Jaké maso na ovar?

Jak dlouho vařit maso na ovar

Postup: Připravit si vynikající ovar je opravdu jednoduché. Stačí jen maso vložit do hrnce, zalít jej vodou tak, aby bylo ponořené, poté přidat koření a vařit pod pokličkou asi 2 či 2,5 hodiny. Tip: V papiňáku to trvá jen zhruba hodinu.

Co se dává do ovaru

Ovar. Do ovaru se dává libové i tučné maso a také vnitřnosti. Vše se vaří v osolené vodě s kořením (nové koření, celý pepř, bobkový list, cibule). Pak se přidávají i jelita, jitrnice a tlačenka a vše se společně dovaří.

Jak dlouho se vaří koleno na ovar

Vychladlé kolena nakrojíme na několika místech až ke kosti, potřeme marinádou, podlijeme vývarem z kolena, přidáme 5 česneků a 4 poloviny cibule a přikryté pečeme cca 1,5 hodiny za častého podlévání na 200°C.

Jak se jí ovar

Rozpůlenou hlavu očistěte, zbavte zbylých štětin, vyřízněte zvukovody a důkladně ji vyperte ve vodě. Vložte ji pak do hrnce s vroucí vodou, přidejte na čtvrtiny pokrájenou cibuli, pepř a sůl a vařte doměkka. Uvařenou vyjměte, vykostěte a podávejte na nahřátých talířích.
ArchivPodobné

Jaké koleno na ovar

Vepřové koleno kupujeme raději ze zadní kýty, má více masa. Ovar vařím vždy k večeři, polévku nechám do druhého dne zchladnout, pak z ní seberu snadno tuk a uvařím polévku podle chuti. Recepty se hodí hlavně pro singl, ale i pro malou rodinu (a velké koleno)!

Co s vývarem z ovaru

Pokud nám zbylo z ovaru i maso a nejenom vývar, můžeme ho do polévky také nakrájet. Pokud máme rádi ve vývaru nějakou zavářku, do vroucí polévky vmícháme rozšlehané vejce a necháme ho srazit. Na talíři horkou polévku dozdobíme pažitkou nebo petrželkou a podáváme.

Jak zpracovat ovar

Ovar se tradičně podává s hořčicí, můžete se nechat trochu unést a naservírovat více druhů. Na talíři pak nesmí chybět ani křen. Oblíbená je především takzvaná vejmrda, tedy nastrouhaný křen smíchaný s jablkem. Ideální přílohou je čerstvý voňavý chléb, popřípadě lze maso konzumovat jen tak.

Které koleno na ovar

Vepřové koleno kupujeme raději ze zadní kýty, má více masa. Ovar vařím vždy k večeři, polévku nechám do druhého dne zchladnout, pak z ní seberu snadno tuk a uvařím polévku podle chuti. Recepty se hodí hlavně pro singl, ale i pro malou rodinu (a velké koleno)!

Jak správně udělat ovarové koleno

Postup:Chlupů zbavené, opálené koleno vložíme do hrnce s vodou.Přidáme kuličky nového koření a pepře, na půlky překrojenou cibuli a bobkový list.Vaříme doměkka, v hrnci dle velikosti kolena, až 3 hodiny (pokud budeme vařit maso v tlakovém hrnci, snížíme dobu vaření až na polovinu).

Co je ovarová polévka

Polévka připravovaná při domácí zabijačce. Někde se do ovarové polévky při zabijačce dělají játrové kuličky, například u nás se dělala dvojí, ženské měly rády kuličky, chlapy zase kroupy.

Co s vodou z ovaru

Pokud nám zbylo z ovaru i maso a nejenom vývar, můžeme ho do polévky také nakrájet. Pokud máme rádi ve vývaru nějakou zavářku, do vroucí polévky vmícháme rozšlehané vejce a necháme ho srazit. Na talíři horkou polévku dozdobíme pažitkou nebo petrželkou a podáváme.

Jak upéct ovarové koleno

Postup přípravy

Vaříme pomalu cca 1 hodinu, poté necháme v teplém vývaru přikryté vychladnout. Vychladlé koleno nakrojíme na několika místech až ke kosti, potřeme marinádou, podlijeme vývarem z kolena, přidáme 5 stroužků česneku a 4 poloviny cibule. Přikryté pečeme cca 1,5 hodiny za častého podlévání na 200 °C.

Co k Varenemu kolenu

Postup přípravy

Marinádu připravte smícháním oleje s pivem, hořčicí, medem, utřeným česnekem a nasekanou chilli papričkou. Marinádu dochuťte solí a pepřem. Koleno pečte při 180 °C dozlatova, asi 45 min. Podávejte s chlebem, hořčicí a křenem.

Jak se dělá ovarová polévka

Ovarový vývar zbavíme tuku. Přidáme očištěnou zeleninu nakrájenou na hrubší nudličky nebo v nastrouhané podobě, jemně nakrájenou cibuli a povaříme. Uvaříme kroupy, až jsou měkké, a přidáme do vývaru se zeleninou. Polévku dochutíme česnekem utřeným se solí, pepřem a majoránkou.

Jak se dělá uzená polévka

Uzené krátce opláchneme vodou a dáme vařit spolu s nakrájenou zeleninou a kořením. Po uvaření vyndáme maso (kosti obereme) a nakrájíme, vyndáme také koření. K polévce přidáme sůl, pokud je třeba, a přivedeme k varu. Na pánvičku dáme olej, přidáme mouku a usmažíme jíšku, kterou vmícháme do vařící se polévky.

Jaká zelenina se dává do uzené polévky

Surovinyuzená žebra (maso, kosti)mrkev.celer.pórek.petržel.cibule.1 1 bobkový list.kuličky 3 kuličky nového koření

Čím zahustit uzenou polévku

Uzená polévka je známá pro svou výraznou chuť a vydatnost. Dřív se připravovala s praženou krupicí, dnes se do ní jako zavářka dávají nejčastěji kroupy.

Kdy pridat bylinky do polévky

Tvrdší bylinky, jako je například bobkový list, rozmarýn, šalvěj, tymián nebo levandule, naopak potřebují povařit, aby své aroma vůbec uvolnily. Nebojte se jak tak do pokrmu přidat hned na začátku přípravy. Použít samozřejmě můžete bylinky sušené, ale mnohem lepší jsou ty čerstvé.

Jak dlouho se vaří uzené maso

Čím libovější maso koupíte, tím lépe bude vypadat nakrájené na plátky. Vyberte si uzenou pečeni, kýtu nebo plec. snadno zapamatovatelné pravidlo zní: na kilo uzeného počítejte s jednou hodinou varu a zhruba 1 litrem vody na zalití.

Co přidat do uzené polévky

Uzené maso vložíme do studené vody, přidáme rozkrojenou jednu cibuli, na čtvrtky nakrájenou mrkev a petržel, na kostky nakrájený celer, nové koření, pepř a bobkový list.

Proč je maso z udírny tuhé

Špatná doba uzení

Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.

Jak poznat že je uzené maso hotove

Dřevo na uzení je třeba pečlivě vybírat. Musí být zcela vyschlé a nejlépe z ovocných stromů. Pro přikládání je ideální bukové nebo dubové dřevo. Hotové maso poznáte nejlépe podle barvy, pokud byste mu nedali dostatek času, bude vám hotový produkt plesnivět, pokud byste na něj naopak zapomněli, získá hořkou pachuť.

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Jak správně topit v udírně

Výrobky vložíme do udírny vyhřáté na cca 30-40°C, dále je necháme oschnout. Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla.

Čím topit v udírně

V dřevěných udírnách lze topit dřevem, štěpkou i pilinami

Co se týče univerzálnosti topiva, tak jsou na tom nejlépe dřevěné udírny s kovovým topeništěm, ve kterých lze topit dřevem, štěpkou i pilinami. Velmi často jsou také udírny tohoto typu vyráběny svépomoci.