Jaké moře obklopuje Norsko?

Jaké moře je v Norsku

Norsko se rozkládá v severní Evropě na západní straně Skandinávského poloostrova a na mnoha ostrůvcích v Severním moři, Norském moři, Barentsově moři a Severním ledovém oceánu.

Jak nejrychleji do Norska

Nejrychlejší cesta autem do Norska vede přes Berlín, Rostock, Kodaň a několik švédských měst. Místo cesty přes Švédsko se lze do Norska přeplavit trajektem z Dánska (trasa Kodaň–Malmö).
Archiv

Kdy je nejlepší jet do Norska

Kdy nejlépe jet:

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Norska je červen nebo čerenec. Červen je nejsušší a červenec nejteplejší měsíc.

Jak cestovat do Norska

Cestovní doklady: Norsko sice není členem Evropské Unie, ale je členem Schengenského prostoru, takže pro cestování do Norska nemusíte mít cestovní pas a vystačíte si s občanským průkazem. Měna: V Norsku se neplatí Eurem, nýbrž norskými korunami. Před cestou si ale nemusíte lámat hlavu s hledáním směnárny.

Co se chová v Norsku

V Norsku se pěstují ve větší míře pouze čtyři plodiny – pšenice, oves, ječmen a brambory. Velký význam má i chov dobytka, který se stává významným potenciálem norského zemědělství. Masivní chov je zaměřen na skot, ovce, soby a prasata.

Čím je známé Norsko

Když se řekne Norsko, každý si jistě představí studenou severskou zemi, fjordy, hory, polární medvědy a neohrožené Vikingy. Ale Norsko toho v sobě ukrývá mnohem víc. Není to jen ráj na zemi plný přírodních krás a zajímavostí, kde žijí šťastní a bohatí lidé, kteří profitují z těžby ropy.

Jak je to s Rybarenim v Norsku

Zahraniční návštěvníci Norska mohou rybařit pouze na udici (nikoli do sítí nebo košů na kraby apod.), ulovené ryby si mohou ponechat pouze pro vlastní potřebu, nesmějí je prodávat. Pro lov ryb udicí na norském pobřeží nejsou zavedena žádná časová omezení, pouze v období od 1.9. do 31.5. je zakázán cílený lov okouníků.

Jak dlouho se jede autem do Norska

Trasa z Prahy do Osla přes Německo a celé Dánsko

Tato trasa měří cca 1 374 km a zabere vám zhruba 16,5 hodiny. Z Prahy pojedete směrem Drážďany – Hannover – Hamburk. Za Hamburkem budete pokračovat k hranicím s Dánskem. Cestou na sever minete města Kolding, Randers a Aalborg.

Co se nesmí vozit do Norska

Absolutní zákaz dovozudrog.léků a jedů (povoleno pouze množství léků pro osobní potřebu)alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 60%zbraní a střeliva.ohňostrojůsavcůexotických ptáků a jiných zvířat.rostlin.

Co si s sebou vzít do Norska

Pro cestu do Norska a pobyt v chatě doporučujeme pohodlnou sportovní obuv, dlouhé kalhoty, košili nebo mikinu a nepromokavou, ale prodyšnou sportovní bundu (gore-tex a pod). Dále nezapomeňte: Osobní hygienické potřeby. Krém proti sluníčku s ochranným faktorem nejméně 25 (nejlépe Daylong)

Co jíst v Norsku

Oblíbené jsou raspeball, bramborové knedlíky. Ze zeleniny nejčastěji používají zelí, tuřín, mrkev, květák či brokolici. Mezi oblíbená dochucovadla patří kopr, hořčice a různé majonézy. Norové hodně používají jídlo v tubě, například tresčí kaviár nebo smetanové sýry.

Jak je drahé Norsko

Norsko je několikanásobně dražší ve srovnání s tuzemskými cenami. Potraviny jsou přibližně třikrát dražší (to se však projevuje na jejich kvalitě). Velmi drahé jsou taxi, hotely a výlety. Ceny za dopravu jsou také poměrně vysoké, ale u studentů a mladistvých do 26 let (youth) lze využít slevy.

Co je typické pro Norsko

10 tipů na dárky z NorskaNorský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě

Jak dlouho je v Norsku den

Na norských Špicberkách trvá polární den 128 dní Ne všude mají na světlo a tmu takové štěstí jako ve střední Evropě.

Kdy na lososy do Norska

Sezóna lovu lipanů, pstruhů a sivenů je s ohledem na klimatické podmínky v horských a podhorských vodách evropského severu velmi krátká, začíná v polovině června a končí v srpnu nebo v září. Norsko je lososí velmocí.

Co si vzít sebou na ryby do Norska

Potřeby pro rybolovPilkrovací prut s multiplikátorem.Vláčecí prut s navijákem.Mořský oblek (ideálně plovoucí)Čepici.Termo prádlo.Obuv do lodi (holinky)

Proč se do Norska nesmí vozit brambory

Největším překvapením v případě Norska asi může být absolutní zákaz dovozu brambor (důvodem je obava ze šíření bramborových chorob). Bramborová kaše v prášku a snad i uvařené brambory nevadí (brambory jsou v Norsku poměrně drahé).

Co si koupit v Norsku

10 tipů na dárky z NorskaNorský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě

Jak kempovat v Norsku

Kempovat můžete kdekoliv na neobdělávané půdě, pokud jste alespoň 150 metrů od nejbližšího obydleného domu či chaty. Pokud nemáte povolení od majitele, tak na jednom místě byste měli kempovat maximálně dvě noci. V neobydlených oblastech a na horách můžete kempovat i déle.

Co si vzít s sebou do Norska

Potřeby na cestu autemPohodlné oblečeníPlatný pas (občanský průkaz)Platební karta (nebo hotovost v € a NOK)Hotovost (pro případ nouze)Sluneční brýle (polarizační na rybolov)ObčerstveníEnergetické nápoje pro jízdu v noci GPS (autoatlas Evropy)Zábava na cestu (hudební CD, filmové DVD)

Jaký je průměrný plat v Norsku

Průměrná mzda v Norsku je 121 000 korun měsíčně, u nás je průměrná mzda 35 441. Toto království je velmi bohaté na přírodní zdroje, zejména ropu, jejíž těžba má značný podíl na prosperitu země.

Co se vyplatí koupit v Norsku

10 tipů na dárky z NorskaNorský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě

Kde slunce nikdy nezapadá

PRAHA – Na úplném severu Norska v Tromsö se vzhledem k nepřetržité tmě dá v zimě spíše jen tušit, že je venku zrovna den. Zato v létě v tomto městě, vzdáleném vzdušnou čarou 350 kilometrů od polárního kruhu, slunce vůbec nezapadá.

Co se chytá v Norsku

V norských jezerech se loví trofejní štiky a okouni, pstruhové a lipanové řeky se dají počítat na stovky, lososí pooly patří k nejdražším na světě a pobřeží Norska od Bergenu po Nordkapp je stále oblíbenějším cílem příznivců mořské rybařiny ze všech koutů naší planety.

Co se dá chytit v Norsku

Norské pobřeží je místo jako stvořené pro rekreační sportovní rybaření. Pokud chcete chytit například lososa, makrelu, mníka, žraloka – ostrouna, sleďe, platýse, pyskouna či mořského ďasa, není nic jednodušího než si zbalit svoji rybářskou výstroj a vyrazit s námi do ráje rybářů – na ostrov Averoy.