Jaké jsou druhy letniček
Letnička, pocházející z jižní Afriky, má jen dva kultivary, bílý a oranžový. Květní úbory, které mají tu vlastnost, že se otáčejí za sluncem, vykvétají v červnu a neúnavně kvetou po celé léto, až do října.
Kdy hnojit letničky
Účinná výživa letniček
Chlévskou mrvu, která je u nás stále nejčastějším organickým hnojivem, zarýpáváme na podzim. Ve vegetačním období přihnojujeme letničky asi tak jednou za 10 až 14 dní nejlépe tekutými vícesložkovými hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku.
Co nesmí chybět na zahradě
5 věcí, které nesmí na vaší zahradě chybětTrávník. Kdo by nemiloval vůni čerstvě posekané trávy a ranní procházku rosou bosýma nohamaOkrasné rostliny. Jak rozzáříte vzhled vaší zahradyVodní element. Ne nadarmo se říká, že kde je voda, tam je život.Dřevo.Kámen.Pohodové posezení
Jaké trvalky na záhon
Trvalky na zahradu – 10 nenáročných trvalek pro každou zahraduŠalvěj hajní (Salvia nemorosa)Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)Kakost krvavý (Geranium sanguineum)Hosta – bohyška.Čechrava Arendsova (Astilbe arendsii)Denivky (Hemerocallis)Rozchodník (Sedum)Šanta (Nepeta x faassenii)
Co v lete do truhliku
Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).
Kdy kvete zářivka
Zářivka velkokvětá (Godetia grandiflora)
Nabízejí všechny odstíny růžové v kombinaci s bílou, kvetou v červenci a srpnu. Hodí se do letničkových směsí, mezi trvalky i keře.
Jak často zalévat letničky
Pravidelná závlaha je nezbytná Aby lobelky bohatě kvetly, potřebují pravidelnou závlahu. Nesmí jí ale být moc, protože by jim pak uhnily kořínky. Nejlepší je tedy zalévat v okamžiku, kdy hlína svrchu oschne.
Jak hnojit Letnicky
Výživa letniček
Pro výživu je dobré 2 až 3 týdny před výsadbou zapravit do půdy proleželý kompost nebo vícesložkové hnojivo. Během vegetace postačí rostliny přihnojovat 1x za 10 dní tekutými vícesložkovými hnojivy. Vybíráme hnojiva se zvýšeným obsahem fosforu a draslíku, tím podpoříme množství a kvalitu květů.
Jak založit ovocný sad
Rozestupy při výsadbě
štíhlá vřetena: vysazujeme do řad vzdálených od sebe cca 3-4 metry, rozestupy mezi jednotlivými stromy by měly být 0,8-1,8 metrů zákrsky: podle odrůdy a podnože vysazujeme do sponu 3-4 metry x 2,5-3 metry. Do řad s rozestupy 3,5-4,5 metru a s rozestupy jednotlivých stromů 2,5-3,5 metru.
Co roste v létě
Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu. Zelenina ale rozhodně nezůstává pozadu.
Kdy založit trvalkový záhon
Ideální dobou pro založení trvalkového záhonu a výsadbu je podzim. Nejlepší je osázet záhon v září a říjnu. Alternativně jsou vhodnou dobou pro výsadbu měsíce březen a duben.
Kdy založit záhon
Ideální je začít s přípravou nových záhonů již na podzim, ale ani na jaře není pozdě. Kromě zimy jej vlastně můžeme připravit kdykoli. Jarní přípravu nových záhonů pak co nejvíce uspíšíme, abychom mohli včas vysévat a vysazovat. Nejlepší je začít s přípravou záhonu již ve chvíli, kdy země není zmrzlá.
Kdy sázet letničky do truhlíku
Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.
Jak kombinovat letničky
Letničky lze kombinovat i s vytrvalými travinami. Výborně se k sobě hodí např: sporýš zkřížený, ostálka a ozdobná travina dochan huňatý, krásenka, okrasná šalvěj, starček, dochan, aksamitník. zajímavě a netradičně vypadá kombinace třapatky, dochanu, gazánie a izotomy.
Jakou žárovku pro rostliny
Vhodnou volbou jsou LED žárovky, které produkují méně tepla, a proto mohou být zavěšeny velmi blízko k vrcholům rostlin. Poskytují spoustu světla a zároveň udrží rostliny bez spálených listů. LED žárovky jsou základem moderní pěstírny.
Jaké osvětlení pro rostliny
Pro růst a vývoj rostlin jsou nejvhodnější světelné spektra v oblasti modrého a červeného světla. Zatímco modré světlo stimuluje růst a tvorbu listů, červené světlo podporuje tvorbu květů a plodů. Ostatní části spektra jsou pro rostliny méně důležitá, avšak stále mohou přispět k růstu.
Kdy je nejlepší zalévat
Nejprospěšnější je pro rostliny, ale i pro půdu, ranní zálivka. V tu dobu je ve vzduchu nejvíce vzdušné vlhkosti, proto se voda nejlépe vsakuje do země. Též rostliny jsou v tu dobu nejlépe nastartované do nového dne. Pokud zaléváme večer, zálivka půdu ochladí po denním horku, dochází však k většímu odpařování vody.
Jak se starat o letničky
Péče o rostliny
Během roku rostliny pravidelně hnojte hnojivem pro letničky a zalévejte. Většina letniček vyžaduje poměrně pravidelnou zálivku, po delším přísušku totiž dochází k zastavení násady květů. Rostliny naopak začnou vytvářet semena, kterými ukončí svůj životní cyklus.
Jak často hnojit letničky
Většina letniček nevyžaduje žádnou speciální péči, přesto však platí, že čím lépe se o ně budete starat, tím více květů budou mít a tím více se budou rozrůstat. Hnojení: Doporučuje se hnojit alespoň jednou až dvakrát v období květu.
Jak daleko od sebe ovocné stromy
Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např. středně vzrůstné odrůdě 'Šampion' stačí vzdálenost 1,2 m, naopak bujně rostoucí odrůdu 'Rubín' vysázíme v řadě 1,5 m od sebe.
Kam umistit ovocne stromy
To nejdůležitější pro ovocné rostliny je umístění na slunném místě. Jedině s dostatkem slunce mohou plody dozrát a zesládnout. Pokud máte mimořádně stinnou zahradu, měli byste sáhnout po vysokých kmenech, které díky vysokému vzrůstu mohou dosáhnout na dostatek světla.
Jaké ovoce zraje v létě
Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu.
Jak založit bezúdržbový záhon
Na okrajích budoucího záhonu textilii vyvedeme až na povrch a zajistíme ji vhodným okrajem (dřevěným, kamenným). Vznikne tak vanička, do které plevele nebudou mít přístup. Větrem zavátá semena se uchytí jen výjimečně. Záhon naplníme směsí zeminy obohacené trochou kompostu a hrubým pískem či keramzitem.
Jak vytvořit záhon pro letničky
Založení letničkového záhonu je velice snadné. Směsi můžeme vysévat od dubna do poloviny května a již za 6-8 týdnů začínají kvést. Před výsevem pozemek odplevelíme a vyhnojíme minerálním hnojivem (cca 20 g/m²). Na takto připravenou plochu již můžeme vysévat.
Jak správně založit záhon
Pokud chystáme záhony na zelené louce, musíme z vymezeného prostoru nejprve odstranit drny, které lze zkompostovat (pokládáme je zelenou částí dolů). Půdu poté nejméně na hloubku rýče zryjeme a pečlivě vybereme kořeny plevelů. Ideální je zrýt záhony na podzim, můžeme to ale udělat i na jaře – a čím dříve, tím lépe.