Jak levné vytápět skleník?

Jak udělat teplo ve skleníku

Aby toto vytápění fungovalo, je třeba skleník postavit severní stěnou ke stěně vyhřívané budovy (třeba vašeho rodinného domu). Přes den bude na stěnu svítit slunce, pěkně ji prohřeje a v noci se z ní bude uvolňovat teplo přímo do skleníku.
Archiv

Čím topit ve skleníku

Možností, jak vytápět skleník, je celá řada. Můžete ho napojit na vytápěcí systém rodinného domu, využít solární energie či tepelného čerpadla. To vše je však finančně poměrně náročné. Existují samozřejmě jednoduchá topidla a agregáty na elektřinu, olej či zemní plyn.

Jak utěsnit skleník

K utěsnění desek se nejčastěji používají těsnicí ventilační pásky nebo neutrální silikon na plasty. Setkat se můžete také s ukončovacím profilem, ten ovšem není možné u většiny skleníku kvůli konstrukčnímu řešení namontovat.

Jak snížit teplotu ve skleníku

Stínění je zvlášť důležité u menších skleníků či fóliáků, kde je v době veder problém snížit teplotu pouze ventilací. Na snížení teploty se lépe hodí stínění venkovní části skleníku. Pro rostliny je vhodnější, pokud je přistíníme jen v době, kdy jsou vystaveny silnému slunečnímu záření a vysokým teplotám.

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.

Kdy šířit skleník

Oxid siřičitý je užitečný prvek v dezinfekci skleníků nebo foliovníků. Tento postup by měl být proveden okamžitě po skončení vegetačního období rostlin, ale ještě před likvidací samotné plodiny. Skleník by se měl sířit alespoň jednou za 12 měsíců.

Jak temperovat skleník

Na noc pomohou dokonce i zatažené stínící prvky (např. žaluzie). Větší skleníky pak můžeme přepažit polystyrenovými deskami a nebo bublinkovou fólií. Vytvoříme si tak zóny s různým tepelným režimem, načež pak temperujeme či vytápíme především jižně orientovanou část skleníku.

Co do skleníku na zimu

Co můžeme na zimu založit do skleníku

Ve skleníku přes zimu vydrží kadeřavá petržel, saláty, založené zelí, brokolice, špenát nebo růžičková kapusta. Založené znamená, že má kořeny zahrnuté půdou, resp. zeminou s pískem, může být také založené jen nádobách s pískem.

Čím lepit sklo do skleníků

Na to stačí i obyčejný silikon pro klempíře. Ten snáší sluníčko v pohodě.

Jaký silikon na skleník

K lepení, tmelení a spárování polykarbonátových konstrukcí (skleníků, pařenišť, zastřešení bazénů) a zasklívání skel do dřevěných, plastových, ocelových a hliníkových rámů je optimální tzv. neutrální silikon.

Jaká vlhkost má být ve skleníku

Pro většinu rostlin prospívajících při teplotě 18-26 °C se optimální vlhkost prostředí pohybuje v rozmezí 60-70% RH. Zatímco při nízké vlhkosti může dojít k zasychání rostliny. Při vlhkosti blížící se 100% se v rostlině zvyšuje vnitřní tlak.

Kdy se má otevírat skleník

Některé jsou velmi citlivé na průvan. Denní doba větrání se liší podle toho, jaké je počasí právě je. V horkém létě klidně můžete skleník otevřít hned ráno, ale i když je na jaře nebo podzim přes den ještě velmi teplo, rána už budou chladnější. Proto je lepší větrat až později.

Jak vyčistit skleník

Skla potom můžeme umýt třeba speciálním mopem z mikrovlákna. Když na naší zahradě máme skleník z polykarbonátu, nepoužíváme chemikálie, ale pouze mýdlový roztok, teplou vodu a nic nezkazíme přidáním trošky octa. Skleník pak postupně omýváme hadříkem z mikrovlákna.

Jaký substrát do skleníku

Pro skleníkové pěstování volíme nejlépe středně těžkou, hlinitou půdu. Ta je z hlediska vlastností nejlepší. Dobře na sebe váže živiny a nevysychá tak rychle jako lehká písčitá půda. Ovšem ani těžká, jílovitá půda se do skleníků nehodí.

Jakou hlínu do skleníku

Nejvhodnější je pro skleníkové rostliny středně těžká hlinitá půda. Dobře na sebe dokáže vázat živiny a vysychá pomaleji než půdy písčité. Stejně jako písčité půdy se do skleníků nehodí ani ty těžké jílovité, jelikož nejsou porézní a těžko je zpracováváme.

Jak Vysířit skleník

Jak efektivně vydezinfikovat skleník Oxid siřičitý je užitečný prvek v dezinfekci skleníků nebo foliovníků. Tento postup by měl být proveden okamžitě po skončení vegetačního období rostlin, ale ještě před likvidací samotné plodiny. Skleník by se měl sířit alespoň jednou za 12 měsíců.

Jaká rajčata se hodí do skleníku

Do skleníku se hodí tzv. tyčková rajčata, protože rostou do výšky. Oproti tomu keříčková rajčata se rozrůstají do šířky a je pro ně vhodnější klasický záhon s dostatkem místa.

Jakou zeleninu do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Jak spojit sklo

Použijeme přímo lepidlo, které je určené na lepení skla navzájem a také na lepení kovů na sklo BISON GLASS. Tato lepidla jsou zajímavá v tom, že vytvrzují UV zářením. Mnozí lidé si myslí, že potřebují nějaké speciální lampy apod. Přitom stačí pouze přímé denní světlo.

Čím lepit sklo do skleníku

Na to stačí i obyčejný silikon pro klempíře. Ten snáší sluníčko v pohodě.

Jak zatmelit skleník

Zasklení nechte na sklenářskou firmu, která zvolí vhodné sklo pro účely skleníku. Pro skleníky se používá především průsvitné rozptylové sklo o různých tloušťkách, nejčastěji 4 mm silné. Sklo se do konstrukce nalepuje pomocí silikonového tmelu. Tento tmel zároveň funguje jako ochrana před prasknutím skla.

Jak casto větrat skleník

Zvláště v létě by se měl vzduch kompletně vyměnit i třikrát za hodinu. V horkých dnech je často nutné nechat otevřené i dveře, aby se vnitřek skleníku nepřehřál. Dále poslouží i boční žaluzie a případně i stínovací bílá barva na skleníky.

Jak zvýšit vlhkost ve skleníku

Nejlepším způsobem, jak zvýšit vlhkost kolem vašich rostlin, je použití zvlhčovačů vzduchuzvlhčovačů vzduchu. Můžeme použít jak klasické, keramické zvlhčovačezvlhčovače, které jsou zavěšeny na radiátorech, tak elektronické zvlhčovače.

Čím hnojit ve skleníku

Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.

Kdy se dává hnůj do skleníku

Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.