Jak může zaměstnavatel nařídit dovolenou?

Kdy mi musí zaměstnavatel dát dovolenou

Zaměstnavatel je povinen určit zaměstnanci čerpání dovolené tak, aby dovolenou vyčerpal v celém vzniklém nároku v kalendářním roce, ve kterém mu právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.
Archiv

Jak dlouho dopředu může zaměstnavatel zrušit dovolenou

Zaměstnavatel má právo zaměstnanci zrušit dovolenou kdykoliv.

Kdy může zaměstnavatel nařídit neplacené volno

Neplacené volno však nelze zaměstnanci nařídit. Na neplaceném volnu se může zaměstnavatel se zaměstnancem pouze dohodnout. Skutečnost, že zaměstnavatel v určitém období nemůže přidělovat zaměstnancům práci podle pracovní smlouvy, nemůže řešit nařízením neplaceného volna.
Archiv

Kdy si můžete vzít dovolenou

Kdy vzniká nárok na dovolenou Nárok na dovolenou vám vznikne, pokud jste u nového zaměstnavatele odpracovali alespoň čtyřnásobek týdenní pracovní doby. Jinak řečeno, na dovolenou ve zkušební době máte nárok, když máte za sebou nepřetržitý pracovní poměr v délce alespoň čtyř týdnů.

Co dělat když mi zaměstnavatel nechce dát dovolenou

Když ale máte podezření, že firma uvádí nepravdivé důvody, nebo je třeba sama zavinila, můžete si stěžovat u oblastního inspektorátu práce. V krajním případě by rozhodoval soud. Pod provozní důvody (natož „naléhavé“) zaměstnavatel neschová úplně cokoliv.

Jak se nařizuje dovolená

Na nařízení dovolené má zaměstnavatel plné právo, měl by to ale zaměstnanci oznámit písemně a alespoň 14 dnů předem, pokud se společně nedohodnou jinak. Dalším důvodem povinné dovolené může být podle Šupeje minimalizace nákladů při ukončení pracovního poměru zaměstnance.

Kdy si můžu vzít neplacene volno

Máte nárok na neplacené volno k výkonu občanských povinností: svědků, tlumočníků, soudních znalců i a jiných osob předvolaných k jednání u soudu, správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku, při poskytnutí první pomoci, při opatřeních proti infekčnímu onemocnění, při poskytnutí …

Co delat kdyz zaměstnavatel porusuje zakonik práce

Pokud máte podezření, že váš zaměstnavatel porušuje pracovněprávní předpisy, můžete podat podnět k provedení kontroly, a to buď přímo na příslušném oblastním inspektorátu práce, nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce. Podnět je možno podat písemně poštou, osobně, telefonicky nebo elektronicky.

Jak je to s dovolenou ve zkušební době

Nárok na dovolenou a volné dny během zkušební doby nemáte. Dle zákona máte na vybrání dovolené nárok až po 60 dnech trvání nepřetržitého pracovního poměru. Zkušební doba bývá standardně 3 měsíce a je určena pro určité otestování. Jako zaměstnanec si máte vyzkoušet, jestli vás daná práce bude bavit.

Jak dlouho predem žádat o dovolenou

Čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení.

Kdy může zaměstnanec odmítnout práci

Kdy mám právo odmítnout vykonávat práci Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, která bezprostředně ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. Takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.

Jak dopředu nahlásit dovolenou

Kdy musím oznámit zaměstnavateli, že chci dovolenou Čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení.

Co dělat když zaměstnavatel neplatí zdravotní pojištění

V případě, že máte podezření nebo přímo zjistíte, že vám váš zaměstnavatel neplatí zdravotní pojištění, informujte o tom svou zdravotní pojišťovnu. Někteří zaměstnavatelé neplatí zdravotní buď z toho důvodu, že na něj prostě nemají finance anebo jsou nedbalí.

Kdo platí zdravotní pojištění v době neplaceného volna

Čerpáte neplacené volno celý měsíc

Z toho plyne, že nebudete mít žádný příjem u tohoto zaměstnavatele. Stále jste však zaměstnancem a prostřednictvím svého zaměstnavatele musíte odvést zdravotní pojištění.

Co nesmí zaměstnavatel

zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Kam se obrátit když zaměstnavatel neplatí

V tomto případě máte možnost uplatnit svoji pohledávku u insolvenčního správce nebo se s ní obrátit na krajskou pobočku Úřadu práce České republiky. Po úřadu můžete ze zákona požadovat náhradu dlužné mzdy až za tři kalendářní měsíce.

Jak dlouho můžu marodit ve zkušební době

Zrušit pracovní poměr ve zkušební době může jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel kdykoliv během zkušební doby, a to z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

Kdo určuje dobu čerpání dovolené

Podle § 217 zákoníku práce určuje čerpání dovolené zaměstnavatel. Zaměstnanec si tedy nemůže sám stanovit dovolenou. V praxi je častým zvykem sjednat si dovolenou prostřednictvím dohody, rozhodující slovo ale náleží zaměstnavateli.

Kdy vzniká nárok na dovolenou po nástupu do zaměstnání

Dle zákona máte na vybrání dovolené nárok až po 60 dnech trvání nepřetržitého pracovního poměru. Zkušební doba bývá standardně 3 měsíce a je určena pro určité otestování. Jako zaměstnanec si máte vyzkoušet, jestli vás daná práce bude bavit.

Co musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci

Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu; na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem, též ochranné nápoje.

Kam hlásí zaměstnavatel změnu adresy zaměstnance

Zaměstnavatel je povinen písemně hlásit všechny změny v údajích, které uvedl na předepsaném tiskopise, a to do 8 kalendářních dnů ode dne, kdy změna nastala. Předepsaný tiskopis obdrží zaměstnavatel na OSSZ, popř. je možno jej stáhnout z webových stránek ČSSZ.

Kdy se nemusí platit zdravotní pojištění

Zálohy neplatí ten, kdo je po celý kalendářní měsíc současně zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jeho příjmů. Státní pojištěnci neplatí jako OSVČ zálohy jen v prvním kalendářním roce své činnosti.

Na co má zaměstnanec právo

Práva zaměstnanců

Zaměstnanec má právo na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, na informace o rizicích jeho práce a na informace o opatřeních na ochranu před jejich působením; informace musí být pro zaměstnance srozumitelná.

Na co se nesmí ptát zaměstnavatel

sexuální orientace, náboženství, rasa, politika

Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.

Co dělat když vám zaměstnavatel nechce dát odstupné

Jak postupovat v případě, když zaměstnavatel nevyplatí odstupné, ačkoli zaměstnanci na ně vznikl nárok Zaměstnanec má možnost podat podnět ke kontrole dodržování pracovněprávních předpisů k místně příslušnému oblastnímu inspektorátu práce (viz příloha).