Jaké materiály lze pájet?

Čím se páji

Materiál ohřejeme plamenem na pracovní teplotu a přidáme pájku, která difúzí zateče do pájeného spoje. Při tvrdém pájení se obvykle používá pájka a tavidlo, nebo pájky obalené tavidlem. Tvrdé pájky jsou vhodné pro pájení kovů s teplotou tavení nad 1000°C s požadavkem na vyšší mechanickou a tepelnou odolnost.
Archiv

Co se používá k pájení

Pro pájení elektroniky se používá eutektická slitina s 37 % olova a 63 % cínu. Její teplota tání je 183 °C. Výhodou eutektické slitiny je hlavně to, že tuhne bez přechodových fází, ve kterých v neeutektických slitinách v jistém rozmezí teplot vedle sebe existují jak pevná fáze tak i tekutá.
Archiv

Jak vyrobit pájecí kapalinu

Kyselina solná je ke koupi běžně (podstatně levnější), do ní se nastříhají kousky plechového pozinku na okapy, a po čase (den ) se to trochu zředí 1:1 až 1:10 destilovanou vodou (i obyčejnou). A máme Pájecí kapalinu na nerez za desetinu ceny (půllitr kyseliny stojí asi dvacku).

Jak pájet pozinkovaný plech

Pájení je určitě progresivní technologie, která se dá dobře zvládnout a musí být podpořena především kvalitními prostředky: Pájka – pro pájení používáme kvalitní olověno-cínovou pájku. K pájení titanzinku doporučujeme měkkou pájku s obsahem cínu 40%.
ArchivPodobné

Čím pájet

Pájení natvrdo

Jako tavidlo se používá salmiak, chlorid zinečnatý nebo borax. Jako pájka slouží kromě stříbra slitina mědi a zinku (mosaz). Tavicí teplota je zde závislá na obsahu mědi v pájce (čím více mědi v pájce, tím vyšší tavicí teplota a naopak).

Jak se naučit pájet

Pájení spoje: Na spoj aplikujte současně pájedlo a pájku. Nechejte pájku roztéct po celém spoji, aby mohlo působit tavidlo. Do spoje naneste přiměřené (dostatečné) množství pájky, avšak ne mnoho; pájka nesmí přetéct kolem. Pájení nesmí trvat déle, než několik vteřin, jinak pájka zoxiduje a vytvoří studený spoj.

Na jakou teplotu pájet

Ideální teplota pro většinu užití je tedy zhruba 303°C, ta zajistí, že bod tání cínu bude dosažen nejen na hrotu pájky, ale i v celém objemu cínu. Zvýšení teploty o každých 10°C sníží dle výrobců životnost pájecího hrotu na polovinu.

Co je to Flux

FLUX pro pájení SMD Nezbytná pájecí pasta pro úspěšné a rychlé výměny SMD integrovaných obvodů. Zamezuje tvorbě cínových můstků a po dobu pájení přidržuje obvod na požadovaném místě. Používá se obdobně jako kalafuna, bezoplachové neagresivní tavidlo.

Co to je kalafuna

Kalafuna je destilační zbytek z pryskyřice borovic nebo získávaný při výrobě buničiny. Název je odvozen od starořeckého ionského města Kolofónu, které proslulo spolu s Chiem především vývozem pryskyřice.

Jak se páji kabely

Do spoje naneste přiměřené (dostatečné) množství pájky, avšak ne mnoho; pájka nesmí přetéct kolem. Pájení nesmí trvat déle, než několik vteřin, jinak pájka zoxiduje a vytvoří studený spoj. Oddalte pájedlo a čekejte: jakmile se vytvoří pájený spoj, pájedlo i pájku (pájecí drát) oddalte a spoj nechejte ztuhnout.

Jak správně pájet

Do spoje naneste přiměřené (dostatečné) množství pájky, avšak ne mnoho; pájka nesmí přetéct kolem. Pájení nesmí trvat déle, než několik vteřin, jinak pájka zoxiduje a vytvoří studený spoj. Oddalte pájedlo a čekejte: jakmile se vytvoří pájený spoj, pájedlo i pájku (pájecí drát) oddalte a spoj nechejte ztuhnout.

Jak pájet plošné spoje

Pájku držte šikmo k plošnému spoji a pokud máte špičatý hrot, používejte spíše stranu špičky hrotu a nikoli špičku, která má velice malou plochu. Poté se koncem trubičkové pájky s obsahem tavidla dotkněte pájeného místa, ale zatím nikoli hrotu pájky.

Jak pájet pro začátečníky

Pájedlo a pájku používejte současně: Jedním z pravidel správného pájení je přiložení pájedla a pájky na pájený spoj současně. Nikdy nenechávejte pájku (pájecí drát) roztavit na hrotu a teprve potom ji nenanášejte na pájený spoj.

Co to je tavidlo

Jako tavidlo se v metalurgii označuje chemická látka, jejímž úkolem je působit jako čistidlo při tvrdém či měkkém pájení nebo při svařování, s cílem odstranit zoxidované kovy z míst, která se spojují.

Jak pájet bez kalafuny

Pro pájení kovů či jejich slitin existují též speciální tavidla, která se prodávají ve formě roztoků v lahvičkách s aplikátorem. Můžete tak koupit tavidla pro nikl, hliník, nerez, atd.

Jaký je rozdíl mezi pájením a svařováním

Tvrdé pájení, na rozdíl od svařování, vytváří hladké spoje s pravidelnými housenkami, takže je tato metoda vhodná tam, kde je rozhodující kosmetický vzhled. V porovnání se svařováním vytváří díky nízké teplotě zpracování spoje s minimálním zbytkovým napětím a tepelnou deformací.

Jak poznat studeny spoj

Studený spoj lze poznat poměrně snadno. Takový spoj není lesklý, ale šedivý nebo matný a vykazuje větší zrnitost. Pokud je odhalen studený spoj, je třeba ze spoje odstranit pájku a při opakovaném zapájení dbát na správné provádění nového spoje.

Jaký je nejlepší cín na pájení

klasika drot cinu( priemer 1mm a 2,5 mm ) a kalafunu v tegliku, po spajkovani ocistit liehom a je to !

Kdy taje cín

Cín
Termodynamické vlastnosti
Teplota tání 231,93 °C (505,08 K)
Teplota varu 2602 °C (2 875,15 K)
Elektromagnetické vlastnosti

Na co je pájecí houba

Buničitá houba pro čištění povrchu hrotu mikropájky od zoxidované pájecí slitiny. Tento rozměr hubky je používaný zejména u stanic BAKON. Vždy používejte spongii navlhčenou. Rozměry jsou platné po prvotní aktivaci houbičky vodou.

Jak vypadá studený spoj

Studený spoj lze poznat poměrně snadno. Takový spoj není lesklý, ale šedivý nebo matný a vykazuje větší zrnitost. Pokud je odhalen studený spoj, je třeba ze spoje odstranit pájku a při opakovaném zapájení dbát na správné provádění nového spoje.

Co je to studený spoj

Studený spoj (užívané někdy i anglické názvy weld line, knit line nebo meld line) je ve vstřikování plastů spoj ve tvářeném výrobku, v kterém se stýkají dva nebo více proudů materiálu ve formě, v které se výrobek tvářel. Jedná se o vadu výrobku, nedokonalý svar, který se projevuje zeslabením pevnosti na tomto spoji.

Jakou pájku vybrat

Nejlepší páječky

Pořadí Název Hodnocení
1. TOOLCRAFT MD -30WBPP ⭐ 96 %
2. EXTOL INDUSTRIAL 8794520 ⭐ 95 %
3. TIPA ZD-99 ⭐ 90 %
4. TOOLCRAFT 588527 ⭐ 84 %

Jak se tezi cín

Propírání i pražení rudy se obvykle několikrát opakuje. Tím způsobem se obohatí cínová ruda na obsah až 70 % cínu. Z cínovce se získává kov redukcí uhlím v peci. V Čechách v Krupce je v provozu jedna šachtová pec , která se plní střídavě dřevěným uhlím a rudou.

Jak vyčistit pájku

Po každém použití pájecí hrot otřete o mírně navlhčenou houbičku. Alternativně lze hrot otřít nasucho drátěnkou. Než pájedlo odložíte do držáku, vždy špičku hrotu smočte čerstvou pájkou.