Jaké květiny dát na skalku?

Co nasadit do skalky

Na okraje skalky, nebo na větší plochy na skalce lze nasadit i vyšší rostliny – divizna, oměj, ostrožka, kokořík, máčka, náprstník, bolševník, orlíček, kapradiny, liliochvostec, okrasné trávy, vřes. Pro příliš slunné stanoviště vyberte traviny a rostliny milujíí slunce.
Archiv

Co do skalky na slunce

6 ideálních rostlinek pro vaší skalkuSkalky jsou krásnou ozdobou zahrad.Plamenka šídlovitá má opravdu překrásnou barvu.Tařice skalní se svou žlutou barvou krásně vynikne.Opuncie má velmi ostré trny – pozor na to!Dokonce i kosatec můžete mít na skalce.Rozchodník působí atypickým dojmem.
Archiv

Kam zasadit skalničky

Místo pro stavbu skalky

Ideálním místem bývá plocha na mírně se svažujícím terénu na plném slunci. Pokud není k dispozici přirozený svah, lze skalku z kamenů a substrátu zbudovat i na rovině.
Archiv

Kdy sázet kytky na skalku

Kdy sázet skalničky

Skalničky se vysazují nejlépe na jaře v období od března až do května nebo na podzim od srpna až do října.

Jak obnovit starou skalku

Nejlepší je omladit je hlubokým řezem – v zimě, když nemrzne. Příliš dlouhé a staré výhony zkraťte pilkou nebo pákovými nůžkami. Živý plot se na jaře zazelená v nové podobě. Někdy je však přínosnější vysadit nový živý plot.

Jak se starat o skalku

Tipy pro krásnou skalku

Odstraňujeme odkvetlé květy, protože tím prodloužíme dobu kvetení. Jakmile se začnou rostliny „vytahovat“, holé stonky odstraníme, abychom podpořili růst nových čerstvých výhonů. Pokud plánujeme pozdější sběr semen, některé stonky ponecháme, aby na nich mohly plody dozrát.

Co zasadit na plné slunce

Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.

Jak obnovit skalku

Můžeme ji proto oživit některými nízkými letničkami. Ty jsou též vhodné k zakrytí holých míst po odkvetlých a „zatažených“ cibulovinách. Ve skalce se také uplatní vřesovištní rostliny, neboť některé druhy kvetou již v lednu až březnu, jiné v létě a na podzim nebo od listopadu do dubna.

Kdy založit skalku

Pro zakládání skalky je lepší podzim, protože navršená zemina a kameny si přes zimu sednou, a vy můžete s prvními jarními paprsky vysazovat skalničky a alpinky. Ale chybu neuděláte, ani když se do nového projektu pustíte na jaře.

Jak připravit skalku na zimu

Používejte neopadavé druhy jehličnanů, abyste nemuseli z jara vybírat ze záhonu jehličí. Nejvhodnější jsou větvičky smrku, které skalku chrání, nedusí a především nepoutají vlhko. Můžete rostlinám pomoci i výrobou „stříšky“ ze skla, plexiskla nebo pevnější fólie. Tento způsob také rostlinám pomůže přezimovat v suchu.

Jak často zalévat skalky

Skalničky však zaléváme i hnojíme jinak, než třeba letničky nebo zeleninu. Skalku zaléváme jen v nejsušších létech – a takové právě nastalo. Zálivka jednou za týden by měla stačit i v tomto počasí. Substrát ovšem necháme opravdu důkladně nasáknout vodou.

Jak usadit kameny do skalky

Mezery a škvíry mezi kameny, do nichž budete skalničky vysazovat, zasypejte zeminou, ideálně ji pak pokryjte štěrkem z horniny, kterou jste použili. Skalka tak lépe vypadá a zároveň ochráníte půdu před vysycháním, přehříváním a odplavováním.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Jaké květiny do truhlíku na přímé slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Jak dát kameny do skalky

Půdu mezi kameny pokryjte štěrkem z téže horniny – kromě vylepšení vzhledu chrání půdu před přehřátím, odplavováním i vyschnutím. Kamenité plochy vyváženě střídejte s místy pro rostliny. U větší skalky je nutné vybudovat i přístupové cestičky. Nejlépe působí ploché nášlapné kameny.

Jak skladat kameny na skalku

Použít můžete štěrk, drobné kameny, keramzit i stavební suť, pokud je skalka ze zásadité horniny. Kameny musí alespoň třetinou pevně kotvit v zemi a měly by být položené na šířku. Ani v přírodě většinou netrčí postaveny na výšku. Dopřejte si čas, s kameny je dobré si pohrát, vyzkoušet různá umístění a kombinace.

Jak poskládat kameny do skalky

Placaté kameny ukládáme mírně šikmo nebo i svisle a štěrbiny mezi nimi orientujeme na západ či východ – půda pak bude méně vysychat. V žádném případě ale skalka není jen jakousi hromadou kamení. Pokud jsou však kameny zase rozmístěné až příliš pravidelně, vytváří dojem jakési hrací plochy.

Co s trvalkami na zimu

Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.

Co zasadit mezi kameny

Rostliny vhodné pro výsadbu do suchých zídekMateřídouška úzkolistá – Thymus serpyllum.Hlaváček jarní – Adonis vernalis.Koniklec velkokvětý – Pulsatilla grandis.Plamenka šídlovitá – Phlox subulata.Rozchodníky – Sedum.Netřesky – Sempervivum.Trávnička přímořská – Armeria maritima.Lomikámen – Saxifraga.

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co zasadit do truhlíků ve stínu

Kromě klasických letniček a balkonovek můžete do truhlíků ve stínu vysadit i stínomilné trvalky. Mezi ně patří např. poslední dobou více a více oblíbené čemeřice, dlužichy, bohyšky, čechravy, nebo třeba ostřice – dekorativní stálezelené okrasné traviny, která budou v truhlíku vypadat skvěle celý rok.

Co na zahradní skalku

Vhodné rostliny

Spárovou skalku doplňte štěrkem. Rostliny do skalky vybírejte promyšleně, mnohé totiž nesnášejí přímé slunce, štěrkovitou a chudou půdu nebo nedostatek vláhy. K výsadbě se hodí například tzv. xerofyty, což jsou suchomilné rostliny, skalničky a rostliny ze Středomoří.

Jak Zalevat skalku

Skalku zaléváme jen v nejsušších létech – a takové právě nastalo. Zálivka jednou za týden by měla stačit i v tomto počasí. Substrát ovšem necháme opravdu důkladně nasáknout vodou. Před další zálivkou by měl proschnout.

Čím zakrýt rostliny na zimu

lehčí jutové textilie, pytlovina nebo pevný balicí papír. Žardiny nebo květináče lze obalit silnější kokosovou rohoží. V okrasné zahradě je potřeba ochránit proti mrazu růže a jahodníky. Rostliny můžete zakrýt chvojím anebo celý záhon překryjte netkanou bílou textilií.