Jaký materiál na pánev?

Z jakého materiálu je nejlepší pánev

Přestože současné nepřilnavé povrchy jsou vysoce odolné vůči oděru, doporučujeme vám používat náčiní ze silikonu nebo dřeva, pánve vám vydrží déle. Rozhodně v nich ovšem nekrájejte ani nepoužívejte žádné ostré předměty.
Archiv

Jaká povrch pánev je nejzdravější

Litinové pánve jsou pánve na celý život. Litina dokáže mnohem lépe akumulovat teplo a zejména intenzivně a rovnoměrně teplo vyzařovat. Z tohoto hlediska je tedy vaření v litině úspornější na energii. Další výraznou předností je zdravé a ekologické vaření.
Archiv

Která pánev je nejlepší

Testy pánví 2023 – vítěz testu nejlepší pánev

1. Tefal Ingenio Preference sada L9409032 – 28 + 24cm hodnocení 1,3
2. Tefal Duetto G7320434 – 24cm hodnocení 1,7
3. Fissler Pánev Senso Red – 28cm, více… hodnocení 2,0
4. ZWILLING Madura Plus – 20cm hodnocení 2,1
5. WMF Profi – 28cm hodnocení 2,3

Archiv

Jaký povrch pánve

Ať už si vybíráte jakoukoliv pánev, vždy by měla mít nepřilnavý povrch. Pokud nevěříte teflonu, sáhněte po pánvích s keramickým povrchem. Tvoří jej několik vrstev keramických částic a povrch je nejen nepřilnavý, ale také odolný vůči vysokým teplotám.
Archiv

Jakou pánev bez teflonu

Keramické pánve však mají svoje nesporné výhody. Díky vodivému hliníkovému jádru je odezva na změny teplot rychlá, díky tomu máte celý proces vaření dokonale pod kontrolou. Keramika je odolná, snadno se udržuje a nepoškrábate ji tak snadno jako teflon.

Čím nahradit teflonovou pánev

Každý ví, že na teflonu musí míchat potraviny speciálním náčiním. Dnes někteří výrobci připouštějí, že u nádobí, které má větší počet teflonových nánosů, lze použít i špachtličky z tupého kovu. Kdo však chce vařit na své pánvi déle, dá stejně přednost špachtličce dřevěné nebo plastové.

Co místo teflonové pánve

Dnes někteří výrobci připouštějí, že u nádobí, které má větší počet teflonových nánosů, lze použít i špachtličky z tupého kovu. Kdo však chce vařit na své pánvi déle, dá stejně přednost špachtličce dřevěné nebo plastové.

Jak poznat teflonovou pánev

PFOA free = Teflonový povrch. PFOA-, APEO-, BPA-free = Teflonový povrch (pokud zkratka není PTFE, tak se nikdy nevylučuje, že jde o Teflon, naopak) V případě granitových, diamantových a jiných názvů povrchů je lepší si dohledat výrobce povrchu a najít informace u něj, může se jednat o obě varianty.

Jak škodí teflon

Od teploty 360 stupňů Celsia se z teflonu začíná uvolňovat směs velmi nebezpečných výparů, mezi které patří například plyn PFIB. Tyto výpary se usazují v plicích a způsobují podobné symptomy jako chřipka. Pro lidské zdraví působí PFIB jako potenciální karcinogen.

Jakou nepřilnavou pánev

Nepřilnavý povrch – jeden z nejznámějších nepřilnavých povrchů je teflon. Při teplotě nad 250 °C však u něj může docházet k únikům zdraví škodlivých látek. Při vaření však zpravidla takto vysokých teplot nedosáhnete. Kovové náčiní levné teflonové pánve poškodí, ty kvalitní však nikoli.

Proč nepoužívat Teflon

Při poškození teflonu se může uvolňovat kyselina perfluorooktanová (PFOA), která je zdraví škodlivá. Jednak se velmi špatně rozkládá, a tudíž se shromažďuje v těle lidí i životním prostředí, jednak je potenciální lidský karcinogen (rakovina jater) a je to látka, která může způsobovat neplodnost.

Jak škodí Teflon

Od teploty 360 stupňů Celsia se z teflonu začíná uvolňovat směs velmi nebezpečných výparů, mezi které patří například plyn PFIB. Tyto výpary se usazují v plicích a způsobují podobné symptomy jako chřipka. Pro lidské zdraví působí PFIB jako potenciální karcinogen.