Jak mají vypadat odstavce?

Jak vypadají odstavce

Odstavec vždy začíná na novém řádku a může být oddělen buď odsazením nebo větší meziřádkovou mezerou, případně i obojím. V typografické praxi, v knihách a časopisech, se většinou používá odsazení, které šetří místem. Jeho velikost se tradičně udává ve čtverčících (půlčtverčících atd.).

Jak zmenšit mezeru mezi odstavci

Změna řádkování v části dokumentuVyberte odstavce, které chcete změnit.Přejděte na Domů >řádkování a mezery mezi odstavci.Vyberte požadovanou velikost řádkování nebo vyberteMožnosti řádkování a potom v části Mezery vyberte požadované možnosti.

Jak udělat odstavce

Přejděte na Domů a vyberte řádkování a mezery mezi odstavci > Možnosti řádkování v dolní části nabídky. Otevře se dialogové okno odstavec . Na kartě odsazení a mezery vyberte požadované možnosti a klikněte na OK. Možnosti v dialogovém okně odstavec jsou popsány v části Úpravy odsazení a řádkování.

Jak udělat mezeru mezi odstavci

Změna mezer mezi odstavciVyberte odstavce, které chcete změnit.Klikněte na kartu Rozložení stránky a v části Mezery upravte vzdálenost před nebo za každým odstavcem klikáním na šipky nahoru nebo dolů v polích Před a Za.

Kdy se dělají odstavce

OdstavceOdstavec z grafického hlediska je část textu (psaného projevu) vyznačená začátkem (začíná na novém řádku, zpravidla odsazeném od okraje) a koncem.Především lze předěl mezi obsahovými úseky, je-li obsahově ostrý, „změkčit“ tím, že se spojitost, vztah mezi nimi formálně vyjádří.

Jak svázat nadpis s odstavcem

Svázání odstavců dohromady:Vyberte odstavec, který chcete svázat s následujícím odstavcem.Zvolte příkaz Formát > Odstavec.Zvolte kartu Tok textu.Zapněte volbu Svázat s následujícím.Klepněte na tlačítko OK.

Jak odsadit odstavec

Odsazení prvního řádku ve výchozím nastaveníUmístěte kurzor kamkoli do odstavce.Na kartě Domů klikněte pravým tlačítkem myši na styl Normální a zvolte Změnit.Vyberte Formát apak zvolte Odstavec.Na kartě Odsazení a mezery v části Odsazenívyberte První řádek.Klikněte na OK.Znovu vyberte OK.

Jak zarovnat odstavec do bloku

Zarovnání textu do blokuKlikněte na libovolné místo odstavce, který chcete zarovnat do bloku.Na kartě Domů klikněte ve skupině Odstavec na zarovnat text do bloku .

Jak se dělá konec odstavce

Pro vložení konce odstavce se jednoduše používá klávesa "Enter". Konce odstavce jsou však používány i pro nastavení stylů. Každý odstavec tak má svůj styl a je možné pak rozlišit, zda se jedná o běžný text, nebo se jedná např. o nadpis.

Co je to odstavce

Odstavec by se dal stručně charakterizovat jako souvislý blok textu, oddělený od dalších bloků textu, od dalších odstavců. Tvoří základní soudržný textový blok, na který se dá pohlížet jako na samostatný element v dokumentu.

Co nesmí být na konci Radku

Předložky a spojky na koncích řádků, tvrdá mezera

Na konci řádku nesmí zůstat jednopísmenná předložka v, s, k, z, u, o, nejlépe ani spojka i, malé a se toleruje.

Kdy zarovnat do bloku

Význam: Zarovnání do bloku – způsob zarovnání textu tak, že řádky v odstavci mají začátek i konec řádků přesně pod sebou. Poslední řádek je zpravidla zarovnán do leva. Textové editory toho dosahují pomocí rovnoměrného zvětšování mezislovních mezer.

Jak se zbavit spojky na konci řádku

Typickým problémem většiny bakalářských a diplomových prací je přítomnost předložek, spojek a krátkých slov na konci řádků. Všechny krátké předložky a spojky by měly být svázány pevnou mezerou (shift + mezerník) s následujícím slovem.

Kdy se používá spojovník

Spojovník píšeme na počátku částí slov nebo skupin písmen, které připojujeme k jiným, např. přípona ‑ismus, spojka ‑li, nebo na konci slov, která mají pokračování jinde, např. dvou‑ až třílůžkový pokoj (v textech administrativní povahy lze i 2‑ až 3lůžkový pokoj).

Proč Nezarovnávat do bloku

Zarovnání do bloku upravuje text tak, aby se oba okraje řádků srovnaly hned pod sebe. Aby k tomu došlo, systém hýbe s mezerami mezi slovy uprostřed řádku. V počítači podobné rozdíly tolik nebijí do očí, protože máte dost širokou obrazovku. Mobil podobný luxus nenabízí.

Co nesmí být na konci řádku

u, k, o, s, v, z, a, i se nikdy nenechávají na konci řádku samostatně. Nejčastějším řešením je oddělení předložky na nový řádek pomocí enteru – a to je chyba! Pro pevné spojení předložky s následujícím slovem (pro společné zalomení řádku) se používá tzv. pevná mezera, kterou napíšete pomocí klávesové zkratky Alt+0160.

Jaká písmena nemají být na konci řádku

Jednopísmenné předložky (k s v z o u) a spojky (a i) nesmějí zůstávat na konci řádku. Mezi písmeno a slovo vložíme pevnou nezalomitelnou mezeru.

Jaký je rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou

Spojovník je krátká vodorovná čárka (-, na klávesnici je obsažena), která se v češtině užívá, pokud chceme vyjádřit, že spojené výrazy tvoří těsný významový celek. Na rozdíl od pomlčky se nikdy neodděluje mezerami z obou stran.

Jak vložit spojovník

Klikněte do slova na místo, kam chcete vložit nepovinný spojovník. Stiskněte kombinaci kláves CTRL+spojovník.

Jak označit odstavce

Pokud chcete vybrat odstavec, umístěte kurzor na začátek odstavce a stiskněte Ctrl+Shift+šipka dolů.

Jak odstranit spojku na konci řádku

Jednopísmenné předložky a spojky jako jsou např. u, k, o, s, v, z, a, i se nikdy nenechávají na konci řádku samostatně. Nejčastějším řešením je oddělení předložky na nový řádek pomocí enteru – a to je chyba!

Jak používat spojovník

Spojovník (‑) je krátká vodorovná čárka (pozor na záměnu s pomlčkou –⁠⁠⁠ viz Pomlčka). Nenaznačuje‑li spojovník neúplné slovo, píše se bez mezer mezi výrazy, které spojuje. V češtině tento znak užíváme tehdy, chceme‑li vyjádřit, že jím spojené výrazy tvoří těsný významový celek.

Kdy psát pomlčku a kdy spojovník

Pomlčka se taktéž značí vodorovnou čárou, vypadá takto –, ale je delší než spojovník a ve většině případů bývá oddělena mezerami po obou stranách. Nejčastěji se větě používá pro rozdělení části projevu, čili místo čárky, před a za vsuvkou nebo u přístavku. Někdy také značí přestávku v řeči nebo uvozuje přímou řeč.

Kde by měla být pevná mezera

Jde o jeden z tzv. bílých znaků. Funguje jako běžná mezera s výjimkou toho, že při automatickém zalomení textu do řádků programy pro zpracování textu v této mezeře řádek nezalomí. Používá se proto tam, kde je rozdělení dvou slov (čísel, symbolů) na různé řádky nežádoucí.

Kdy se používá pomlčka

Obvykle bývá užívána ve funkci oddělování částí projevu (např. místo čárky ohraničující vsuvku či přístavek), vyjádření rozsahu, vztahu nebo vyznačení přestávky v řeči (k zesílení platnosti lze použít i více pomlček za sebou), dále i pro uvození přímé řeči a pro vyjádření celého čísla při psaní peněžních částek.