Jak míchat substrát?

Jak namíchat substrát s perlitem

Pokud se chystáte vysévat, musí substrát obsahovat také hodně živin, aby mohla rostlina rychle růst. Vhodné je použití rašeliny s kompostem a pískem v poměru 2:1:2, nebo samotné rašeliny s pískem (či perlitem) v poměru 1:1, ale budete muset přidat umělá hnojiva.
Archiv

Jak namíchat substrát pro jehličnany

Substrát se doporučuje namíchat z rašeliny nebo jehličnaté hrabanky, ostrého písku a dobře vyzrálého kompostu v poměru 2:1:1. Semenáčky jehličnanů bývají napadány plísněmi, proto je lépe výsevný substrát sterilizovat.

Jak spařit substrát

Doporučuje se chvíli péct v troubě na 220 °C, lze použít mikrovlnku (i když je to poněkud zapáchající metoda), substrát lze také spařit vařící vodou (přelitím svařenou vodou). Eliminuje se tak nakažení rostlinek plísněmi a houbami, na což jsou zejména klíčící rostliny velice citlivé.

Jak namíchat substrát na výsev

Výsevní substrát můžeme namíchat např. z rašeliny s kompostem a pískem v poměru 2:1:2. Rašelinu, kompost a perlit 1:1:1 či samotnou rašelinu s pískem nebo perlitem v poměru 1:1 s přídavkem umělých hnojiv.
Archiv

Na co se používá perlit

Pro svou nízkou hustotu a díky své nízké ceně má perlit široké využití:ve stavebnictví se přidává do lehkých omítek, malt, izolací, stropních tvárnic a filtrů.v zahradnictví se perlit používá jako doplněk půdy nebo samostatně jako médium pro hydroponii nebo při množení rostlin řízky.

Jak šít do perlitu

Semínka lze vysévat do perlitu a výsevní nádobu umístit na teplé místo. Papriky nejlépe klíčí při teplotách nad 22 stupňů. Nesmíme být nedočkaví, proces trvá minimálně 8 dnů (pokud osivo namočíme před výsevem na 1 den do teplé vody), obyčejně však 2-3 týdny. Klíčící rostlinky přepichujeme do misek se substrátem.

Jak vysévat semena smrku

Výsev smrku krok za krokem

Vyčištěnou nádobu vyplňte sterilizovanou směsí rašeliny (jehličnaté hrabanky), dobře vyzrálého kompostu a ostrého písku v poměru 2 : 1 : 1. Semena rozložte s dostatečnými rozestupy na substrát a zasypte pískem ve vrstvě, která odpovídá dvoj až trojnásobku průměru semen.

Jaká půda pro jehličnany

Půda. Většina jehličnanů dává přednost neutrálním, případně mírně kyselým půdám. V půdách se zásaditou reakcí se bude dařit například jen tisu, borovici černé nebo smrku omorice (Picea omorika). Ideální jsou mírně vlhké půdy, ne však přemokřené.

Jak zbavit substrát škůdců

Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.

Jak Propaření substrátu v mikrovlnce

Na substrát v sáčku nalejeme vodu v množství asi 0,2 l na litr substrátu a substrát v sáčku (zvenku) promneme, aby vlhkost byla všude rovnoměrná. Sáček uzavřeme a to tak, že ho jednou přehneme a vzniklý přehyb stáhneme gumičkou, nad substrátem ponecháme asi dvojnásobek objemu substrátu volného prostoru.

Proč nepoužívat rašelinu

Pokud se plocha rašelinišť na světě výrazně sníží, úměrně tomu vzroste riziko záplav a dojde k obrovskému skleníkovému efektu. Někteří odborníci tvrdí, že rašeliniště jsou pro zadržování oxidu uhličitého dokonce zásadnější než deštné pralesy, o kterých se v této souvislosti v posledních letech často hovoří.

Jak míchat kompost

Aby byl kompost kvalitní a fungoval, jak má, měl by být dusík (N) a uhlík (C) v kompostu ve správném poměru – tj. 1:20-30. Každá látka má trochu jiný poměr dusíku a uhlíku. Například tráva, odpad z kuchyně a kravský hnůj má 1:20, listí 1:50, jehličí 1:70, sláma 1:100, kůra 1:120, dřevo 1:200 a piliny mají 1:500.

Jak namíchat substrát pro pokojové květiny

Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.

Jak zakořenit v perlitu

Perlit je pro řízkování vhodnější, protože v něm nedochází k přelití rostlin. Takto zasazeným řízkům udržujeme vyšší teplotu až do 25°C a zaléváme je jednou za dva až tři dny. Nezakrýváme, necháváme volně větrat, pro potlačení houbových chorob je nutné ošetření fungicidem, nejlépe zálivka Previcurem.

Jak dlouho rostou smrky

Jak dlouho roste

Smrk pichlavý většinou doroste na plantáži do požadované výšky 180 centimetrů za 10 až 11 let. Smrk ztepilý musí růst 9 až 10 let, aby dosáhl zmíněné výšky. Borovice černá potřebuje k 180 cm 7 až 8 let. Borovice lesní roste rychle, k dosažení této výšky jí stačí pouhých 6 až 7 let.

Jak je vysoký smrk

Dorůstá výšky až 50 m. Jehlice jsou 10–25 mm dlouhé, 1 mm široké, na průřezu čtyřhranné a na konci zašpičatělé. Rozmnožovací orgány jsou jako u ostatních nahosemenných rostlin šišticovité.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Co dát pod smrk

Zahrady s handicapem – V jehličnatém podrostu

český název latinský název poznámka
borůvka chocholičnatá Vaccinium corymbosum opadavý keř
brusnice brusinka Vaccinium vitis-idaea stálezelený keř
pieris japonská Pieris japonica listnatý keř
vřes obecný Calluna vulgaris stálezelený polokeř

Jak zbavit hlínu smutnic

Prostě odeberte u rostlin vrchní 1-2 cm zeminy (zde se totiž nacházejí nakladená vajíčka) a následně dosypejte novým. Parazitické hlístice (rod Steinernema feltiae): nejšetrnější a nejúčinnější možností, jak zlikvidovat přemnožené smutnice je povolat do zbraně jejich přirozené nepřátele – parazitické hlístice.

Proč Kytkám hnědnou listy

Přelití U nadměrné zálivky či přelití se nám začnou tvořit na listech hnědé skvrny. Odborně se tomu říká „skvrnitost. “ Poškozené listy odstraňte, omezte zálivku a přesaďte rostlinu do čerstvého substrátu.

Jak uchovávat substrát

Nejčastěji se její ukládání řeší formou tzv. deponie, což je dočasné místo vymezené k uložení vykopané zeminy. Cena uložení výkopové zeminy na deponii se pohybuje kolem 300 korun za jeden kubík (přičemž 1 m3 výkopové zeminy váží přibližně 1,5 tuny), uložení sutě bývá asi o třetinu dražší.

Co použít místo rašeliny

Rašelina ubývá rychleji, než by nám i životnímu prostředí bylo milé. Ve většině případů přitom vůbec není zapotřebí rašelinu používat. Dá se snadno nahradit z domácích zdrojů, kompostem či štěpkou.

Které rostliny potřebuji rašelinu

Je využívána v zahradnictví, zejména k pěstování zvláštních druhů okrasných rostlin, které vyžadují kyselé, humózní půdy (například, vřes, vřesovec, rhododendron, azalky, apod.). Rašelina má dobrou nasákavost a květináče s rostlinami naplněné rašelinou snadno nasají vzlínáním roztok (voda a živiny).

Kdy se má přehazovat kompost

Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně.

Kdy zarýt kompost

Na jaře je nejlepší hnojit půdu kompostem

Prosetý kompost lze během sezóny libovolně přisypávat na záhony i bez následného zarytí, stejně jako rašelinu, která je však vhodná na zásaditější půdy.