Jaké květiny do koupelny?

Jakou kytku do tmave koupelny

Lopatkovec neboli toulcovka

Proto pokud hledáte velmi dekorativní květiny do tmavé koupelny, je lopatkovec (česky též toulcovka) dokonalá volba. Vyžaduje však pravidelnou zálivku. Za ni vás dokáže potěšit krásnými lesklými listy a bílými květy, které na rostlině vydrží velmi dlouho.
Archiv

Jaké květiny do kuchyně

V malé kuchyni lze pěstovat odolné a nenáročné pokojové rostliny, anebo ty, které ‚čistí vzduch': kořenokvětku, zelenec, potos, toulitku, břečťan, tenuru, šplhovnici, převislý starček, gloxínii, pepřinec.

Kam dát kvetiny

Většina pokojových rostlin, které běžně pěstujeme, pochází z tropických oblastí planety a často rovnou z pralesů. Neměli bychom je proto vystavovat přímému slunečnímu svitu (ačkoli to během zimy moc nehrozí), většině rostlin vyhovuje rozptýlené světlo dál od okna. Jsou tu ale i rostliny, kterým nevadí tma a vlhkost.

Jaké rostliny do ložnice

Jaké rostliny do ložnice tedy vybratTchynin jazyk (Sansevieria trifasciata)Lopatkovec květnatý (Spathiphyllum)Břečťan popínavý (Hedera helix)Levandule (Lavandula)Palma areková (Dypsis lutescens)Aloa pravá (Aloe vera)Sarracenie (Sarracenia)

Jak vypadá bromélie

Většina bromélií jsou pralesní epifity, podobně jako orchideje. Rostliny mají zbarvené listeny, bubnovité hůlky, košťátka na silných barevných stoncích nebo květy ve tvaru kopí a meče. Listeny jsou zpravidla zářivě červené, žluté, oranžové nebo růžové a na rostlině vytrvávají několik měsíců.

Co je Zeleneč

Zelenec (Chlorophytum) je rod rostlin z čeledi chřestovité. Zahrnuje asi 200 druhů a je rozšířen v tropech a subtropech Starého světa. Některé druhy jsou pěstovány jako pokojové rostliny.

Jak usporadat kvetiny v bytě

Pěstování v závěsných květináčích

Využít lze háček na stropě, ve zdi či jakoukoliv jinou oporu (např. starý věšák), kam květináč zavěsíte. Pěstovat takto můžete celou řadu rostlin, nejvděčnější jsou, v tomto případě, převislé květiny, které na vyvýšeném místě nádherně vyniknou a budou mít prostor k růstu.

Jaké rostliny na severní stranu

Balkonové květiny na severní stranu

Daří se zde rostlinám, které vyžadují polostín až stín. Fuchsie (Fuchsia), pochvatec (Coleus), lobelka (Lobelia), nestařec (Ageratum), hortenzie (Hydrangea), bohyška (Hosta), hluchavka (Lamium), břečťan (Hedera) i různé jehličnany.

Co nepatří do ložnice

V ložnici by se dále nemělo nacházet nic, co symbolizuje dynamiku a pohyb, protože by to kontrastovalo s klidem a pasivitou spícího člověka. Vyhnout bychom se proto měli výrazným barvám, obrazům s motivy dopravních prostředků nebo akváriu s rybičkami, které neustále pendlují sem a tam.

Proč nemají být květiny v ložnici

Nepříznivý vliv na okolí mají i odumřelé a uschlé rostliny nebo jejich části, stejně jako sušené květiny. Jde z nich energie smrti, která vám může kazit spánek, přivolávat zlé sny a způsobovat únavu. Kvůli pylu a někdy i těžké a omamné vůni se do ložnice nehodí bohatě kvetoucí rostliny.

Jak pečovat o bromélie

Zalévejte je přímo do středu květové růžice každé 3 dny odstátou vodou. Substrát by měl být neustále mírně vlhký, v podmisce ale nesmí voda stát. Přihnojujte je opatrně, nejlépe jednou až dvakrát za měsíc. Používejte speciální hnojivo pro bromélie.

Co dělat po odkvětu bromélie

Obecně platí, že po odkvetení se musí rostliny zalévat méně. Vodu je třeba doplňovat i do listových trychtýřků, a to do dvou třetin. Přibližně jednou za měsíc ji však musíte vyměnit, aby bromélie nezačaly zahnívat. Pokud jde o přihnojování, to je nutné hlavně v případě kvetoucích rostlin, ideálně dvakrát měsíčně.

Proč žloutne zelenec

Žloutnutí a opadávání listů způsobuje příliš teplý vzduch nebo málo světla.

Kam umístit zelenec

Zelenec je vhodné umístit na světlé stanoviště, snese ale i polostín, nevystavujte ho však přímému slunci, protože by mohlo dojít k popálení jeho listů. Přes letní měsíce dobře prospívá v pokojových teplotách a má rád vlhkost, proto doporučujeme ho mimo zálivku také rosit.

Kdy přesadit Šefleru

Pokojovou rostlinu přesazujte především během jarních měsíců. Menší rostliny přesazujte každý rok, větší až každé dva roky, případně v okamžiku, kdy jí začnou opadávat listy, protože potřebuje větší květináč.

Co nasadit do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co do truhlíku na okno

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Proč nesmí být v ložnici zrcadla

Kdysi se věřilo, že zrcadlo v ložnici vysává životodárnou energii spáčů. V noci v něm byl vidět i odraz zesnulých příbuzných, který zvěstoval, že se další člen rodiny brzy rozloučí se životem. Podle feng shui je zrcadlo umístěno naproti posteli nebo nad hlavou spáčů narušuje rytmus spánku.

Kdy produkují rostliny kyslík

Ve dne, kdy svítí slunce, probíhá v listech fotosyntéza a rostliny z oxidu uhličitého a vody vyrábí kyslík a sacharidy. Kyslík vypouští do atmosféry a sacharidy si nechávají v buňkách jako zdroj energie nebo jako stavební materiál pro další části rostliny.

Čím hnojit bromélie

Rostliny přihnojujte velmi opatrně, spíše slabším roztokem minerálního hnojiva. Bromélie nejsou při pěstování náročné na zvláštní výživu. Přes léto je stačí přihnojovat speciálním hnojivem pro bromélie a orchideje jednou až dvakrát měsíčně. V zimě úplně stačí poloviční dávka.

Kde rostou bromélie

Bromelie pochází z oblastí americké džungle, kde spolu s orchidejemi rostou na stromech nebo v půdě. Můžeme si tedy vybrat terestrickou i epifytickou bromelii. Některé z epifytů jsou skutečně velmi nenáročné, dokonce se nemusí zalévat vůbec a stačí jim pravidelné mlžení.

Jak často zalévat bromélie

Zaléváme je přímo do středu listové růžice, jelikož listeny zásobují rostlinu vodou a živinami ze vzduchu. Použijte normální odstátou vodu bez vápníku. Substrát udržujte stále mírně vlhký, ale nikdy mokrý a v podmisce nesmí stát voda. Rostlinu zaléváme jednou za 2 až 3 dny.

Jak pěstovat bromélie v květináči

Při pěstování v květináči se snažíme alespoň trochu této rostlině vytvořit podmínky, jaké má v přírodě. Rostlinu často sprchujeme a ponecháme vždy v nálevce trochu vody, ale je dobré ji občas vyměnit, aby se nekazila. Nemá ráda plné slunce, požaduje vysokou vlhkost a teplotu.

Jak často zalévat zelenec

Jak často zelenec zalévat

Jedna z mála věcí, která dokáže zelenec bez problému zabít je příliš častá zálivka. Vyhovuje mu vlhká půda, ale nesmí být přemokřená – ta vede k uhnívání kořenů. Zalévejte, když je půda na dotyk suchá a navíc pravidelně roste.

Jak stříhat Šefleru

Odřízněte řízek z vrcholu postranních výhonků a odříznutý konec zabalte do vlhkého papírového ubrousku. Ještě nařízněte každý list vodorovně, zhruba do poloviny, čímž zajistíte, aby rostlina neztrácela během procesu zakořenění tolik vlhkosti.