Jaký lak na dřevěnou podlahu
K renovaci podlah používejte opět pouze akrylátový (ev. polyuretan-akrylátový) lak na dřevěné podlahy. Laky jsou k mání v několika stupních lesku: matné, polomatné nebo lesklé. Dále se liší tvrdostí.
Archiv
Jak správně lakovat podlahu
Nejprve lakujte kraje místnosti. Na lakování využijte klasický váleček, případně pak štětec. Váleček před každým použitím namočte do nádoby s lakem a rovnoměrně s jeho pomocí lak nanášejte na podlahu, ideálně kolmým směrem na vlákna dřeva. S válečkem příliš nemanipulujte, roztírání laku musí být co nejrovnoměrnější.
Archiv
Čím natřít novou dřevěnou podlahu
Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.
Jak opravit starou dřevěnou podlahu
Nejdříve je potřeba starou podlahu strhnout, vyčistit a vyrovnat podklad a vyrobit nové podkladové rošty. Následuje důkladná renovace krytiny, moření, broušení a tmelení. Dále přichází ke slovu finální úprava lakem či olejem, přesně podle Vašeho přání.
Jak dlouho schne lak na podlahu
Po ukončení musí plocha, nejméně cca 2-3 hodiny schnout. Po zaschnutí základního laku můžete na plochu opět vstoupit a jemným mezibroušením odstranit postavená dřevěná vlákna. Základní lak musí být zcela zaschlý. Povrchová plocha musí být před druhou vrstvou laku opět stejnoměrně hladká.
Jak ošetřit dřevěnou podlahu
Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.
Co na dřevěnou podlahu
Pro ošetření olejem jsou velmi oblíbené tvrdé voskové oleje Osmo. Tyto nátěry na bázi olejů a vosků jsou velmi odolné, odpuzují vodu a velmi snadno se nanáší. Další možností, čím ošetřit dřevěnou podlahu jsou oleje Oli-natura.
Co se starou dřevěnou podlahou
Starou dřevěnou podlahu však je možné renovovat a vdechnout jí tak druhý život. Mezi nejlepší řešení přitom patří broušení, které odstraňuje nečistoty, vybledlé barvy, škrábance i další stopy poškození. Dřevěná podlaha pak opět může vypadat skvěle.
Co se starou podlahou
Nejčastějším způsobem renovace je zbroušení povrchu (mnohdy stačí i překartáčovat „rejžákem“), vysátí dřevního prachu a následný šetrný nátěr. Na staré podlahy se doporučují přírodní oleje, s vosky, které jsou pro dřevo též velmi vhodné, bývá u podlah potíž, jelikož se na povrchu vytvářejí při styku s tekutinami fleky.
Jaký olej na dřevěné podlahy
Pokud se budete chtít pustit do olejování podlahy, můžete volit mezi vytvrzovacími oleji a tvrdými voskovými oleji. Vytvrzovací oleje penetrují dřevo do hloubky, zatímco tvrdé voskové oleje, které obsahují přírodní oleje a vosky v jednom, zůstávají více na povrchu, kde zanechávají odolný film.
Čím se ředí lodní lak
Pro naředění můžete zkusit ředidlo S6005 (xylen) které dobře ředi většinu nátěrových hmot, případně i ředidlo pro epoxidové nátěrové hmoty S6300.
Čím napustit dřevěnou podlahu
Dřevěné podlahy lze natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto nátěrů má svá pro i proti a při výběru mezi nimi je nutné zohlednit především to, jakému opotřebení bude podlaha vystavena. Oleje budou vyhovovat především příznivcům nekompromisně přírodního pojetí dřevěných podlah.
Jak oživit dřevěnou podlahu
Pokud dřevěné podlahy začínají vypadat matně nebo se na nich časem objeví drobné oděrky, můžete je oživit pomocí Bona Leštěnky na parkety. Leštěnka vašim dřevěným podlahám dodá lesk a slouží rovněž jako ochranná vrstva proti opotřebení.
Jak zrenovovat dřevěnou podlahu
Lakování a nebo olejování
Při povrchové úpravě dřevěné podlahy můžeme vsadit na lak a nebo olej, případně voskový olej, což je kombinace vosku a oleje. Lakovaná podlaha má nižší nároky na údržbu, lépe odolává nečistotám, zvýrazňuje vzhled dřeva a tvoří zcela hladkou plochu, která se doslova i leskne.
Jak opravit dřevěnou podlahu
Na mělké rýhy si můžete koupit speciální sadu na opravu dřevěné podlahy. Sada většinou obsahuje vosk v různých odstínech dřeva, hrot pro aplikaci vosku a sprej pro zafixování. Vosk vyplní škrábanec a už si ho nikdo nevšimne. Velmi jednoduché řešení nabízejí také takzvané retušovací tužky.
Co položit na dřevěnou podlahu
Mezi nejčastější podklady, které se u dřevěných podlah používají, patří anhydrit a beton. U těchto podkladů je vždy potřeba použít parozábranu – pouze u dřevěných podkladů (např. OSB desky) se nedává. Na parozábranu se dále pokládá kročejová izolace.
Jak často Olejovat podlahu
V domácích podmínkách je dostačující olejovat podlahu jednou za dva roky. Venkovní dřevěná terasa před a po čištění.
Čím natřít dřevěnou loď
Na vnější plášť můžeme použít speciální lodní lak, např. Bondex lodní lak Regatta. Účinnost lodního laku Regatta byla prověřena drsným skandinávským podnebím a mořem. Nátěr lodním lakem vykazuje extrémní odolnost proti vodě, slunci i větru.
Jak naolejovat dřevěnou podlahu
Rozetřete olej červeným padem – při běžných teplotách je nutné začít do 20 minut. Pokud je to nutné, přidejte více oleje. Opakujte proces tak dlouho, dokud dřevo olej absorbuje. Když je dřevo nasycené, vyleštěte povrch červeným padem a leštičkou s otáčkami 150/min.
Co na podlahu aby neklouzala
Profesionální vosky vydrží na podlaze dlouho a jsou bezpečné pro použití i do míst, kde je nutné, aby podlaha neklouzala. Ideální je jejich použití i do míst jako jsou nemocnice (chrání podlahu proti dezinfekcím), chodby, sportovní haly.
Jak brousit starou podlahu
Spusťte válcovou brusku a počkejte, dokud se pytel na prach nenaplní vzduchem. Poté se pozvolna pohybujte dopředu a páčkou při tom pomalu sklopte brusný válec. Pohybujte bruskou dopředu a opět stiskněte páčku tak, aby se válec zvedl ze země. Při chodu vzad válec opět opatrně zvedněte a bruste zpět v téže stopě.
Jak udělat rošt na podlahu
Na konstrukci používejte jen dobře vysušené latě či hranoly, ideálně v rozměru 5 × 8 cm. Trámky se pokládají na zvukotěsnou izolaci volně a v kolmém směru k pokládce prken. Rošt musí být upevněn a vypodložen tak, aby pevně a stabilně držel. Mezeru mezi trámy můžete vyplnit nějakým izolačním materiálem, například vatou.
Jak vyrovnat podlahy
Pokud je nerovnost podkladu příliš velká, lze podlahu srovnat lokálně nahrubo například cementovým potěrem v potřebné tloušťce a poté menší nerovnosti dorovnat samonivelační stěrkou. Druhou možností je využít suchou metodu, tedy provést vyrovnání podlahy bez použití betonu.
Co je lodní lak
Lazurol lodní lak je syntetický a odolný vodě. Je určen na dekorativní lesklé nátěry dřevěných stavebních prvků vystavených vlhkosti a vodě. Dá se použít nejen na lodě, ale například na zahradní nábytek nebo dřevěné obložení. Použití je možné v exteriéru i interiéru.
Jak dlouho schne lodní lak
Nanášejte štětcem, válečkem nebo máčením v 1–2 (interiér), nebo 2–3 (exteriér) vrstvách. Interval mezi nanášením jednotlivých vrstev je 24 hodin, suchý na dotek po cca 6 hodinách.