Jak kombinovat květiny do truhlíku?

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Jak kombinovat Balkonovky

K balkónovkám můžete přidat i klasické pokojovky, jako je zelenec, zamiokulkas nebo africké kopřivy, jejichž listy hrají všemi barvami. Krásně truhlíky oživí a pobyt venku jim také udělá dobře.
Archiv

Co lze zasadit do truhlíků v červenci

Do zastíněných truhlíků můžete zasadit třeba begonie, které si svou krásou v ničem nezadají s růžemi, nebo pivoňkami. Další květinou, upřednostňující stín je fuchsie, nebo balzamína. Všechny vyjmenované druhy mají spoustu barevných variant, takže vám nic nebrání v tom, abyste se blýskly nádherně rozkvetlými truhlíky.
Archiv

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co do truhlíků v květnu

V květnu si pak u nás lidé vyzvedávají truhlíky se vzrostlými, nejčastěji oblíbenými převislými muškáty nebo fuchsiemi, bohatě kvetoucími a obalenými poupaty. Po "zmrzlých" je jen posadí na svá okna, terasu nebo balkon," popisuje dále Lebišová.

Jak sázet květiny do truhlíku

Samozavlažovací nádoby na čas zajistí rostlinám dostatek vláhy. Rostliny vysazujte tak, aby výšší byly v pozadí, nížší v popředí, případně previsaly přes nádobu. Počítejte také s tím, že nádoby, které budou vysazeny převážně z převislých rostlin, časem mohou převažovat samotnou nádobu. Proto ji musíte zajistit.

Jaké květiny do truhlíku na jižní stranu

Jaké květiny na horký balkon

Slunný jižní balkon preferuje rostliny, které jsou vystaveny celodennímu i přímému slunci. Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca).

Jak osadit truhlík

Volíme tedy především břečťan (Hedera), převislé begonie (Begonia 'Illumination White'), popence (Glechoma) a třeba dobromysl zlatolistou (Origanum vulgare 'Goldtaler'). Při výsadbě okrasných rostlin do truhlíků je třeba brát ohled též na konkurenční schopnosti rostlin.

Kdy sázet květiny do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky.

Jak osadit venkovní květináče

Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.

Jaké trvalky do truhlíku

Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka. Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let.

Co zasadit do venkovního květináče

Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby

Kakost, denivka nebo ořechokřídlec rovněž patří k mrazuvzdorným druhům, které rostou v květináči a kvetou v létě. Rozchodník, hvězdnice vřesovcová a pampová tráva jsou pozdní rostliny, které rozkvétají až na podzim.

Co zasadit do květináčů

Rostliny, které vám udělají v květináči radost v létě

Dekorativnímu venkovnímu květináči sluší voňavá levandule, vysadit do něj můžete také echinaceu, turecké karafiáty nebo okrasný česnek. Ve větších květináčích se bude dařit také keřům s nádhernými květy. Jde zejména o ibišek, rododendron nebo oleandr.

Co dát do truhlíku na zimu

Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody.

Jaké rostliny do venkovních květináčů

10 dřevin, které se hodí do nádobŠeřík (Syringa meyeri)Líska (Corylus avellana) 'Contorta'Javor dlanitolistý (Acer palmatum)Rododendron (Rhododendron yakushimanum)Pieris japonský (Pieris japonica) 'Flamingo'Skimie japonská (Skimmia japonica) 'Rubelle'Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Co pěstovat ve velkém květináči

Mrazuvzdorné rostliny ve velkých květináčíchRuj vlasatáBylinky.Javor dlanitolistýHortenzie.Rododendrony.Zimostráz.Šeřík.Zakrslá borovice.

Co dát do Zavesnych Truhliku

Pro závěsné koše je vhodné velmi široké spektrum rostlin, a to nejen letniček, ale i trvalek, nebo doplňkové zeleně. Zajímavě vyhlížejí závěsné koše osazené netřesky a rozchodníky. Tyto tlusticovité rostliny patří k opravdovým nenáročným krasavcům.

Co do truhliku na celý rok

Kvetoucí balkón po celý rok

V nádobě vynikne ostřice (Carex), ozdobnice (Miscanthus), vousatec (Pennisetum), imperata (Imperata), přísavník (Parthenocissus), javory (Acer), brslen (Euonymus), chryzantémy (Chrysanthemum), starček (Senecio).

Co zasadit ven do květináče

Z trvalek okrasných květem vám do truhlíků doporučíme lomikámen, nižší druhy plamének (Phlox) a netřesky nebo krásnoočka (Coreopsisy). V nádobách vyniknou všechny druhy levandulí, třapatky (Echinacea nebo Rudbeckia) a také bergenie.

Jaký květináč je nejlepší

Abyste s ní měli co nejméně práce, je třeba zvolit správný tvar pěstební nádoby. Pro pěstování většího počtu menších rostlin se skvěle hodí hranaté květináče, které lépe vykrývají prostor. Kulaté květináče udělají dobrou službu velkým rostlinám. I pro ty ale můžete zvolit květináče hranaté.

Co dát do vysokých květináčů

Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby

Kakost, denivka nebo ořechokřídlec rovněž patří k mrazuvzdorným druhům, které rostou v květináči a kvetou v létě. Rozchodník, hvězdnice vřesovcová a pampová tráva jsou pozdní rostliny, které rozkvétají až na podzim.

Jak velký květináč pro orchideje

Květináč na pěstování orchidejí by měl být průhledný, aby se ke kořenům dostávalo světlo a mohla probíhat fotosyntéza. Velikostí by měl být spíše menší, než větší. Vhodnou velikost najdete tak, že kořeny rostliny se jemně dotýkají okrajů.

Jak velký květináč

Pokud se chystáš odrostlou rostlinu přesadit do nového květináče, měla by být jeho velikost přibližně o pětinu větší, než u jeho předchůdce. Hlavně to nepřežeň, mohla by se ti pak rostlina rozrůst hlavně v kořenech a to na úkor všeho zeleného a kvetoucího na povrchu. A to nechceš!

Jak zachránit umírající orchidej

Listy orchidejí se mohou začít vrásčit kvůli nepravidelnému zavlažování. V takovém případě byste měli květináč ponořit do nádoby s teplou vodou na 40–60 minut, ale tak, aby se voda nedostala do kontaktu s paždím listů. Je důležité zajistit orchideji dobré osvětlení. Zlepšením fotosyntézy můžete rychle obnovit květinu.