Jak krájet hovězí maso na guláš?

Z jakého masa se dělá hovězí guláš

Ten správný klasický guláš se ale dělá z hovězí kližky nebo krku. V tomto mase jsou totiž kolagenová vlákna, která někdo příliš nemusí, pokud se ale kližka v guláši vaří dostatečně dlouho, tak se všechen tuk, respektive kolagenová vlákna, úplně rozpustí. Pak se guláš nemusí ani zahušťovat.
Archiv

Jak dlouho vařit hovězí maso na guláš

Vraťte maso do hrnce, osolte a okořeňte, zalijte vodou, až je maso ze ⅔ ponořené. Pomalu duste pod pokličkou zhruba 3 hodiny, než je maso měkké. Nakonec odstraňte bobkový list, přidejte majoránku, promíchejte. Hovězí guláš podávejte s houskovým knedlíkem.

Jak naložit hovězí maso na guláš

Maso nakrájíme na kostky, smícháme s olejem, rozetřeným česnekem, kořením a necháme přes noc v chladu marinovat. Cibuli nakrájíme nadrobno a osmažíme na sádle. Přidáme protlak a také zarestujeme, ztratí se tak kyselost rajčat, ale zůstane krásná barva. Při konci přisypte sušenou papriku.

Jak pripravit maso na guláš

Cibuli oloupeme, nakrájíme nadrobno a osmahneme na oleji do růžova. Přisypeme papriku, přidáme očištěné na kostky nakrájené maso, které orestujeme. Pak přidáme sůl a kmín, podlijeme horkou vodou a dusíme. Když je maso skoro měkké, zaprášíme ho moukou, kterou necháme osmahnout.

Jak správně krájet hovězí maso

Maso k vaření krájejte podél vláken na podlouhlé kusy. Například hovězí maso nakrájejte na pruhy přibližně stejného tvaru o váze půl kila, abyste docílili stejnoměrného provaření. Maso na pečení krájejte rovněž podél vláken, ale ponechte ho ve větších kusech.

Jaké je nejlepší hovězí maso na guláš

Na guláš se nejvíce osvědčilo maso přední, konkrétně hovězí kližka. Ale guláš můžeme uvařit i z masa vepřového, drůbežího nebo ze zvěřiny. Kus masa na guláš (např. hovězí kližka, vepřová plec, krůtí stehno, kus zvěřiny) otřeme vlhkým ubrouskem (neomýváme), odblaníme, pokud je to potřeba, případně vykostíme.

Jaké koření se dává do hovězího guláše

Co se koření týká, zpravidla se používá jen sůl, případně koření, které se chystá na zabijačku samotnou, tedy pepř, kmín, majoránka, eventuálně i mleté nové koření. Někdy mletá paprika a samozřejmě cibule a česnek. Z vnitřností se přidávají ledvinky, brzlík, játra, z ovaru vařená slezina, jazyk a srdce.

Jak se vaří hovězí maso

Základní technologický postup: maso omyjeme,nakrájíme na vhodnou velikost,vložíme do vařící vody, sůl, celý pepř, kořenovou zeleninu, cibuli, česnek a další doplňky podle TP nebo dle potřeby. Vaříme pomalým varem do měkka. V případě potřeby krájíme na kostky nebo plátky a to až po uvaření.

Proč je maso v guláši tuhé

Při tepelné úpravě se kvůli změnám ve svalových vláknech maso „smrskne“ a vytlačí vodu ven. Čím vyšší teploty v mase dosáhnete, tím bude sušší a tužší (a nepomůže vám ani pověra se zatáhnutím na povrchu!). Platí to na 100 % u libového masa (např. svíčková, kuřecí prso, vepřová pečeně).

Jak na řezat maso na roládu

K rozkrajování větších kusů masa na plát se používá delší a širší nůž s dobře naostřeným rovným ostřím, s kterým je možné vést řez jedním tahem. Křehčí a menší kusy masa, např. z drůbežích prsou, se dobře prokrajují užším ostrým nožem. Zcela nevhodné jsou nože krátké, velmi úzké a také nože se zubatým pilovitým ostřím.

Jak správně nakrájet maso na řízky

Plátky masa na řízky musíte zásadně krájet přes vlákno. Podívejte se na maso zblízka, odkud kam vedou dlouhá svalová vlákna. Krájet byste měli kolmo k nim.

Z jakého masa se dělá segedínský guláš

Nejvhodnější maso pro segedín je vepřová plec nebo ramínka. Kdo má rád tučné, klidně může sáhnout po krkovici nebo bůčku. Naopak určitě nezkoušejte libovější kusy masa jako panenku nebo kýtu – segedínský guláš by neměl tu správnou chuť.

Jak ochutit hovězí guláš

Jakmile je hovězí maso měkké, guláš zahustíme jíškou. Česnek oloupeme a prolisujeme ho do guláše. Nakonec guláš ochutíme majoránkou, pepřem a solí.

Kdy se dává koření do guláše

Posypeme korenim (chilli, paprika, kmin) Jakmile se zacne maso prichytavat podlejeme vodou, tak ze je maso skoro pod vodou. Vyvarime vodu za staleho michani a znovu podlijeme, to opakujeme cca 3x, pak prikrejeme a nechame probublavat.

Jak na hovězí maso aby bylo měkké

Podstatou je, jak z názvu vyplývá, pomalé, několikahodinové pečení při nízké teplotě, asi 90°C. Tím se rozpustí kolagen, obsažený v hovězím mase a výsledek je křehoučké a šťavnaté hovězí maso s nepřekonatelnou chutí. To je jeden způsob. Druhý je pečení na 170°C pod pokličkou nebo alobalem.

Jak urychlit změknutí hovězího masa

Je hovězí maso při vaření stále tvrdé Přidejte do vody lžíci rumu nebo vodky. Rychleji změkne a nemá žádnou nežádoucí příchuť. Pokud máte čas ho naložit, pak zvolte marinádu, ve které bude ocet, šťáva z citrusů, jogurt, česnek nebo ananas – tyto suroviny obsahují kyseliny a enzymy, které maso zkřehčí.

Jak udělat aby bylo hovězí maso měkké

Zkuste pomalé pečení, budete překvapeni výborným výsledkem! Princip pomalého pečení spočívá v tom, že se maso připravuje za nižší teploty, ale o to déle. Tím se rozpustí kolagen, který hovězí maso obsahuje, a dostaví se žádoucí měkoučký a šťavnatý výsledek.

Co se dává do masové rolády

Do misky dáme oloupaná a na kostky nakrájená vajíčka, na kostičky nakrájený sýr, paprikový salám nebo klobásu, čerstvou papriku, najemno nakrájený pórek, vklepneme syrové vejce a vlijeme smetanu. Vše osolíme a promícháme. Směs dáme na připravený plát masa, zavineme a omotáme potravinářským provázkem nebo nití.

Jak dlouho péct masovou roládu

Do pekáče dáme na větší kolečka nakrájenou cibuli a dost škvařeného sádla. Na tento základ dáme roládu. Na roládu dáme další anglickou slaninu nebo špek a osolíme, mírně podlijeme a pečeme na 160°C v troubě přikryté cca 120 minut.

Jak správně naklepat maso

Naklepání masa

Nejlépe maso naklepeme na vlhkém dřevěném špalku nebo silné dřevěné desce. Je vhodné vlhčit i paličku na maso. Naklepáváním bychom neměli narušit celistvost masa. Intenzita naklepávání závisí na druhu masa, a následného tepelného zpracování.

Čím se zahušťuje segedínský guláš

V troše vody dobře rozšleháme 1-2 lžíce hladké mouky a za stálého míchání guláš zahustíme. Necháme pozvolna asi 20 minut provařit. Nakonec vmícháme smetanu a ještě chvíli necháme povařit.

Co se dává do Segedínského guláše

Maso na segedínský guláš opláchneme a nakrájíme na kousky. Cibuli nakrájíme nadrobno a osmahneme na polovině oleje do růžova. Přidáme mletou papriku, promícháme a zalijeme trochou vody. Do cibulového základu segedínského guláše přidáváme nakrájené maso, kmín a osolíme.

Jaké koření do hovězího guláše

Co se koření týká, zpravidla se používá jen sůl, případně koření, které se chystá na zabijačku samotnou, tedy pepř, kmín, majoránka, eventuálně i mleté nové koření. Někdy mletá paprika a samozřejmě cibule a česnek. Z vnitřností se přidávají ledvinky, brzlík, játra, z ovaru vařená slezina, jazyk a srdce.

Jak dlouho vařit hovězí aby bylo měkké

Doba vaření

Hovězí maso se potřebuje vařit déle než vepřové nebo kuřecí. V závislosti na velikosti bychom klidně mohli říct i 2 nebo 3 hodiny. Pokud máte tlakový hrnec, počítejte s tím, že se doba přípravy značně zkrátí. Nezáleží však jen na velikosti masa, ale také na jeho stáří.

Jak se krájí maso na roládu

K rozkrajování větších kusů masa na plát se používá delší a širší nůž s dobře naostřeným rovným ostřím, s kterým je možné vést řez jedním tahem. Křehčí a menší kusy masa, např. z drůbežích prsou, se dobře prokrajují užším ostrým nožem. Zcela nevhodné jsou nože krátké, velmi úzké a také nože se zubatým pilovitým ostřím.