Co na změkčení prádla
Nechcete používat chemii, ale přesto byste rádi měli prádlo měkké a voňavé Zkuste do praní přidat trochu octa. Ten prádlo krásně změkčí. Nemusíte se ani bát toho, že by byl jeho štiplavý pach z prádla cítit.
Jaké barvy se mohou prát spolu
Ideální je prát prádlo podle jednotlivých barev. Čím více jsou si barvy prádla podobné, tím méně ztrácí svou barvu. Pokud však nemáte dostatek prádla od jedné barvy, postačí rozdělení prádla na bílé, světlé, barevné a černé s tmavým. V případě, že máte vícebarevné prádlo, se rozhodujte podle převažující barvy oblečení.
Archiv
Jak správně prát v pračce
U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu. Jemné materiály (například satén a hedvábí) neždímejte buď vůbec, nebo na nízké otáčky. Vysokým otáčkám odstřeďování se vyhněte i v případě vlněných a bavlněných svetrů.
Jak efektivně prát
Jak správně vyprat prádloTřídit a zase třídit. Základním pravidlem pro úspěšnou péči o prádlo je třídění dle barev a materiálůVolit správný program. Různé prádlo vyžaduje různou péči.Ani málo, ani moc. Při dávkování pracího prostředku dodržujte předepsané množství uvedené na obalu.Dopřejte prádlu prostor.
Archiv
Co přát bez aviváže
Aviváž se nedoporučuje používat pro praní ručníků, osušek a funkčního prádla. Rovněž nepotěší ani alergiky a osoby s citlivou pokožkou.
Jak změkčit prádlo bez aviváže
Jako ekologickou variantu nabízejí obyčejný ocet. Stačí přidat 30–100 ml (podle tvrdosti vody) do prací lázně místo aviváže. Nemusíte se bát jeho zápachu, ten při praní vyprchá a prádlo je změkčené a k tomu ještě přírodně vydezinfikované a jeho barvy jsou ustálené. Jako bonus vyčistí i pračku od vodního kamene.
Proč prát prádlo naruby
Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.
Co s cim můžu prát
Začněte oblečení třídit podle barev na tmavé, světlé a barevné. Především u barevného oblečení si dávejte pozor, může se stát, že z některých kousků bude pouštět barva. Ideální je tedy prát bílé oblečení samostatně, černé také a u barevného se řídit konkrétní barvou.
Proč je prádlo po vyprání tvrdé
Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.
Jak vyprat mikinu v pračce
Při praní rozpínacích mikin zapněte zipy a prohlédněte kapsy. Rozepnuté zipy by totiž mohly zničit další oblečení v pračce. Naopak svetry s knoflíky nebo košile byste měli prát s rozepnutými knoflíčky, protože by se vytahaly dírky a knoflíky by pak nedržely zapnuté.
Proč mi nevoní prádlo aviváži
Používáte příliš pracího prášku
První příčinou, proč prádlo z pračky nevoní, je nadměrné používání pracího prášku. Pokud jste si mysleli, že pokud dáte do bubnu více prášku, tak se prádlo lépe vypere, jste hluboce na omylu. Zvlášť nízké programy na 30 a 40 stupňů jsou schopné zpracovat jen určité množství prášku.
Co delat kdyz nemám aviváž
Nejsnazší pomoc přináší ocet – nalijte 1 litr do bubnu a pusťte pračku naprázdno na nejvyšší teplotu. Existují speciální prostředky určené k témuž a profi přípravek můžete sehnat i k odvápnění zaneseného topného tělesa.
Proč mi nevoní prádlo aviváží
Používáte příliš pracího prášku
První příčinou, proč prádlo z pračky nevoní, je nadměrné používání pracího prášku. Pokud jste si mysleli, že pokud dáte do bubnu více prášku, tak se prádlo lépe vypere, jste hluboce na omylu. Zvlášť nízké programy na 30 a 40 stupňů jsou schopné zpracovat jen určité množství prášku.
Na jakou teplotu prát prádlo
Nejčastěji používané teploty se pohybují v rozpětí od 30 °C do 60 °C, přičemž si ve většině případů vystačíte se 40 °C. Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.
Jak prát prádlo podle barev
Pro trička, košile a další barevné prádlo stačí obvykle prací program s teplotou 30 °C. Díky tomu déle zachováte původní barevnost prádla, a ještě ušetříte energii. Ložní prádlo nebo kapesníky zaslouží naopak teploty vyšší, které bezpečně odstraní případné bakterie. V takových případech volte teploty praní kolem 60 °C.
Co prát na 40
Běžné prací teploty se pohybují mezi 40 °C – 60 °C, přičemž na teplotu 40 °C pereme především klasické oblečení nebo třeba povlečení na teplotu 60 °C pracovní oděvy, nebo ručníky, které jsou více znečištěny. Důležité je se ale podívat i na označení každého kusu prádla, kde je doporučení výrobce, jak ho prát.
Proč mi nevoní prádlo z pračky
To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.
Jak se zbavit prachu z prádla
Nejvíce nám prádlo (i pračku) zapráší, když:
Vložíme do pračky prádlo, které je silně zaprášené už před praním. Nečistíme filtry a gumové těsnění, kde se část prachu usazuje a vrací do dalších praní
Co se pere na 40
Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.
Jak na šetrné praní
Jak správně prát prádlo – tipy pro šetrné praníZvolte program pro jemné praní s co nejnižší teplotou. Maximálně by teplota praní spodního prádla měla dosahovat 30°C.Použijte šetrný prací prostředek.Co do pračky v tomto případě určitě nepatří je aviváž či jiné změkčovací prostředky.Ždímání zakázáno!Sušička je tabu.
Jak na to aby prádlo vonělo
Nejjednodušší je použití běžného octa, který snadno koupíte v supermarketu a v akci se dá litr pořídit i do 8 Kč. Nalijte celou litrovou láhev přímo do bubnu prázdné pračky, nastavte nejvyšší teplotu a nechejte ji prát celý prací cyklus.
Jak na zapáchající prádlo
Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin. Jakmile prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně do praní přidejte kypřící prášek nebo ocet dle výše zmíněných návodů a můžete dosáhnout silnějšího účinku.
Jak prát bez aviváže
Jako ekologickou variantu nabízejí obyčejný ocet. Stačí přidat 30–100 ml (podle tvrdosti vody) do prací lázně místo aviváže. Nemusíte se bát jeho zápachu, ten při praní vyprchá a prádlo je změkčené a k tomu ještě přírodně vydezinfikované a jeho barvy jsou ustálené. Jako bonus vyčistí i pračku od vodního kamene.
Co se stane kdyz se pere na 60
Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C
Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.
Na jaké otáčky prát
Pro běžné praní doporučujeme nejméně 800 otáček za minutu, pro následné sušení v sušičce alespoň 1 200 otáček za minutu. Jestliže bydlíte v domě se sousedy nebo plánujete prát večer a v noci, předem se informujte o hlučnosti pračky.