Jak množit Kamčatskou Borůvku?

Jak se množí zimolez

Mnoho řízků z jednoho výhonu

U keřů s delšími výhony z nich můžeme připravit několik řízků, nemusíme sázet pouze vrcholové. Především u popínavých rostlin, jako je břečťan, zimolez nebo plamének lze využít materiál ještě lépe. Postačí krátké řízky, které uřízneme pod jednou uzlinou a těsně nad druhou následující.

Kdy stříhat Kamčatskou Borůvku

Nejvhodnějším obdobím k řezu je podzim, kdy opadá listí, nebo jaro, před prvním rašením. Ochrana rostlin na zimu: Zimolez kamčatský je plně mrazuvzdornou rostlinou, žádnou zvláštní péči v chladných měsících nepotřebuje.
Archiv

Jak stříhat zimolez kamčatský

Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".

Jak se starat o Kamčatskou Borůvku

Jak pěstovat kamčatské borůvky

Rostou v běžné zahradní zemině. Vyhovuje jim umístění na slunci, stanoviště v polostínu, nebo dokonce ve stínu významně snižuje úrodu. Kamčatské borůvky vyžadují hodně vody, tedy pravidelnou zálivku asi 3x týdně a dostatečné přihnojování. První dávku hnojiva aplikujte brzy zjara.
Archiv

Jak ostříhat zimolez

Zimolez dorůstá výšky několik metrů. Pokud chcete mít bohatě olistěné rostliny i ve spodní části, je potřeba výhony s odkvetlými květy na podzim zastřihnout až k nejbližším pupenům. I starší výhony je potřeba mírně zakrátit, zhruba o třetinu. Podpoří se tím nasazování nových výhonů a rostlina se omladí.

Jak rychle roste zimolez kamčatský

Dorůstají do výšky asi 1,5 až 1,8 metru, do šířky o trochu méně. Proto se dají volně kombinovat právě například s rybízem, ale dodržujte mezi rostlinami rozestup asi jeden metr. V prvních letech po výsadbě roste zimolez kamčatský středně silně, a díky tomu se do plné plodnosti dostane přibližně za čtyři roky.

Jakou půdu potřebuje kamčatská borůvka

Zatímco borůvky potřebují pro zdárný růst kyselou půdu a přidávání rašeliny, zimolez kamčatský poroste v běžné zahradní zemině. Vyhovuje mu slunné stanoviště, ale vadit nebude ani polostín, potřebuje jen hodně závlahy.

Jak pěstovat borůvky v květináči

Vhodné jsou i samozavlažovací květináče, protože borůvky potřebují vlhko. Ale pozor: kořeny nesmí stát permanentně ve vodě! Je také nutné nechat jim v květináči co nejvíce prostoru – čím více místa, tím více se keře rozrostou a tím více budou plodit.

Kdy a jak stříhat zimolez

Zimolez dorůstá výšky několik metrů. Pokud chcete mít bohatě olistěné rostliny i ve spodní části, je potřeba výhony s odkvetlými květy na podzim zastřihnout až k nejbližším pupenům. I starší výhony je potřeba mírně zakrátit, zhruba o třetinu. Podpoří se tím nasazování nových výhonů a rostlina se omladí.

Kdy plodí kamčatská borůvka

V našich podmínkách jsou kamčatské borůvky® prvním dozrávajícím ovocem vůbec. I mladé rostliny plodí ještě před jahodami, už od května! Plody obsahují nesmírné množství vitamínu C, což o důvod víc, proč si je pěstovat na vlastní zahrádce. Navíc tyto rostliny nepotřebují speciální podmínky ani kyselou půdu.

Jak daleko od plotu sázet borůvky

Od: Jako živý plot se většinou sázejí vyšší odrůdy, tak nad 180cm, jako např. raná Spartan nebo středně raná Bluejay, Bluecrop, Berkeley, Bonifacy, nebo středně pozdní Herbert, Rubel, či Brigitta. Sázejte je nejméně jeden metr od sebe, ideálně 1,5 metru.

Jak hnojit Kamčatskou Borůvku

Pro dobrou plodnost je důležité rostliny na jaře přihnojit Hydrokomplexem nebo Cereritem. Rostliny jsou sice samosprašné, ale pokud vysadíte více rostlin, docílíte daleko vyšších výnosů. Koncem července začínají zasychat a opadávat listy a rostlina ukončuje růst.

Jak se stříhá zimolez

Zimolez dorůstá výšky několik metrů. Pokud chcete mít bohatě olistěné rostliny i ve spodní části, je potřeba výhony s odkvetlými květy na podzim zastřihnout až k nejbližším pupenům. I starší výhony je potřeba mírně zakrátit, zhruba o třetinu. Podpoří se tím nasazování nových výhonů a rostlina se omladí.

Jak velký květináč na borůvky

Pěstování v květináči

Kanadská borůvka se dá bez problému dlouhodobě pěstovat i v květináči. Postup je stejný jako při výsadbě do volné půdy. Doporučená velikost (a máme to vyzkoušené) je 30l kontejner. Pří pěstování v kontejneru je důležitá pravidlená zálivka a hnojení.

Kdy se sbírají borůvky

Borůvky zrají v červnu až srpnu. Záleží na počasí a na konkrétní lokalitě. V čím větší nadmořské výšce chcete borůvky sbírat, tím déle si na ně počkáte.

Jak hluboko sázet borůvky

Rostliny vysazujeme asi 1 m od sebe do jam o velikosti zhruba 60 x 60 cm a hluboko asi 40-50 cm. Záhon je pro borůvku něco jako květináč. „Ona bude růst s kořeny jen v rašelině, nikam jinam se nerozroste.

Jak namíchat substrát pro borůvky

Pokud si chceme substrát namíchat sami dáme nejprve asi 5cm vrstvu nevápněného kompostu, tím se postaráme o dostatek živin, na substrát již dáme rašelinu, můžeme do ní ideálně přimíchat pro udržení vlhkosti trochu umělého jílu, neboli bentonitu, případně dřevěných pilin.

Jak stříhat borůvky

Nejvhodnější termín pro řez borůvkových keřů je časné jaro.

Při řezu nejprve odstraňte všechny poškozené části rostliny (polámané, namrzlé či napadené škůdci). Pak odstřihněte staré převislé odplozené části větví, ale i slabé výhonky, které keř příliš zahušťují.

Jaké hnojivo na borůvky

Pro tento účel výborně poslouží speciální biominerální hnojivo s rohovinou určené právě pro borůvky. Mimochodem, toto hnojivo stejně dobře poslouží i pro další kyselomilné rostliny. Toto hnojivo se využívá k dlouhodobému hnojení. Jako zásobní slouží pevné, granulované hnojivo.

Jak rychle sbírat borůvky

To je samozřejmě nejrychlejší, ale také nejvíce devastující metoda. Správně by se měl borůvkový keř hřebenem jemně a pomalu projíždět tak, aby spolu s plody nečesal sběrač také lístky borůvkových keřů. Šetrný sběr borůvek hřebenem je sice pomalejší, výsledkem je ale kvalitnější borůvková kořist.

Jak dlouho zrají borůvky

Borůvky zrají v červnu až srpnu. Záleží na počasí a na konkrétní lokalitě. V čím větší nadmořské výšce chcete borůvky sbírat, tím déle si na ně počkáte. Přesné období se tedy nedá říci, takže nechcete-li sezónu borůvek promeškat, zajděte si občas do lesa a zkontrolujte jejich stav.

Jak pěstovat borůvky od semínka

Semena je třeba nejprve namočit na 24 hodin do vody a poté až vysít do mobilních nádob. Sazenice sázíme do sponu 0,8 – 1,5 m x 2,0 – 3,0 m. U vzrostlých odrůd je třeba užší spon (Jersey, Berkeley, Bluecrop a Nelson). Při výsevu i výsadbě musí být substrát vlhký, ale ne přemokřený.

Jaký substrát na borůvky

Vzhledem k tomu, že borůvka potřebuje písčitou, nebo písčito-hlinitou půdu s velmi kyselou reakcí, vysazujeme rostliny do směsi písku a rašeliny. Důležité je tuto směs pravidelně doplňovat, bez dostatečné kyselé reakce nebude borůvka dobře prosperovat.

Jak se množí borůvky

Ideální doba na množení kanadských borůvek je na začátku jara a vybavit byste se určitě měli ostrým nožem, kterým rozdělíte větev na asi 12 cm dlouhé řízky. U všech pak seřízněte od spodu kůru (cca 5 cm) a touto seříznutou částí pak zapíchněte řízek do směsi z rašeliny a hrubého betonového písku.

Co znamená dvouletá Borůvka

Dvouletá… Středně raná odrůda, dozrává na přelomu července a srpna.