Jak léčit Formidolem?

Kdy se léčí Formidolem

Formidol pomáhá při léčbě nossematozové nákazy, vápenatění plodu a hlavně při tlumení varoázy. První plošné léčení se provádí po posledním medobraní. V naší organizaci to bývají GABONOVÉ PÁSKY – GABON PA 92, nebo PF 90. Tyto pásky jsou včelaři povinni odebrat osobně, nebo v zastoupení ve vyhlášeném termínu!!!
Archiv

Kdy vyndat Formidol

nejdřív 48 hodin s pěti dírami a pak na 48 hodin celý vybalený.

Kam umístit Formidol

Formidol 41g je odparná deska z krátkovláknité celulózy obsahuje 40 ml kyseliny mravenčí v koncentraci 85 %. Je určena k letnímu léčení včelstev proti varroáze včel; současně omezuje zvápenatění plodu a nosematózu. Odparná deska se vkládá do podmetu, na strůpek nebo mezi nástavky.
Archiv

Čím se léčí včely

Léčení

Lze kombinovat ošetření fumigací a ošetření aerosolem přípravkem Varidol 125. Maximálně jedno ošetření je možné nahradit přípravkem VarroMed. Zimní ošetření raději neprovádějte přípravky MP 10 FUM a M-1 AER, vzhledem k nebezpečí rezistence parazitů vůči pyrethroidům.
Archiv

Jak Fumigovat

Jak fumigovat: Fumigační pásek propíchneme na jednom konci hřebíkem 80 – 100 mm dlouhým. Pod hřebík kápneme 2 kapky na jeden vysoký nástavek. Pro včelaře, kteří zimují pouze v plodišti , to znamená pouze 2 kapky, pro ty, kteří zimují ve dvou vysokých, nebo třech nízkých nástavcích, to jsou 4 kapky.

Jak se zbavit Zvápenatění včelího plodu

Zvápenatění včelího plodu

Léčení je možné provádět například kyselinou mravenčí nebo Formidolovými destičkami. Nicméně kyselina mravenčí zvápenatění včelího plodu spíše jen potlačuje, ale nevyléčí. Ideálním řešením je pak výměna včelí matky, díky které se zvýší čistící pud včel, které pak nákazu zcela odstraní.

Čím léčit včely na jaře

Jarní ošetření nátěrem plodu a fumigací

Provádí se nátěrem zavíčkovaného plodu vodním roztokem přípravku M-1 AER (fluvalinát) a zároveň fumigací Varidolem (amitraz). Působí jak zavíčkované roztoče (nátěr proniká víčky) tak i na foretické.

Kdy se Fumiguje

Aplikace fumigací se provádí při venkovních teplotách nad 10°C, aby včelstvo bylo rozvolněné a v době kdy včely nelétají (nejlépe navečer nebo ráno).

Jak dlouho přikrmovat Oddělek

Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.

Jak velké Plodiště

Plodištní nástavek by měl mít teoreticky minimálně 9 plástů. Vychází to z úvahy, že max. zjišťované plodové hnízdo má průměr 30 cm. Výjimkou je Dadantův úl, kde tendence včelstva plodovat vzhůru je potlačena dostatečným počtem vysokých plástů v plodišti a polonástavky, na kterých v takovémto případě matka nerada klade.

Jak dlouho nechat Formidol v úlu

Při vkládání desky se nesmi regulační obal porušit nebo shrnout, musí přiléhat těsně na desku. Po uplynutí obvykle 48 hodin desku vyjmeme, odstraníme regulační obal a obnaženou desku vrátíme do úlu na stejné místo. Za další dva dny desku z úlu odstraníme, jinak ji včely -již suchou- začnou rozkousávat a vynášet z úlu.

Kdy nejpozdeji dělat Oddělek

Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6. Pro tvorbu použijete úl s jedním nástavkem, u kterého zúžíme česno.

Kdy rozšířit Oddělek

První rozšíření doporučujeme udělat hned při přeskládání oddělku z transportního plemenáče/krabice. Rozšíření děláme vložením mezistěny do plodového tělesa. Včely takový rámek hned vystavějí a matka zaklade.

Jaký úl je nejlepší

Moderní úly. V současné době je prakticky jedinou doporučovanou moderní volbou nástavkový úl. Je to to nejlepší, co jsme pro včely i včelaře vymysleli, a proto se budu věnovat právě jemu. Starší typ rámkového úlu se zadním přístupem je po všech stránkách horší a nemá cenu si ho pořizovat.

Kdy se můžou stěhovat včely

Přesun včelstev

Stěhování může proběhnout po ukončení letu včel, kdy uzavřeme a pevně svážeme úl, ve kterém ale také zajistíme větrání, a tento úl (nejlépe v noci) odvezeme na nové stanoviště.

Kdy se dává kyselina mravenčí

Hlavní výhodou kyseliny mravenčí pro české včelaře je, že její použití není vázáno na veterinární předpis. Mohou ji tedy aplikovat kdykoli uznají za vhodné či nutné – od předjaří do podzimu. Další nespornou výhodou kyseliny je její cena, lze jí koupit poměrně levně v dostatečné kvalitě.

Kdy pridat Matecnik do Oddelku

Pro zjednodušení práce včelaře doporučuji přidávat do oddělků matečníky ve stáří 11 dnů po přelarvení. Pokud včelař nemá zkušenosti s chovem matek, může si u chovatelů matek tzv. “zralé matečníky“ koupit a převést bezpečně i na vzdálenost 150 km.

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Jak často krmit Oddělek

(03.11.2009 17:25)Adlef napsal(a): K tomu krmení – roztok 1:1 denně jsem dával cca 14 dní, počítáno 1 kg cukru na včelstvo, každý týden prohlídka, po 14 dnech 2kg cukru v poměru 1:1 ob den až 1x za 3 dny – tak aby měly dost zásob a zároveň matka kam klást.

Co dělat když se rojí včely

Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.

Čím natřít úl

Doporučujeme použít pro první povrchový nátěr Lazurit FORTE, který provedeme štětcem. Během aplikace se štětcem natíráme tak, aby se netvořila nevsáklá vrstva. Tento nátěr necháte proschnout 4-5 dnů (raději kvůli ochraně včel), poté smirkovým papírem jemně obrousíme a provedeme vrchní nátěr Lazuritem PLUS.

Jak daleko včely od domu

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.

Jak přesunout včely

Přemisťuji je o 10 – 30 m, pokud je alespoň několik dnů (tři) bez proletů. Podmínkou je, že na původním místě nesmí zůstat nic co by připomínalo původní úl a pokles teplot pod 10 °C. Při případných proletech se některé včely vrací na původní místo. Chvíli zde poletují, pak je to přestane bavit a vrátí se do svého úlu.

Jak léčit včely kyselinou mravenci

Množství kyseliny pro jednu aplikaci se liší podle druhu použitého odpařovače a síly včelstva. Pohybuje se zhruba v rozmezí 100 až 360 gramů (u "běžného" včelstva). Aplikaci kyseliny mravenčí odparem není dobré provádět souběžně se zakrmováním. Často ale bývá doporučována mezi krmeními.

Jak léčit kyselinou šťavelovou

Indikace (Oxuvar – kyselina šťavelová)

Kyselina ťavelová se do včelstev aplikuje dvěma možnými způsoby: sublimační metodou. pokapem v cukerném roztoku (Aplikace po kapkách musí být provedena v bezplodém včelstvu na podzim / v zimě, jednorázově a při venkovních teplotách mezi 5 °C a -15°C.)