Jak mentálně odpočívat?

Jak psychicky odpočívat

Umění relaxovat a meditovat

Má tak pozitivní vliv na náš imunitní systém, současně také zmírňuje bolest a snižuje úzkost. Dáváme-li prostor k odpočinku naší mysli, hovoříme o meditaci. Dochází při ní k uklidnění mysli tím, že vědomě nedáváme prostor myšlenkám v naší hlavě, aby nekontrolovaně bujely.
Archiv

Jak správně odpočívat

Jak nejlépe odpočívat, abyste byli fit a zdraví

Aby měl odpočinek smysl a byl pro tělo přínosem, musí být velmi podobný stavu, do kterého se tělo dostává během spánku. Odpočinout si musí nejen tělo, ale i mysl. Nejlepší je úplně vypnout. Nic nedělat a na nic nemyslet.

Jak aktivně odpočívat

Aktivně odpočívat můžete různými způsoby, vždy jde ale o to najít si vhodnou činnost, která vás bude bavit a naplňovat. Aktivním odpočinkem se tedy rozumí i práce na zahrádce, pletení nebo tvorba dekorací. Každého může naplňovat něco jiného a každý má rád jinou činnost, u které dokáže i pohodlně vypnout.

Jak odpocivat po práci

Zařazuj do svých dnů cílenou práci s pozorností třeba ve formě relaxace nebo meditace.Vydávej se do přírody.Všímej si, kdy dosahuješ.Nechávej odpočívat zrak a hrej si se zbylými smysly.Zacházej se sebou tak, abys více pracoval ve stavu uvolněnosti – příjemné aktivace.
Archiv

Proč odpočívat

jednou za měsíc na prodlouženém víkendu. Pohoda a odpočinek nám dává zapomenout na zaběhlé stereotypy v práci i v osobním životě. Jsou důležité pro společné rodinné zážitky, staví nás do jiných situací a do jiných rolí. Obnovení fyzických i duševních sil je nutnou součástí každého z nás.

Jak psychicky relaxovat

Jacobsonova progresivní svalová relaxace

Najděte si místo, kde si v klidu lehnete. Zavřete oči, několikrát se nadechněte do břicha a plně vydechněte. Pak postupně s nádechem zatínejte na 2 až 3 vteřiny jednotlivé části těla. Danou část s výdechem úplně povolte a přejděte k další.

Co je to pasivní odpočinek

Pasivní odpočinek

Pasivně odpočívat de facto znamená vypnout své tělo fyzicky. Tedy například ležet na gauči nebo sedět v křesle, snít, rozvíjet své fantazie a přání, být sám se sebou ve své vlastní hlavě. Jediné, co bychom při tomto druhu odpočinku mohli dělat aktivně, je dýchání a soustředění se na něj.

Co to je odpočinek

Význam slova „odpočinek“

Odpočinek, nebo také oddych, klid. Můžeme ho popsat jako stav nebo období, kdy se vědomě rozhodneme odpočívat, načerpat nové síly a zvolníme.

Jak relaxovat po práci

Studie dokládají, že kreslení, skládání hudby, psaní či další kreativní činnosti pomáhají lidem vyrovnat se se stresem a úzkostmi. Vyberte si tak jednu, která vás bude těšit a uvidíte, že kromě zajímavého výtvoru se vám i duševně uleví.

Jak zlepšit Uzkosti

Co pomáhá na stres a nervozitu Uvolnění, zmírnění napětí, nervozity a úzkosti napomáhají mnohé tradičně užívané byliny, jako je kozlík, meduňka, chmel, levandule či třezalka. Jsou k dostání ve formě tablet, či uklidňujících čajových směsí. Výhodou je, že se mohou užívat dlouhodobě a pomáhají i zlepšovat spánek.

Jak dostat napětí z těla

Napětí se během chvilky zbavíte také pomocí zívání a protahování. Nejdřív začněte kroužit rameny a protřepejte si ruce. Potom otevřete ústa a nadechujte se. Při nádechu začněte zívat a zívnutí dokončete při výdechu.

Co je to aktivní odpočinek

Aktivní odpočinek je činnost, při níž zatěžujeme jiné funkce či orgány než při práci. Může se jednat o procházky, cvičení, protahování svalů, nenáročné práce na zahrádce, atd. Odpočinek je vhodný pro zotavení a nabrání nových sil.

Co je to porucha spánku

Nejčastěji je to neschopnost usnout, dále přerušované spaní, časné buzení bez schopnosti ve spánku pokračovat, noční děsy a mnoho dalších. Některé poruchy spánku mají fyziologickou příčinu, typicky například apnoe, kdy u postiženého dojde ke snížení svalového tonu v oblasti hltanu.

Jak funguje spánek

Spánek je útlumově-relaxační fáze organismu, při níž dochází ke změně činnosti mozku doprovázené ztrátou vědomí a podstatně sníženou citlivostí na vnější podněty, dále mimo jiné dochází k uvolnění svalstva, po většinu doby jeho trvání je snížena tělesná teplota, dýchání se zpomaluje a krevní tlak se snižuje.

Jak se zbavit stresu z práce

10 metod, jak se zbavit stresu z práceSledujte stresory a veďte si stresový deník.Dělejte to, co vám přináší potěšeníDopřejte si více spánku.Změňte jídelníček.Udělejte si čas na dobití baterek.Nastavte si hranice.Naučte se relaxovat.Promluvte se svým nadřízeným.

Jak se psychicky zhroutit

Hlavně žádný stres.Udělejte si rozpis. Vždy, když máte hodně práce, a nevíte, jak skloubit zaměstnání, péči o rodinu a domácnost, vytvořte si jednoduchý harmonogram.Nenadávejte si, když něco nestíháte.Méně znamená více.Žádné hrůzostrašné scénáře.Před Vánoci je toho třeba stihnou opravdu mnoho.Čas oddychu.Odměňte se.

Jak vypadá záchvat úzkosti

Srdce se rozbuší, krev se nahrne do hlavy a člověk se začne červenat. Zrychlí se vám dech i myšlenky, které celou spirálu jen podporují. Mohou se objevit bolesti hlavy, svalové křeče, sevřený žaludek a nekontrolovatelný záchvat pláče. To je obtížná situace jak pro ty, kteří takový útok zažijí, tak pro jejich okolí.

Jak uvolnit vnitřní napětí

Začněte tím, že sevřete pěsti, abyste pocítili napětí v loktech. To samé proveďte s bicepsy, šíjovými, zádovými, břišními, stehenními a hýžďovými svaly. Nezapomínejte zhluboka dýchat a při každém výdechu se co nejvíc uvolněte. Opakujte aspoň desetkrát.

Jak se uklidnit psychicky

7 způsobů, jak zklidnit chaos ve vaší hlavěDýchejte klidně Každému je jasné, že dýchat prostě musí.Hlaďte se. Účinným pomocníkem v boji se stresem je dotek.Pijte vodu, pijte pitnou vodu. Pro správné zvládání stresu je důležitý také pravidelný pitný režim.Smějte se.Vybijte se.Jezte.Vizualizujte.

Jak uvolnit stres a napětí

Začněte tím, že sevřete pěsti, abyste pocítili napětí v loktech. To samé proveďte s bicepsy, šíjovými, zádovými, břišními, stehenními a hýžďovými svaly. Nezapomínejte zhluboka dýchat a při každém výdechu se co nejvíc uvolněte. Opakujte aspoň desetkrát.

Co je to pasivni odpocinek

Pasivní odpočinek, jak už napovídá jeho název, zahrnuje vysazení většiny činností. Můžeme jen tak ležet na gauči, sedět pohodlně v křesle, snít s otevřenýma či zavřenýma očima. Ani tuto formu relaxace nelze nijak odsoudit, protože k nám přináší klid, pohodu, ticho po rušném dni.

Co způsobuje špatný spánek

Příčin nespavosti je mnoho. Za akutní nespavost může například stres, kašel, či změna prostředí. Příčinou chronické nespavosti bývá životní styl (nadměrná konzumace kávy a povzbuzujících nápojů, kouření či alkohol), nedostatek fyzické aktivity, směnný provoz, duševní problémy (stres, deprese), či silné bolesti.

Jak poznat že mám insomnii

Nespavost, odborně insomnie, je porucha spánku, při které je narušené usínání nebo průběh spánku. Vyznačuje se obtížným usínáním v noci a brzkým ranním probuzením, po kterém už nemůžete znovu usnout. Výjimkou není ani časté probouzení během spaní.

Co dělá mozek když spíme

i Mozek je v této době velice aktivní. Jeho klíčovým úkolem je přehrávání obsahů paměti, čímž dochází k upevňování vzpomínek. Častokrát lidé s duševními poruchami mají v době spánku častěji zastoupenou REM fázi a odbornící se tedy domívají, že tato doba nočního odpočinku je odpovědná za obnovu zejména duševních sil.

Kdy je spánek nejsilnější

NREM 4 (30 minut): Hluboký spánek je nejhlubší, nejsilnější a nejdelší ze všech fází.