Jak řezat Achát
Po vytřídění už můžeme začít acháty řezat. K řezání se používá diamantový řezací kotouč, buď nabíjený nebo sintrovaný. Kameny určené k řezání se upevní nebo přidrží na pile, pustíme pilu a řežeme. Když je kámen rozříznutý, vyndáme ho z pily a znovu si ho prohlédneme jestli není příliš popraskaný nebo vyhořený.
Jak brousit drahokamy
Broušení začíná tím, že si kámen důkladně prohlédne brusič a rozhodne, jaké jsou tvarové možnosti daného drahokamu. Následně je kámen diamantovou pilkou vyřezaný do zhruba požadovaného tvaru a dále se brousí na kotouči do fazet. Poté, co se drahokam vybrousí do požadovaného tvaru, přichází na řadu leštění.
Archiv
Čím se leští kameny
Kámen je ideální leštit pod vodou, ale diamantové leštící kotouče GENT DRYPOLEX umožňují i leštění za sucha. Při leštění diamantem nikdy netlačte, může dojít ke spálení leštícího diamantového kotouče.
Archiv
Jak řezat kameny
Pro řezání se používají různé řezné kotouče, nejlepší jsou kotouče diamantové. Na místo řezu se musí přivádět chladící kapalina, nejčastěji voda, nebo nějaká emulse, protože by jinak mohlo dojít vlivem vznikajícího velkého tepla k popraskání řezaného kamene.
Archiv
Jakou barvu má Achát
Charakteristickým, okem viditelným znakem achátu je pestrobarevnost; mezi nejběžnější zbarvení patří bílo-šedá, bledě modrá, oranžovo-červená a černá. Na Mohsově stupnici tvrdosti má stupeň tvrdosti 6–7.
Jak se barví Achát
Technologie barvení je známá již od starověku.
Acháty absorbují tekutinu, která se vpíjí s odlišnou intenzitou do jednotlivých vrstviček podle stupně jejich pórozity. Například červená barva vzniká nasycením oxidy železa a následným vypálením. Černá barva zase namáčením v roztoku medu či cukru.
Jak vyleštit Ametyst
Očista a nabíjení: Ametyst čistíme po každém použití (nebo raději i před použitím) pod vlažnou proudící vodou nebo v misce společně s křišťálem. Jelikož ametyst z určitých nalezišť, například brazilských, ztrácí na slunci barvu a bledne, nabíjíme jej raději ve stínu, z dosahu přímého slunce.
Jak Tromlovat kameny
Kameny se s přídavkem brusiva tvarují mechanicky v otáčivém bubnu, jako by se omílaly po staletí v řece. Je to ovšem rychlejší, zejména díky přidanému karbidu křemíku o hrubosti 20-80. Kameny je nutno každý týden promýt a dodat nový brusný prášek. Průběžně se vybírají ty hotové.
Jak vyleštit oblázky
Nejefektivnějším způsobem, jak oblázky budou zase zářit, je udělat jim dvoudenní lázeň ze silného solného roztoku. Na vodní řasu naopak platí ocet. Věnujte oblázkům svůj čas, odměnou vám bude krásně vypadající a čistá zahrada.
Jak se řeže žula
Vážený Ladislave, kotouč TCS115E se používá i na řezání leštěných žulových dlaždic. Jelikož se jedná o kotouč s řezáním za sucha nemusí být čistota řezu vždy stoprocentní, jako při použití celoobvodového kotouče na vodou chlazené pile. Pro dočištění doporučujeme použít diamantovou houbičku DT060 nebo DT200.
Jak se leští žula
Proces leštění se provádí na přírodním kameni a derivátech strojním zařízením s více leštícími hlavami. Tyto hlavy jsou vybaveny speciálními leštícími nástroji, které mají krouživý pohyb v případě leštění mramoru. Při leštění žuly je pak využit krouživý a kyvný pohyb.
Jak poznat pravý achát
Achát a jeho zbarvení
Barvu achátu nelze jednoznačně určit, protože se vyskytuje v opravdu široké paletě odstínů a barevných kombinací. Krásný je například přírodní šedomodrý achát s růžovými paprsky, oranžovočervený achát s částečným zabarvením do tmavě hnědé až černé nebo nazelenalý achát s bílými a žlutými proužky.
Jak se barví achát
Technologie barvení je známá již od starověku.
Acháty absorbují tekutinu, která se vpíjí s odlišnou intenzitou do jednotlivých vrstviček podle stupně jejich pórozity. Například červená barva vzniká nasycením oxidy železa a následným vypálením. Černá barva zase namáčením v roztoku medu či cukru.
Jakou barvu má achát
Charakteristickým, okem viditelným znakem achátu je pestrobarevnost; mezi nejběžnější zbarvení patří bílo-šedá, bledě modrá, oranžovo-červená a černá. Na Mohsově stupnici tvrdosti má stupeň tvrdosti 6–7.
Jak nabít kameny energii
Kameny nabíjíme bez problémů na přímém slunci tak dlouho, dokud opět necítíme jejich původní energii. Čistíme pod proudem vlažné vody nebo v misce vody, nejlépe společně s horským křišťálem. Nabíjet jej můžeme na přímém slunci libovolně dlouho, dokud necítíme, že je opět plný životodárné energie.
Jak pečovat o ametyst
Kámen pravidelně čistíme po každém použití tekoucím proudem vlažné vody, nebo v nádobě s vodou společně s přiloženým křišťálem. Ametyst může stejně jako růženín na přímém slunci ztrácet barvu, proto jej nabíjíme ve stínu.
Co znamená Tamblovaný
Tromlování (tamblování) je proces, který z hrubého kamene broušením udělá pěkný a lesklý valounek (troml, tambl). To se provádí v otáčivých nebo vibračních bubnech a s přidaným brusivem nebo leštícím prostředkem (například oxidem hlinitým).
Jak vyčistit přírodní kámen
Z obyčejných přípravků stačí voda a obyčejné mýdlo, případně prostředky, které jsou přímo určené k čištění přírodního kamene. V exteriéru si pak vystačíme s tlakovou vodou (vysokotlakým proudem vody, tzv. vapkou), běžně též zametáme.
Jak vyčistit hrob od mechu
I tento náhrobek je náchylný na cizopasné rostliny, jakými jsou mechy nebo lišejníky. Při čištění náhrobku je musíme nejprve mechanicky odstranit a poté jej pomocí vody vydrhnout dočista. Nakonec použijeme silný dezinfekční prostředek proti mechům a lišejníkům, je účinný i na houby, plísně nebo vodní řasy.
Jak opracovat kámen
Pro broušení kamenů se užívá hlavně brusné zrno volné. Na podložní kotouč se nanáší suspenze brusného zrna s vodou. Pro opracování křemenných materiálů lze použít i brusivo vázané pojivem, tedy brusných kotoučů. Vhodné jsou korundové nebo karborundové brusné kotouče, tzv.
Jak vyčistit žulový kámen
Pokud je náhrobní kámen ze žuly, je jeho čištění poměrně jednoduché. Většinou stačí použít pouze hadr nebo při větším znečištění kartáč, voda a běžný saponát, který používáte doma, ale bez obsahu hrubých částic. Na větší skvrny je možno použít i čističe s obsahem kyseliny nebo můžete zkusit i jen neředěný ocet.
Jak zjistit co je to za kámen
Když potřebujeme ocenění a posudek odborníka, je nejlepší se obrátit přímo na gemologickou laboratoř. (Gemolog je specialista na rozpoznávání minerálů, který má pokročilé znalosti a nástroje, které mu umožňují určit typ a hodnotu kamene). Gemologický posudek je bezesporu nejlepší způsob, jak poznat pravý drahý kámen.
Které kameny nesmí na slunce
Některé kameny není dobré vystavovat slunečnímu záření, jelikož jeho vlivem blednou, Jedná se o tyto druhy: avanturín, ametyst, akvamarín, beryl, citrín, fluorit, kunzit, safír, růženín, záhněda.
Které kameny nesmí do vody
Do vody nepatří lepidolit, selenit, kalcit, malachit, azurit, fluorit, celestýn, rodonit nebo hematit. Pokud plánujete pít vodu, ve které předtím necháte minerál, ujistěte se, že pochází od důvěryhodného zdroje a nemůže vám ublížit třeba tím, že na něm ulpěly stopové prvky nebezpečných látek.
Které krystaly nesmí do vody
Mezi kameny, které byste pro harmonizaci vody neměli používat jsou: malachit, fluorit, lepidolit, celestín, rodonit, hematit, azurit, selenit nebo kalcit.