Jak množit vanilku?

Jak doma vypěstovat vanilku

Vyžaduje polostín, slunné místo se zastíněním.

Musíte jí dopřát vysokou vzdušnou vlhkost a to rosením. Na substrát není náročná. Může se pěstovat i v substrátu pro orchideje i v lehkém rašelinových substrátu.
Archiv

Jak se pěstuje vanilkový lusk

Ačkoliv pochází z tropických oblastí, dá se pěstovat také v našich podmínkách v bytě nebo ve skleníku. Potřebuje ovšem stabilní teplotu celoročně nad 20 °C a vysokou vzdušnou vlhkost. Pěstuje se podobně jako ostatní druhy orchidejí. Vyžaduje pravidelné rosení a hnojení speciálním hnojivem na orchideje.
Archiv

Odkud se bere vanilka

Vanilka je původem z tropické Ameriky, kde ji pěstovali a zpracovávali už staří Aztékové. Ti moc dobře věděli, že vanilka umí nádherně podpořit chuť kakaa, jejich tradičního nápoje. Tato základní kuchařská moudrost platí dodnes: Vanilka zvyšuje lahodnou chuť čokolády.

Na jaké rostlině roste vanilka

Jako koření se používají nezralé fermentované tobolky, nazývané v obchodní terminologii obvykle „lusky“ nebo „vanilkové tyčinky“, následujících druhů orchidejí z rodu Vanilla (vanilovník): V. planifolia – vanilovník plocholistý, čili vanilka pravá

Jak se Sklizi vanilka

Květ potom dozrává v plod přibližně třičtvrtě roku. Plody se však sklízí nedozrálé a následně se zpracovávají mokrým nebo suchým způsobem. Během dalších asi 8 měsíců plody zrají do podoby, jak je známe.

Kde se pěstuje vanilkový lusk

◼ Vanilka je aromatické koření vyrábějící se fermentací plodů některých druhů orchidejí. Původně pochází z Mexika. Pěstuje se také například v Ghaně, Indonésii nebo na Papui-Nové Guineji. ◼ S rostoucí cenou se zájem o její pěstování rozšiřuje.

Jak zasadit vanilku

Ideálním místem pro vanilku je vytápěný skleník, obývací pokoj a nebo vytápěná zimní zahrada. Po výsadbě sazenic umístíme k rostlinám vhodnou oporu, např. tyč obalenou rašeliníkem. Tip: Pro podpoření růstu květů a plodů je vhodné rostliny pěstovat do 2 metrů výšky.

Proč je vanilka žlutá

Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Jakou barvu má vanilka

Vanilka má intenzivní, komplexní, vyzrálé aroma a hnědočernou barvu. Používá se pro přípravu sladkého pečiva, pudinků, krémů, zmrzliny, čokolády, vánočního cukroví či výrobu vanilkového cukru.

Jak se zpracovava vanilka

Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.

Jaký je rozdíl mezi vanilkovým a Vanilinovým cukrem

Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.

Jak se získává vanilka

Po namočení v horké vodě se lusky potí v dřevěných bednách a poté se nechávají několik týdnů sušit. Během tohoto procesu fermentace získává vanilka tmavě hnědou barvu, zvrásněný povrch a pružnost. Většina sklizené vanilky pochází z Madagaskaru, pěstuje se však také na ostrově Réunion, jakož i v Indonésii a Mexiku.

Jak se vyrabi vanilkový cukr

K přípravě domácího vanilkového cukru stačí do sklenice vložit dva celé vanilkové lusky, zasypat cca 500 gramy cukru a sklenici uzavřít. Po uplynutí 2–3 týdnů je domácí vanilkový cukr připraven k použití.

Jaký je rozdíl mezi vanilkovým cukrem a Vanilinovým

Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.

Proč je vanilková zmrzlina žlutá

Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Jak chutná vanilka

Říká se jí královna všech koření. Vanilku každý z nás důvěrně zná – má neodolatelně nasládlou chuť, výrazné aroma a umí s každým sladkým receptem udělat voňavé divy. Jedná se přitom o jedno z nejdražších koření na světě.

Jak se vyrábí vanilin

Dříve se vanilin dokonce vyráběl extrakcí z uhlí, dehtu, rýžových otrub a dřevin. Dnes se vanilin vyrábí například z dřevěného dehtu nebo z odpadu vznikajícího při výrobě celulózy v papírenském průmyslu. V roce 2021 se dokonce vědcům z Edinburské univerzity podařilo vanilin vyextrahovat z použitých plastových lahví.

Jak uchovat vanilku

Jak skladovat vanilku Lusky zakoupíte nejčastěji v uzavíratelné zkumavce, to aby si koření udrželo vlhkost. Jakmile se obal otevře, mají lusky tendenci rychle vysychat. Vanilka by se tedy měla skladovat ve vzduchotěsné nádobě, a to na chladném a tmavém místě bez přístupu světla, případně ji lze zavakuovat a zamrazit.

Jak dlouho vydrží vanilka

Vanilka by se tedy měla skladovat ve vzduchotěsné nádobě, a to na chladném a tmavém místě bez přístupu světla, případně ji lze zavakuovat a zamrazit. Při správném uchovávání vydrží lusky až 4 roky.

Co s čerstvou vanilkou

Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel. Především koláčů, cukroví, zmrzlin, krémů. Jsou oblíbené i různých alkoholických a nealkoholických nápojů. Lusky zbavené dřeně můžeme ještě použít třeba do svařeného vína, nebo je vhazovat do lahve s třtinovým rumem a nechat macerovat.