u plotny.
Jak udělat maso na gril
Při grilování masa je dobré střídat teploty. Ze začátku se doporučuje maso položit na rozpálený rošt či kámen při vysoké teplotě, aby se zatáhlo a všechna šťáva zůstala uvnitř. Postupně jak teplotu snižujeme, maso tak krásně změkne a propeče se celé. Výsledkem by mělo být šťavnaté a křehké maso.
Co to je burger
Hamburger (nebo pouze burger) je sendvič skládající se z grilované placky mletého masa, nejčastěji hovězího, vloženého mezi napůl horizontálně rozkrojenou housku. Kromě masa se mezi housky často přidává salát (např. hlávkový) / (ledový), sýr, cibule a rajče jedlé.
Jak vařit fazole aby změkly
Uvolnily se do ní látky (sacharidy tvořící plyny), které vyvolávají nadýmání. Fazole dáme vařit. Nejprve je uvedeme do varu, poté teplotu ztlumíme a vaříme je pozvolna do změknutí. Nikdy při vaření nepřidáváme sůl, protože by slupka na fazolích ztvrdla.
Jak doma namlít maso
Maso namelte nejdřív na „ledvině“ – nástavci, který má tvar ledviny a maso namele nahrubo. Mletí pak zopakujte na jemnějším nástavci, ideálně 5–7mm. Záleží na tom, do jakého masa se chcete zakousnout. „Mlýnek by měl být chladný, proto ho nenechávejte dlouhou stát třeba u plotny.
Z jakého masa udělat mleté
Mleté a sekané maso se poměrně rychle kazí. Přísné předpisy a nařízení určují, že mleté maso by se mělo připravovat pouze z velmi kvalitního a maximálně čerstvého hovězího, telecího, vepřového, jehněčího a kůzlečího masa. Mletá zvěřina nebo drůbež se tímto způsobem upravovat nesmí.
Co nalozit na gril
Můžeme například použít olivový olej, mletý černý pepř, mletou papriku, rozmarýn a buď prolisovaný česnek nebo třeba lžičku ostré hořčice. Maso důkladně marinádou potřeme, zalijeme a vložíme například do plastové misky s uzávěrem.