Jaká mouka na linecké těsto?

Jakou marmeládu použít na linecké

Jakou marmeládu zvolit Vánoční marmeládovou klasikou jsou jahody, rybíz, třešně nebo třeba meruňky. Pro použití na linecké cukroví se dokonce vyrábí speciální Linecký džem – směs červeného rybízu, jablka a jahody.

Co je potřeba na linecké těsto

Možná se vám vybaví základní poučka pro linecké cukroví, která říká, že mouka, máslo a cukr mají jednoduchý a zapamatovatelný poměr, totiž 3-2-1. Tedy 300 g hladké mouky, 200 g másla, 100 g cukru moučka a navrch jeden žloutek na zvláčnění těsta. Držte se jí, protože je skvělá.
ArchivPodobné

Co dělat když se linecké těsto rozpadá

Linecké těsto se trhá

Mouka musí být prosátá Přidejte jeden malý plátek másla navíc. Lžíci mouky nahraďte lžící solamylu.
Archiv

Čím naplnit linecké pečivo

Linecké cukroví plníme marmeládou nebo džemem bez kousků ovoce (džem je dobré propasírovat). Také můžeme plnit různými krémy s máslem, nejméně trvanlivé jsou pudinkové a vaječné. Velmi chutné je naplnit linecké cukroví nutellou nebo čokoládovým krémem ganache.

Čím mazat linecké

K plnění můžeme použít i zdobičku, kterou náplň vždy jen nastříkneme na spodní díl. Linecké lze plnit také různými máslovými krémy. Do základního máslového krému můžeme přidat na dochucení např. kakao, mleté ořechy, jemný kokos, trochu rumu, studený silný extrakt ze zrnkové kávy nebo mandlové aroma.

Jak silné má být linecké těsto

Z těsta vyválíme plát silný 3 mm a vykrajujeme libovolné tvary, které klademe na plech. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 180-190 °C dorůžova. Po vychladnutí k sobě slepujeme upečené kousky marmeládou.

Jak dlouho se musí nechat odležet linecké těsto

Těsto na linecké nehnětejte zbytečně dlouho. Stačí jen tolik, aby byly suroviny (a hlavně máslo) spojené. Hotové těsto zabalte do fólie a dejte odležet do lednice (stačí na hodinu, ale klidně i přes noc).

Jak namazat linecké

Cukroví z lineckého těsta plníme obvykle marmeládou. S lineckým cukrovím, které je samo o sobě sladké, se velmi dobře chuťově doplňuje marmeláda nakyslé chuti (rybízová). Pokud se přesto rozhodneme pro sladkou marmeládu, můžeme k ní nejprve přimíchat trochu jemně strouhané citronové kůry.

Kdy se slepuje linecké

pokud nejde o krém, který má nižší trvanlivost plňte hned. Marmeláda neuschne, naopak krásně prolne do těsta. Cukroví je dobrý skladovat v prodyšné krabici v ne suché místnosti, aby ještě nabralo okolní vlhkost.

Kdy změkne linecké

Aby cukroví změklo…

Nahřejte troubu na 120 °C, vložte do ní hrnek s horkou vodou a poté plech s cukrovím na cca 10 – 15 minut. Cukroví do sebe natáhne potřebnou vlhkost a zvláční.

Jak dlouho musí odpocivat těsto na linecké

Těsto na linecké nehnětejte zbytečně dlouho. Stačí jen tolik, aby byly suroviny (a hlavně máslo) spojené. Hotové těsto zabalte do fólie a dejte odležet do lednice (stačí na hodinu, ale klidně i přes noc).