Jak Letnit citrusy?

Jak zalévat citrusy

Pro zálivku je nejvhodnější odstátá, dešťová či vychladlá převařená voda. Žádná rostlina nemá ráda studenou vodu, proto by měla mít pokojovou teplotu. Citrusy také citlivě reagují na přebytečnou vodu v misce pod květináčem, proto ji raději vždy vylijte. Množství ani čas zalévání nelze přesně určit.

Jak se starat o citrusy

Citrusy vyžadují pravidelné a dostatečné zavlažování, nikdy však nesmí stát trvale ve vodě. Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, uvítají občasné rosení. Citrusům se daří při teplotě kolem 22°C. Většinou jim během roku stačí krátké období klidu.
Archiv

Kdy a jak roubovat citrusy

3. Při roubování by měla být podnož v růstu,v této době má nejvíce mízy a je největší naděje na přijmutí. 4. Nejvhodnější dobou pro roubování je březen – červenec,dá se však roubovat i jindy ,ale úspěšnost je menší.

Kdy dát citrusy ven

Jak jsme uvedli už výše, citrusy nesnášejí náhlé výkyvy teplot. To platí nejen přes zimu, ale i zjara, kdy nastane čas přenést je do tepla. Na vyšší teploty je uvykáme postupně, ven je vyneseme až po květnových zmrzlých mužích.

Jak často zalévat Citrónovník

Zálivku přizpůsobujte ročnímu období a počasí. V létě tedy zalévejte často (jednou až dvakrát denně), v chladném období stačí držet bal jen vlhký. V zimě platí, že méně je více, mnoho vody může rostlinu dokonce zahubit. Voda by měla být ideálně mírně teplá, tedy o něco teplejší než okolní vzduch.

Jak zastřihávat citrusy

5 pravidel pěstování citrusů

Růst výhonů v jednotlivých růstových periodách usměrňujte ohýbáním a zaštipováním rostoucích výhonů tak, aby poslední očko směrovalo z koruny ven. Na jaře v době květu a po odkvětu udržujte teplotu 16 až 20 ˚C.

Jak vyklíčit citrón

Pěstování ze semínkanamokřete zeminu tak, aby byla vlhká, ale ne mokrádo pěstebního květináče nasypte zeminu asi 3 cm pod jeho okraj.z citronu vyndejte semínko a dokonale jej očistěte.ještě vlhké semínko ihned zasaďte asi 1,5 cm hluboko do středu květináče.pomocí rozprašovače zvlhčete zeminu nad semínkem.

Jak často zalévat citronovník

Podobně citrusy i zaléváme – to znamená v létě často, v chladném období stačí držet bal jen vlhký. V tomto období platí, že méně je více, mnoho vody může rostlinu dokonce zahubit. V zimě, při odpočinku, který by měl probíhat při teplotách 5-15°C, může několik listů citrusů i opadat.

Kdy přesazovat citrusy

Substrát pro citrusy

V našich podmínkách je ideální složení substrátu: rašelina, kompost, písek či perlit v poměru 1:1:0,5. Citrusy lze přesazovat v průběhu celého roku, nejlepší je červen. Po přesazení rostlinu zalijeme a zhruba po 4 týdnech začneme přihnojovat.

Kde sehnat rouby citrusů

Víte, kde získáte citrusový roub Dnes se dají sehnat v každém dobrém zahradnickém supermarketu nebo se spojte se samotnými pěstiteli, kteří se jistě rádi podělí se začínajícím „citrusářem“. Na některých zahradnických výstavách už předem avizují, že po dobu výstavy budou roubovat citrusy.

Proč nekvetou citrony

Citrusy potřebují ke svému životu především velké množství minerálních látek. Jsou to rostliny choulostivé na podnebí, nízké teploty a větrné počasí jim zrovna nesvědčí. Preferují stálejší tepelné podmínky, kolem 22-25°C, v nichž mohou s kratším obdobím vegetačního klidu kvést a plodit po větší část roku.

Co napadá citrusy

Největším škůdcem všech citrusových rostlin jsou červci – puklice. Sají na nadzemních částech rostlin a při velkém přemnožení snižují výrazně úrodu, způsobují hromadný opad listů i plodů a zasychání mladých větviček. Boj proti puklicím je velmi obtížný neboť jsou chráněni voskovými štítky.

Kdy přesadit citrón

Čas na přesazování

Koncem února se začínají zlepšovat světelné podmínky, a tak můžete začít rostliny přesazovat do nádob vždy o něco větších, aby rostliny byly dostatečně silné. Používejte pokud možno výživnou zeminu, například směs kompostu nebo zahradnického substrátu (tedy rašeliny a písku).

Kdy plodí citroník

Semenáče kvetou a plodí až po 15–20 letech. Zpravidla v únoru se rostliny probouzejí. Pučí nové listy, výhony, na vyzrálých větvích se objevují poupata. Až do doby, než budou tvořící se plůdky veliké asi centimetr, musíme držet teplotu na úrovni 16 °C.

Jak přesadit citrón

Přesazuje se tedy jednou za dva až čtyři roky a rozhodující vliv má prostor pro kořeny/těsnost nádoby. Při přesazování nejdříve dejte na dno květináče slabou drenážní vrstvu, pak zeminu stejného složení jako při vysazování, a mírně zalijte. Příštích několik dnů nevystavujte rostlinu přímému slunci.

Jak namíchat substrát na citrusy

Substrát pro citrusy

Citrusy vyžadují propustný a na živiny bohatý substrát se slabě kyselou půdní reakcí pH 5–6,5. V našich podmínkách je ideální složení substrátu: rašelina, kompost, písek či perlit v poměru 1:1:0,5. Citrusy lze přesazovat v průběhu celého roku, nejlepší je červen.

Proč roubovat citrusy

Nespornou výhodou roubování je urychlení plondosti rostlinek, protože podobně naroubovaná rostlinka poprvé plodí již za 2 až 3 roky. Rovněž si můžete vybrat odrůdu, která bude nejvíce vyhovovat podmínkám, ve kterých bude rostlinka pěstována.

Jak se roubují citrusy

Roub musí být dlouhý na dva až tři listy a samotné listy zkrátíme na třetinu, aby se omezil výpar vody. Nakonec roub s podnoží pevně omotáme roubovací páskou. Je důležité, aby pod pásku nemohla proniknout voda. Srůstání roubu s podnoží trvá obvykle 3–4 týdny, pak by mělo dojít k rašení oček.

Kdy kvete citroník

Semenáče kvetou a plodí až po 15–20 letech. Zpravidla v únoru se rostliny probouzejí. Pučí nové listy, výhony, na vyzrálých větvích se objevují poupata. Až do doby, než budou tvořící se plůdky veliké asi centimetr, musíme držet teplotu na úrovni 16 °C.

Proč opadává Citronovník

V zimě, kdy je světla nedostatek, je nutné ubrat i na teplotě a závlaze. Největší chybou při pěstování citrusů v bytech bývá nedostatek světla ve vytopeném bytě. Výsledkem pak obvykle je opadávání listů a chřadnutím celé rostlinky. Suché prostředí také podporuje množení roztočů.

Proč Citrus nekvete

Jsou to rostliny choulostivé na podnebí, nízké teploty a větrné počasí jim zrovna nesvědčí. Preferují stálejší tepelné podmínky, kolem 22-25°C, v nichž mohou s kratším obdobím vegetačního klidu kvést a plodit po větší část roku. Zimu venku v našich lokalitách těžko přežijí.

Jak poznám že je citrón zrály

Nejjistější známkou k rozpoznání zralosti citronů je test pootočením. Když plod uchopíte do ruky a budete s ním opatrně otáčet, uvolní se pouze ten, který je vyzrálý. Pokud byste byli nuceni vynaložit sílu, není zralost dostatečná.

Kdy a jak stříhat citrusy

Jako ideální období pro tvarování se uvádí jaro a znovu po růstové periodě, tedy na podzim, citrusy se ale dají tvarovat prakticky celoročně. První zastřižení proběhne v únoru před rašením. Tyto odřezané větvičky se pak dají použít pro roubování nebo řízkování. Další střih probíhá po prvních příznacích dalšího rašení.

Kdy začne plodit citrón

Od kvetení až do uzrání plodů je u nejranější – mandarinka Unschiu 5 – 6 měsíců, rané pomeranče dozrávají za 6 – 7 měsíců, citrony za 7 – 8 měsíců, pozdní odrůdy až za 11- 14 měsíců. U některých citrusů jsou na rostlině současně plody dozrávající, malé zelené, květy nebo poupata.

Kdy zastřihnout citrón

Jako ideální období pro tvarování se uvádí jaro a znovu po růstové periodě, tedy na podzim, citrusy se ale dají tvarovat prakticky celoročně. První zastřižení proběhne v únoru před rašením. Tyto odřezané větvičky se pak dají použít pro roubování nebo řízkování.