Jaké maso na biftek?

Z jakého masa je nejlepší steak

Nejlepší maso na steak je ze svíčkové nebo z roštěnce. Můžete však použít i maso z kýty, jako je např. květová špička.
Archiv

Jak spravne udělat biftek

Na suchou rozpálenou pánev pokládáme biftek a ze všech stran restujeme. Doba restování záleží na tom, jak máte biftek rádi. Já restuji cca 2 minuty z každé strany. Po opečení dávám biftek ještě na 5 minut do vyhřáté trouby na 170°C.

Z jakého masa je rumpsteak

Zadní kýta (Rumpsteak) – Steak ze zadního hovězího masa, z květové špičky.
Archiv

Jak smažit biftek

Steak se smaží zprudka, jen krátkou dobu – stačí minuta z každé strany. Maso je pak zvenku hotové, ale uvnitř polosyrové až krvavé. Středně propečený steak je patrně nejoblíbenější, všechno maso je hotové, jen ve středu narazíte na narůžovělou část. Smažit ho musíte čtyři minuty z každé strany.
Archiv

Jaké vepřové maso na steak

Doporučené vepřové maso vhodné ke grilování:

vepřová panenka. vepřové krkovička. vepřová žebírka. vepřové mleté maso.

Co je to rumpsteak

Rump steak se krájí z vykostěné horní části hovězí kýty, respektive květové špičky, která patří k nejoceňovanějším částem zadního hovězího masa. Poskytuje velmi chutné a libové maso, které se skvěle uplatní na grilu, ale i v mnoha dalších úpravách.

Jak naložit maso na biftek

Svíčkovou nakrájíme na 2-3 cm špalíky, otevřenou dlaní naklepeme, osolíme, opepříme. Pepř vtlačíme do masa, potřeme olivovým olejem a dáme na hodinu odležet do ledničky. Na rozpáleném tuku opečeme 3-4 minuty z každé strany a při této délce pečení máme středně propečený biftek (médium).

Jak udělat šťavnaté maso

Pokud dáváte přednost libovějšímu masu, kupte velkou plec, malý nebo velký ořech, případně vrchní šál – ty před pečením prošpikujte slaninou nebo špekem. Na pečeni se taky hodí partie, které obsahují šlachy – díky kolagenu bude maso šťavnaté a chuťově výrazné. Taková je například kližka, husička a karabáček.

Co je to flank

Flank steak je řez masa ze spodních břišních svalů neboli z hovězího pupku. Čeští řezníci jej označují také jako zrcátko. Sval je během života zvířete velmi aktivní, maso z něj je optimálně prorostlé tukem a je vláknité. Je to dlouhý a plochý plátek masa s charakteristický jasně červenou barvou.

Co je to falešná svíčková

Kulatá plec, zvaná taktéž jako falešná svíčková, je chuťově výborné maso jak pro rychlé opékání, tak pomalé dušení. Z masa vytvoříte skvělé omáčky, hodí se na špikování a dokonce i na malé steaky. Maso je vhodné na steaky, do každé omáčky a namleté pak do hamburgerů. Vybrat si můžete také datum odběru.

Jak udělat biftek médium

Medium (středně propečený), 3,5–5 min: Jádro steaku je narůžovělé, šťáva růžová. Medium well (téměř propečený), 4–6 min: Maso je rovnoměrně růžové, šťáva světle růžová až šedá. Well done (dobře propečený), 4–8 min: Steak je rovnoměrně zčervenalý do hněda, šťáva světle šedá až čirá.

Co je lepší plec nebo kýta

Plec je vyvážené maso, má ideální poměr libového a tučného masa, hodí se všude tam, kde by byl bůček příliš tučný a kýta příliš suchá. Díky obsaženému tuku není třeba ji na začátku prudce opékat, zůstane šťavnatá i bez tohoto kroku.

Jak udělat vepřový biftek

Maso naklepeme, osolíme z obou stran, z jedné strany opepříme, z druhé potřeme hořčicí a posypeme nakrájenou cibulí. Smažíme z nepotřené strany ve velké vrstvě oleje – delší dobu, aby byl řízek usmažený naskrz. Nakonec vyndáme a necháme zbytečný olej okapat nebo vsáknout do ubrousku.

Jakou omáčku ke steaku

Můžete se pustit do omáček teplých, z čerstvých bylinek, anebo do exotických kombinací s majonézou.Kávová omáčka z Kantýny.Chimichurri.Pepřová omáčka z Čestru.Koriandrová majonéza z Brasileira.Teriyaki z Brasileira U Zelené žáby.

Jak dlouho se dělá biftek

Pečení v trouběRare (krvavý steak) – kolem 23 až 26 minut na cca 58°C.Medium rare (středně krvavý steak) – 26 až 32 minut na cca 67°C.Well done (propečený steak) – 32 až 36 minut na cca 72°C.

Co dělat aby bylo maso měkké

Tuhé maso. I to nejtvrdší maso změkne, když ho den předem naložíte. Pokud nechcete použít marinádu, stačí olej, důležité je ale přidat trochu jedlé sody. Když nemáte čas maso naložit, stejného efektu dosáhnete, když k němu při dušení přidáte lžíci octa, případně trochu koňaku, vodky nebo rumu.

Co je to flap steak

Hovězí pupek alias Flap steak

Flap steak, nebo také sirloin je prostřední část pupku, nachází se mezi Hangerem a Flankem. Je to krásný kus masa s výrazně tlustými vlákny a šťavnatou chutí. Je skvělý pro přípravu stejků, ale doporučujeme po grilování nakrájet na tenké plátky, proti vláknu samozřejmě.

Jak se dělá rumpsteak

Steak jemně pomažeme olivovým olejem, opepříme, posypeme lístky rozmarýnu a na poslední chvíli, těsně před vložením na pánev jej osolíme a v dlani vytvarujeme do kompaktního tvaru. Pro dosažení střední propečenosti masa jej opékáme 2 minuty z každé strany, chceme-li stejk krvavý, postačí z každé strany minutu.

Co je kulatá plec

S kulatou plecí se můžete setkat také pod názvem falešná svíčková, který si vysloužila díky podobnosti s touto oceňovanou částí hovězího masa. Kulatá plec se nachází v přední části hovězí čtvrti a v kuchyni se uplatní na bezpočet způsobů.

Co je veprova svíčková

Jedná se o vysoce kvalitní, šťavnaté zadní maso. Dělí se podle částí na špičku, palec a střed. Vepřová svíčková se častěji nazývá panenka nebo panenská svíčková a označuje vepřové maso, obdobný sval u prasete domácího.

Jak se pozná médium

Rare – cca 51°C, uvnitř stále do červena zbarvený Medium rare 54-56 °C, vnitřek je zbarven do růžova. Medium – 61-65 °C teplý, střed by měl stále zůstat narůžovělý Well done – více než 70 °C, steak je propečený zcela do hnědé barvy.

Jak dlouho se udí kýta

Příprava kvalitního uzeného masa vyžaduje minimálně 15 dní. Od výběru a úpravy masa z vlastního chovu, nasolení kuchyňskou solí a potření česnekem, sedmý den zalejeme slaným lákem a 15 den konečně dáme do udírny a na bukovém dřevě udíme.

Jaké je nejlepší vepřové maso

Panenka je nejkvalitnější vepřové maso, které je výborné na minutkovou úpravu třeba v podobě medailonků. Méně libová je pak krkovička a vepřový bok. V restauracích se můžeme setkat také s gurmánskou úpravou vepřových žebírek či kolen. V potravinářském průmyslu se dále využívá také vepřová hlava, nožičky či lalok.

Jaké koření na vepřový steak

Plátky vepřového masa osolíme, posypeme drceným pepřem a opečeme z obou stran v pánvi na lžíci rozpáleného oleje. Aby byly steaky dobře propečené, ale šťavnaté, opékáme je po každé straně asi 4-5 minut a uchováme je v teple.

Jak dlouho dělat vepřový steak

Steaky promasírujte, položte na gril nebo pánev a z každé strany opékejte 2 minuty. Postup zopakujte ještě jednou. Celkem by masu mělo na rozpáleném grilu stačit 8–10 minut opékání. Maso dejte z grilu na talíř a nechte ho chvíli odpočinout.