Jak kombinovat zeleninu v Zahone?

Jak kombinovat zeleninu v záhonu

Ideální je tedy kombinovat druhy s rozdílnou hloubkou kořenění, nároky na živiny a s odlišně rychlým růstem. Pak můžeme zeleninu pěstovat v poměrně hustých výsadbách a lépe využít místo na záhonech. Například mrkev koření hluboko, cibule mělce a navíc si navzájem odpuzují škůdce (cibuli lze nahradit pažitkou či pórem).

Jakou zeleninu na záhon

Protože je vyvýšený záhon vyplněn různými vrstvami materiálu, poskytuje v prvních letech záhon na zahradě dostatek živin pro optimální zásobování plodin první trati, jako jsou rajčata, okurky, zelí, pór a celer. Další zeleninou, která se na vyvýšeném záhonu cítí dobře, jsou cukety, mrkev, fazole a cukrový hrášek.
Archiv

Jakou zeleninu pestovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn
kedluben celer, pórek, cibuli, červenou řepu, brambory, salát, polníček, špenát, mrkev, okurku, papriku, rajčata, hrách, fazole, ředkev, ředkvičky
mrkev cibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelí

Archiv

Co zasadit na Vyvyseny záhon

V prvním roce, tedy v roce, kdy jste vyvýšený záhon založili, je vhodné pěstovat v něm rostliny, kterým nevadí vyšší obsah dusíku. Je ideální tedy například pro rajčata, papriky, cukety či dýně. Ve druhém roce, kdy už je záhon vyzrálý, můžete začít s pěstováním kořenové zeleniny, květáku, brokolice či kapusty.
Archiv

Jak kombinovat záhon

Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici.

Co zasadit za zeleninu

Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.

Která zelenina se nesnáší

Zelenina, která se nesnáší

Mrkev Tykev
Cibule Snáší Nesnáší
Červená řepa Snáší Nesnáší
Salát Snáší Nesnáší
Ředkvička Snáší Nesnáší

Jak rozvrhnout záhony

Šířka záhonu vhodná pro Vás

Široké by měly být tak, abychom z cestičky pohodlně dosáhli na všechna potřebná místa. A to nejen při sázení nebo setí, ale také při jednocení, pletí, zalévání či sklizni. Nejčastěji se pro zeleninové záhony doporučuje šířka 60 cm, popřípadě 120 cm, pokud máme přístup z obou stran.

Která zelenina se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Jak kombinovat zeleninu

Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici. Velice vzájemně prospěšná je i kombinace rajčat a zelí.

Jak Osazet Vyvysene záhony

Základ záhonu tvoří hrubé větve a větvičky. Jako další vrstvu použijeme rozdrcené odřezky trvalek a keřů, listí a posečené trávy. Pak následuje částečně zetlelý kompost či hnůj. Nakonec záhony zasypeme vrstvou humusu.

Která zelenina se snáší

Zelenina, která se nesnáší

Mrkev Ředkvička
Celer Snáší Snáší
Rajče Snáší Snáší
Okurka Snáší Nesnáší
Fazole Snáší Snáší

Co vysadit na okraj záhonu

Okraje jednobarevné, pestré i proměnlivé

Proměnlivou tvář obrubám propůjčují trvalky s krásným podzimním vybarvením – kakosty, rdesno (Persicaria affinis), pryšce (Euphorbia). Naopak celoroční zeleň přinášejí listy zimostrázu, trávničky přímořské (Armeria maritima), hvozdíků (Dianthus) a levandule.

Jaká zelenina nepotřebuje slunce

Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu. Dařit se tu bude také trvalkám.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Jak usporadat Zeleninovy Zahon

Většina ke svému zdravému růstu, vybarvení a chuti vyžaduje co nejvíc slunce. Vyhýbáme se proto místům pod stromy a u zdí a plotů, které vrhají celodenní stín. Rostliny uspořádáme tak, aby vyšší druhy nestínily nízkým. O tom, kam zeleninu umístit, rozhoduje také směr převládajících větrů nebo vzdálenost od zdroje vody.

Jak vybudovat záhon

začněte od konce záhonu a couvejte, vezměte rýč nebo rycí vidle a lopatu a zeminu převraťte – zanořte celou rycí plochu do země, pořádně zatáhněte a obraťte, první brázdu odhoďte třeba do zahradních koleček a pak je použijte na kompost, drny hned po otočení rýčem trochu rozbijte.

Jak se starat o Vyvysene záhony

Pokud záhon zakládáme na místě, kde rostla tráva, použijeme travní drny na tvorbu další vrstvy, a to tak, že je otočíme kořeny vzhůru. V případě, že záhon zakládáme na dlážděné ploše, můžeme tuto vrstvu vynechat. V takovém případě uděláme předchozí vrstvu silnější. Poslední vrstva je konečně určena k sázení rostlin.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Co nesmí chybět na zahradě

5 věcí, které nesmí na vaší zahradě chybětTrávník. Kdo by nemiloval vůni čerstvě posekané trávy a ranní procházku rosou bosýma nohamaOkrasné rostliny. Jak rozzáříte vzhled vaší zahradyVodní element. Ne nadarmo se říká, že kde je voda, tam je život.Dřevo.Kámen.Pohodové posezení

Která zelenina se dá pěstovat ve stínu

Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.

Co nemají rády rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jakou zeminu pro zeleninu

Zahradnický substrát je ideální na záhony, kam budeme sázet zeleninu. Neuděláte chybu, když místo zahradnického substrátu použijete zahradnický kompost. U speciálních substrátů neplatí, že co nezabije, to posílí… Speciální substráty jsou „šité na míru“ konkrétním rostlinám.

Kdy založit záhon

Ideální je začít s přípravou nových záhonů již na podzim, ale ani na jaře není pozdě. Kromě zimy jej vlastně můžeme připravit kdykoli. Jarní přípravu nových záhonů pak co nejvíce uspíšíme, abychom mohli včas vysévat a vysazovat. Nejlepší je začít s přípravou záhonu již ve chvíli, kdy země není zmrzlá.

Jak na plevel v záhonu

Odplevelit záhon můžete s pomocí novin. Ty nejprve namokřete a následně s nimi přikryjte záhon. Nakonec na ně nasypte zahradnický mulč. Plevel se pod vrstvou novin zadusí.