Proč děti nesmí šalvěj
Díky obsahu thujonu by teoreticky šalvěj mohla vyvolat u citlivých lidí křeče, proto se nedoporučuje například epileptikům. Šalvěj není vhodná ani pro těhotné, kojící ženy a malé děti.
Archiv
Jak často se může pít šalvějový čaj
Jak připravit šalvěj lékařskou
Pro přípravu nálevu se použijí přibližně 2 až 3 lžičky sušené bylinky a ty se zalijí 250 ml vroucí vody. Šalvěj se nechá vylouhovat zhruba 15 minut. Poté je odvar vhodný jak pro vnitřní užívání jako čaj (zde se obvykle dávkuje 1 až 3 šálky denně ), kloktadlo i k přípravě obkladů.
Archiv
Jak dlouho pít šalvěj
Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.
Jak se dělá čaj ze šalvěje
2 – 3 lžičky řezané (sušené nebo čerstvé) šalvěje zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme vylouhovat 15 minut a pijeme vlažný 1 – 2 šálky denně. Proti pocení popíjíme čaj po lžících každé dvě hodiny. Proti nočnímu pocení pijeme 1 šálek studeného čaje večer.
Archiv
Proč nekvete Šalvěj lékařská
Šalvějím nesvědčí těžká jílovitá půda. Před výsadbou stanoviště vylepšíme hrubým pískem, štěrkem a vyzrálým kompostem. Nekvetou-li, je potřeba je zmladit. Trsy na jaře přesadíme – vyjmeme, rozdělíme rýčem a znovu zasadíme mladé, zdravé části rostlin.
Co se dá udělat z šalvěje
Macerát ze šalvěje můžete použít do domácí ústní vody nebo na oil pulling, protože šalvěj je vynikající na zuby a ústa. Macerát můžeme dát do tělových másel, balzámů na rty, masážních olejů, vlasových masek a koupelí na nohy.
Co s květy šalvěje
Ze šalvěje luční používáme květy, především na kloktání, ale i na přípravu šalvějového octa. Hrst květů vyluhujeme v octu, který potom používáme k masáži nemocných, kteří delší čas leží. Listy se sbírají před rozkvětem, v květnu a červnu.
Co udělat ze šalvěje
Sbírá se celá nať ideálně před plným rozkvětem. Šalvěj si nasušte na přípravu zimních čajů, připravte z ní sirup, ocet, ústní a vlasovou vodu. Neužívejte ji však příliš často a také ne dlouhodobě, protože thujon může při větších dávkách působit dráždivě. Z téhož důvodu šalvěj není vhodná ani v těhotenství a při kojení.
Kdy sušit šalvěj
Šalvěj obsahuje největší množství léčivých látek těsně před rozkvětem – pro sběr a sušení je tedy ideální květen a červen. Čerstvou ji můžete využívat celoročně, nicméně v zimě její účinky výrazně slábnou, proto se hodí spíše pro dochucení pokrmů. Pro sběr zvolte suché počasí, ideálně kolem poledne.
Jak Ostrihat šalvěj
Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.
Kdy a jak stříhat šalvěj
Přestože je většina druhů šalvěje mrazuvzdorná, stříhání na podzim jí může zahubit. Šalvěj pravidelný řez potřebuje, provádíme jej ale vždy na jaře, během března až dubna, než rostlina začne vyhánět nové výhonky a opět se rozrůstat. Pokud už nové výhonky má, je na řez pozdě.
Jak udělat šalvějové bonbóny
Postup. Med, cukr, šalvěj a citrónovou šťávu povaříme. To, že je hmota hotová, poznáme tak, že po jejím odkápnutí mimo hrnec kapka ztvrdne. Pak hmotu vylejeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým či namaštěným nožem ji krájíme na kostičky a po ztuhnutí ukládáme bonbóny do sklenic pod víčko, aby nezvlhly.
Jak užívat tinkturu z šalvěje
Dávkování: obvykle se užívá 20-30 kapek tinktury 2-3x denně. Tinkturu si lze nakapat do teplého nápoje či vody. Z kapek si též můžeme připravit kloktadlo, použít ji pro výplachy či přípravu domácí ústní vody.
Na co se používá šalvějový čaj
Díky šalvěji jsou bylinné čaje prospěšné při zažívacích i zánětlivých potížích, lze je doporučit v období chřipek a nachlazení. Šalvějový nálev se uplatňuje jako kloktadlo, lze jím umývat vlasy a potírat aknózní pleť. Sílu bylinných čajů poznáte zejména při dlouhodobém popíjení.
Co se suší ze šalvěje
Šalvěj sušíme rozloženou na papíře v menší vrstvě ve větrané místnosti, ne na přímém slunci. Sušenou šalvěj používáme jako koření nebo na přípravu čaje. Čerstvou šalvěj můžeme také skladovat v mrazničce. Sklizené listy nasekáme na jemno a smícháme s vodou, pak vložíme do tvořítek na led nebo na nanuky.
Na co se používá Šalvěj lékařská
Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, problémech s dásněmi, zápachu z úst nebo po chirurgických zákrocích v dutině ústní včetně trhání zubů. Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži. Rozdrcený čerstvý list zklidní a dezinfikuje místo po bodnutí hmyzem.
Kdy stříhat Odkvetlou šalvěj
Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží.
Jak se pestuje šalvěj
Šalvěj vysazujeme na slunečné, teplé a před větrem chráněné místo do hlinitopísčité, vápenité (dostatek uhlíku) zahradní půdy. V době vegetace zeminu udržujeme spíš suchou než vlhkou. Nemá ráda přemokření stejně jako levandule. Bude se jí výborně dařit i v suchých nebo na živiny chudých či vyčerpaných půdách.
Kdy stříhat šalvěj lékařskou
Pokud se šalvěj zasadí na zahradě na správné místo, může se rozrůst až na plochu několika čtverečních metrů. Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm.
Jak zpracovat šalvěj
Nálev ze šalvěje
Spařte celou kvetoucí nať horkou vodou, přikryjte pokličkou a nechte asi 10 minut stát. Potom sceďte a použijte jako kloktadlo při bolesti v krku, zanícených dásních, krvácivosti dásní. Když necháte nálev jen mírně vychladnout, namočte v něm gázu a přiložte na pleť.
Proč nekvete šalvěj lékařská
Šalvějím nesvědčí těžká jílovitá půda. Před výsadbou stanoviště vylepšíme hrubým pískem, štěrkem a vyzrálým kompostem. Nekvetou-li, je potřeba je zmladit. Trsy na jaře přesadíme – vyjmeme, rozdělíme rýčem a znovu zasadíme mladé, zdravé části rostlin.