Jaké máme základní práva a svobody?

Jaké jsou základní práva

Všeobecná deklarace lidských práv obsahuje všechna tato práva: hospodářská, občanská, politická, sociální i kulturní.
ArchivPodobné

Jaká máme práva

svoboda a rovnost všech lidí v jejich právech. právo na život, nedotknutelnost osoby a obydlí, nikdo nesmí být nucen k pracím a službám. ochrana lidské důstojnosti, cti, pověsti a jména. právo na majetek, listovní tajemství, svoboda pohybu a svoboda myšlení.
Archiv

V jakém vztahu je k ústavě Listina základních práv a svobod

Listina základních práv a svobod je vedle Ústavy ČR a dalších ústavních zákonů součástí ústavního pořádku České republiky (usnesení předsednictva ČNR č. 2/1993 Sb.). Listina základních práv a svobod je vedle Ústavy ČR a dalších ústavních zákonů součástí ústavního pořádku České republiky (usnesení předsednictva ČNR č.
ArchivPodobné

Jaké svobody jako občané ČR máme

Jsou to práva volební, právo na řádnou správu a přístup k dokumentům, právo na volný pohyb a pobyt osob a právo na konzulární ochranu. Všeobecná deklarace lidských práv OSN o občanech ani občanských právech nemluví, stejně jako závazná evropská Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod.

Jak vznikla Listina základních práv a svobod

Návrh ústavního zákona Listiny základních práv a svobod byl Federálnímu shromáždění předložen dne 8. ledna 1991. Jednalo se o spojení návrhu Slovenské národní rady a návrhu České národní rady, které do jednotné podoby zpracovala ústavní komise Federálního shromáždění.

Jaká práva mají dětí

Základní principy Úmluvy o právech dítěte

právo na bydlení, výživu, zdravotní péči atd. Právo na rozvoj, vzdělání, svobodu myšlení a náboženské vyznání, přístup k informacím, hru a zábavu. Právo na ochranu, chránící dítě před násilím, zneužíváním a vykořisťováním. Participační práva, záležitostech, které se ho týkají.

Co jsou základní lidská práva

Základní práva jsou souborem základních práv a svobod náležejících všem lidem v EU. Jsou stejná bez ohledu na to, odkud pocházíte, v co věříte nebo jak žijete. Tato práva prosazují důležité zásady, jako je důstojnost, spravedlnost, respekt a rovnost. Stanoví normy pro to, jak dnes žijeme a pracujeme v Evropě.

Jaký má člověk práva

Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné. (1) Stát je založen na demokratických hodnotách a nesmí se vázat ani na výlučnou ideologii, ani na náboženské vyznání.

Jak jsou v listině charakterizována základní práva a svobody

Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné, nezrušitelné. Jejich obsah a platnost nemají být omezeny státními hranicemi. Meze základních práv a svobod mohou být za podmínek stanovených v Listině upraveny pouze zákonem. Elementárním právem je právo na život.

Na jaké části se člení Listina základních práv a svobod

Hlava první garantuje některá práva, hlava druhá obsahuje katalog základních lidských práv a svobod, hlava třetí upravuje práva národnostních menšin, hlava čtvrtá hospodářská, sociální a kulturní práva, hlava pátá se zabývá právem na soudní a jinou právní ochranu, hlava šestá pak upravuje společná ustanovení.

Co není zákonem zakázáno

Zásada „co není zakázáno, je dovoleno“ je opakem dřívější praxe, podle níž bylo možné podle ZP č. 65/1965 Sb., sjednávat v pracovněprávních vztazích jen to, co bylo dovoleno. Tato nová zásada není v ZP výslovně vyjádřena, ale je společným jmenovatelem pro většinu zákonných ustanovení.

Na co máme právo

Máš právo na odpočinek a volný čas, na účast ve hře a oddechové činnosti odpovídající tvému věku a také na svobodnou účast v kulturním životě a umělecké činnosti. Máš právo na jméno, na národnost a na ochranu své totožnosti.

Kdy se musí postarat dětí o rodiče

Dítě má vyživovací povinnost vůči rodičům jen za předpokladu, že už je samo schopno se živit, a jen tehdy, pokud toho rodiče potřebují. Například pokud výživu nezajistí manžel nebo rozvedený druh. Navíc rozsah vyživovací povinnosti je stanoven tak, že jde o zajištění slušné výživy.

Kdy lze omezit svobodu projevu

(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.

Co jsou to lidská práva

Lidská práva stanoví základní lidské svobody a vycházejí ze zásady respektování jednotlivce a z předpokladu, že každá lidská bytost si zaslouží rovné a důstojné zacházení. Ačkoli lidská práva nejsou na mnoha místech světa uznávána ani uplatňována, všichni lidé, ať už kdekoli na světě, mají na tato práva nárok.

Z jakého dokumentů vychází Listina základních práv a svobod

Listina vychází ze základních dokumentů mezinárodního práva v této oblasti, jako jsou např. Všeobecná deklarace lidských práv, Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech.

Kde je Listina základních práv a svobod

Listina základních práv a svobod. jako součásti ústavního pořádku České republiky. Ústavní zákon č. 2/1993 Sb.

Co není zakázáno je

Zásada „co není zakázáno, je dovoleno“ je opakem dřívější praxe, podle níž bylo možné podle ZP č. 65/1965 Sb., sjednávat v pracovněprávních vztazích jen to, co bylo dovoleno.

Na co má dítě právo

Děti mají právo na ochranu před tělesným a duševním násilím, urážením, zneužíváním, zanedbáváním a nedbalým zacházením, týráním a vykořisťováním. Dítě má právo na ochranu a pomoc poskytnutou státem. Stát zabezpečuje dětem adekvátní náhradní péči.

Kdy zaniká nárok na výživné

Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem není časově ohraničena. Věková hranice 18 let tak nehraje téměř žádnou roli – alespoň pokud mluvíme o samotném právu na výživné. S dosažením plnoletosti dochází spíše k procesním změnám. Na děti tak přechází například právo vymáhat dlužné výživné.

Na co má otec právo

Otec dítěte je stejně jako matka zaměstnancem pečujícím o dítě, má nárok např. na vhodnou úpravu pracovní doby, nárok na pracovní volno pro doprovod dítěte k lékaři či volno pro ošetřování nemocného dítěte.

Co omezuje svobodu

(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.

Kde najdeme lidská práva

Základní lidská práva jsou v Česku garantována jednak Ústavou České republiky a Listinou základních práv a svobod, jednak řadou mezinárodních smluv, například Úmluvou proti mučení, Úmluvou o právech dítěte a zejména evropskou Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod (tuto úmluvu vykládá a aplikuje Evropský …

Jak správně citovat Listinu základních práv a svobod

Listina základních práv a svobod jako součást právního řádu ČR [online]. Plzeň, 2011 [cit. 2023-07-13]. Dostupné z: https://theses.cz/id/ltx9mm/.

Jaká práva má člověk po narození

Okamžik vzniku osoby v právním smyslu začíná podle právního vymezení narozením a k zániku osoby dochází smrtí člověka. Po narození je osobě člověka přiznána plná právní ochrana, přičemž lidský život je hoden ochrany již před narozením. Pro stanovení okamžiku smrti právo respektuje nejnovější poznatky medicínské vědy.